Open Air Festival: zahraniční headlineři

Open Air Festival: zahraniční headlineři

open air festival amy macdonaldJiž dva týdny uplynuly od jednoho z největších multižánrových festivalů u nás. Open Air Festival má za sebou třetí úspěšný ročník. Už jsme vám přinesli zpravodajství ze čtvrteční startovací horečky, nastínili atmosféru v kempu i areálu. Hlavní hvězdy i příliv návštěvníků patřil ale pátku a sobotě. Jak to vypadalo, když do Panenského Týnce přijely hvězdy jako Fatboy Slim či Amy Macdonald?

 

Páteční dance

Dramaturgové festivalu postavili line-up chvályhodně. Tanečnější vystoupení přiřadili pátku, který se tak stal znamením rychlých beatů. V jednu hodinu odpoledne, kdy se otevřel areál, do něj začaly ihned proudit tisíce lidí, kteří se nemohli dočkat především večerního programu. Snad nejčastěji skloňované jméno v souvislosti s festivalem byl totiž dj‘ský mág Fatboy Slim. Chlapík, který patří už úctyhodnou řádku let k tomu nejlepšímu z klubové taneční scény, přijal pozvání na letiště a stal se tak nejdražším umělcem v tříleté historii Open Airu. I když ihned po vystoupení v Čechách odlétal na závěrečný ceremoniál Olympijských her do Londýna, měl právo na trochu stresu či nervozity (přece jen takové porouchané letadlo či bouře by pokazily hodně), zářil úsměvy a sálal dobrou náladou a optimismem. I podle toho vypadal jeho dvouhodinový set, který se setkal s velkým úspěchem. Podobně na tom bylo i uskupení Gorillaz Sound System, které předvedlo také nezapomenutelnou show. Obě hlavní páteční hvězdy byly ze servisu pořadatelů i ze samotného festivalu naprosto nadšené.

open air festival 2012

Sobotní kytarovky

Královnou posledního večera v Týnci se stala Amy  Macdonald. Tahle skotská kráska si získala fanoušky podmanivým hlasem, kytarou a především inteligentními osobitými texty. Prorazila písničkou This Is a Life před pěti lety a od té doby se stabilně drží na špici nejuznávanějších zpěvaček. Letos vydala třetí řadové album Life In A Beautiful Light, které přijela představit. Do Čech zavítala vůbec poprvé a dle jejích slov se jí tu líbilo natolik, že by se ráda vrátila na samostatný koncert. Tím by rozhodně udělala velkou radost nemalému množství fanoušků, které u nás má. V jejím devadesát minut dlouhém koncertě zazněly i ty největší singly, několik verzí písniček, které speciálně upravila pro koncertní vystoupení. Ačkoliv je zahraniční hvězdou poměrně vysokého kalibru, zářila úsměvy a přístupností. Návštěvníkům OAFu dokázala, že zpívat skutečně umí, jen zůstává otázkou, jestli je to zpěvačka vhodná zrovna pod širé nebe multižánrového festivalu. Zkrátka ne celý dav její spíše lyrické emotivní písně strhly. Její síla je vedle nezaměnitelného tónu hlasu především v již zmíněných textech a ne všichni návštěvníci festivalů jsou zrovna toto schopni večer vnímat. Pokud se k nám Amy skutečně vrátí na sólový koncert, udělá jedině dobře. Další sobotní hvězdou byly Mando Diao. Partička ze Švédska se u nás proslavila především hitem Dance with Somebody před třemi lety. Kdo se chytl taneční, a přesto kytarové melodie, a kapelu si oblíbil, pak už mu nemohly uniknout hity jako Gloria či God Knows. O co Amy nestrhla festivalové publikum, o to víc upoutali pozornost právě tihle kluci. Energii, kterou přijímali z publika, zároveň i vraceli. Vypadalo to, že kdyby nemuseli, tak nikdy z podia neodejdou. Závěrečnou tečku zasadili již zmíněným nejslavnějším singlem, ze kterého udělali snad desetiminutovou skutečnou „jízdu“. A závěrečný chorál z publika se stal nezapomenutelným zážitkem (a myslím, že nejen pro ně).

open air festival amy macdonald

Oba hlavní festivalové večery byly zkrátka nabité. Letos se v Panenském Týnci zahraničními hosty skutečně nešetřilo, a tak se festival zařadil, co se programu týče, vedle festivalů s letitou tradicí a věhlasným jménem. Koho plánují dramaturgové na příští rok, neprozradili. Pokud budou ovšem velká jména na plakátech skutečně velká, alespoň z poloviny jako na letošním ročníku, tak se rozhodně máme na co těšit!

open air festival amy macdonald

Zdroj foto: fotograf Jan Šída


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Ježíš je mou největší srdcovkou, říká textař a libretista Michael Prostějovský

michael perex 1
I když je autorem textů k mnoha starším hitům, v posledních letech zazářil Michael Prostějovský především jako libretista světových muzikálů, které se v Česku hrají. Tím prvním byl Jesus Christ Superstar, ale přebásnil do češtin...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...


Literatura

Batman nastoupil na Hřbitovní směnu

batman200V listopadu nám nakladatelství Crew nadělilo různorodé příběhy z Gotham City pod názvem Batman 6: Hřbitovní směna. Aby bylo jasno, mluvíme o sérii, kterou má pod palcem ostřílený a komiksovou komunitou vážený Scott Snyder. Spoustu neokoukaných histore...

Divadlo

20 let radosti a smíchu

screamers PEREXV letošním roce je to už dvacátý rok, kdy mají členové travesti skupiny Screamers plné diáře a brázdí republiku křížem krážem. Sama představení skupiny navštěvuji už od základní školy, takže jejich repertoár znám dobře a byla jsem zvědavá,...

Film

Od září bude na Primě všeho víc

Prima 200Zatímco tropické teploty atakují rtuť teploměrů po celé České republice, programové oddělení televize Prima se již naladilo na podzimní vlnu. Není divu, protože podzimní schéma „primáckých“ programů startuje na televizních obrazovkách už v posledním s...