Gossip - nové album, lehčí žánr, těžký průměr

Gossip - nové album, lehčí žánr, těžký průměr

altPokud jste zastánci garage rocku, určitě víte v čem je rok 2012 (mimo jiné, samozřejmě) významný – po dalším dlouhém intervalu vychází nové a očekávané album americké skupiny Gossip, které nese název A Joyful Noise. Bohužel, tento název je zcela scestný, neboť na této nové desce skupiny, jež je známá tím, že nechá svou hudbu uzrát a vydá ji raději se zpožděním, než aby něco uspěchala, není pro fanoušky „joyful“ naprosto nic.

Gossip about Gossip

Tříčlenná skupina Gossip působí od roku 1999 a takovým nepsaným pravidlem se stalo, že přibližně každé tři roky vydají nové album. Nejvýraznější členkou (mediálně i prostorově) je Beth Ditto, zakladatelka, skladatelka a zpěvačka této skupiny. Tato dáma se nestydí ani za své názory a ani za svá kila a díky jejím kontroverzním textům se proslavila i samotná skupina – první skutečně úspěšnou písní byla v roce 2006 Standing In The Way Of Control, která byla věnována všem lidem tehdy usilujícím o registrované partnerství. Tím začala skupina Gossip být známější i pro ty „méně zasvěcené.“

Od té doby se hodně změnilo. První ledová sprška pro fanoušky přijde tedy patrně se zjištěním, že hudba na v pořadí již pátém studiovém albu má ke garage rocku (a potažmo k jakékoliv odnoži rocku) velice daleko. Gossip se na tomto svém CD přeorientovali na alternativní dance a synthpop. Do jisté míry byla inklinace k těmto směrům rozeznatelná na předchozím, kritiky i fanoušky opěvovaném albu Music for Men, na A Joyful Noise však tento styl hudby převálcoval všechno ostatní. Nabízí se otázka – je to takto špatně?

Když pop, tak se vším všudy

Úvodní píseň alba Melody Emergency je jako vytržená z předchozí tvorby Gossip, zejména pak z jejich předchozího alba – jedná se o jedinou, alespoň trochu punk-rockovou skladbu. Pilotním singlem se však stala až druhá píseň na albu – Perfect World. Zde už bychom stopy rocku museli skutečně hledat lupou. Na druhou stranu – pokud Gossip neznáte, nebo nejste skalním fanouškem, pak jde o poměrně vydařenou píseň, jejíž cíl je prostý - získat širší škálu posluchačů. V tomto směru jde o vynikající krok.

alt

Následuje nejelectroničtější, ale podle mého názoru (paradoxně) nejlepší píseň alba. Nese název Get a Job a oplývá jednoduchou, chytlavou melodií. Pokud se tedy Gossip chtějí vydat synthpopovým směrem, budiž - toto je skvělý krok kupředu. Zrovna tak píseň Move in the Right Direction splňuje všechny předpoklady stát se popovým hitem. Nezbývá tedy, než se ptát, proč by se tak nemohlo stát?

Nešťastný obrat o 180 stupňů

Když to shrneme, A Joyful Noise má sice jen malé množství neduhů, bohužel jsou ale natolik zásadní, až jej strhávají do vod průměru. Prvním je již proklamovaný žánr – pro fanoušky rocku zde není prakticky nic, pro víkendového posluchače/ popíkáře zde není zase nic, co by skutečně zaujalo. S tím souvisí písně – je jich pouhých jedenáct a všechny jsou si nesmírně podobné (u posledních čtyř si troufám tvrdit, že po poslechu celého alba zní doslova jako na jedno brdo). Dále je zvláštní, že vzhledem k tomu, jak dobrá textařka Beth Ditto je, jsou texty písní nesmírně obyčejné - podobné slyšíme od každé druhé zpěvačky. A takto bychom mohli pokračovat dále…

alt

S klidným srdcem mohu prohlásit, že A Joyful Noise není ani zdaleka takovým průšvihem, jak by se z prvních reakcí mohlo zdát. Poslech rozhodně neurazí, ale ani nenadchne. Skalní fanoušci si nebudou stěžovat, ostatní fandové se spíše pozastaví nad novým žánrem, a buď jej přijmou (coby novátorský přístup), nebo nad Gossip zlomí hůl. A někdo si možná pomyslí, že si jen Gossip dali protentokrát pauzu, abychom se z nich v roce 2015 mohli zase posadit na zadek.

Seznam skladeb:

1.    Melody Emergency
2.    Perfect World
3.    Get A Job
4.    Move In The Right Direction
5.    Casualties Of War
6.    Into The Wild
7.    Get Lost
8.    Involved
9.    Horns
10.    I Won't Play
11.    Love In A Foreign Place

alt

A Joyful Noise
Interpret: Gossip
Vydavatel: Sony Music
Vydáno: 14.5.2012

Hodnocení: 55%
Zdroj foto: gossipyouth.com


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

CLARINET FACTORY: NEUSTÁLÉ HLEDÁNÍ NOVÝCH CEST

ClarinetFactory perexClarinet Factory patří k souborům, které vždycky něčím překvapí. Nikoliv virtuózní bravurou, o té už každý dávno ví, ale třeba propojováním žánrů a oblastí, ve kterých se doká...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Literatura

Agatha Raisinová a otrávený koláč

agata raisinova otraveny kolacPrvní případ z nové řady anglických detektivek může na první pohled asociovat britskou sérii filmů na motity knih Agathy Christie o dámě s detektivními sklony. Hlavní hrdinka této knihy je...

Divadlo

Připravuje se nový, původní, český muzikál Doktor Faust

doktor faust200KVArt Production s.r.o. a Divadlo Na Maninách uvedou nový původní český muzikál Doktor Faust. Premiéra díla se uskuteční 16. září 2022 v pražském Divadle Na Maninách.

...

Film

Film Barbory Chalupové Zákon lásky boduje na Hithitu

Zakon lasky 200Po zdolání půlmilionové mety sbírka na dokončen na portále HitHit pokračuje, navazující podpora umožní tvůrcům realizovat původní soundtrack a taky film distribuovat do zemí, kde čelí LGBTQ+ lidé ještě mnohem složitější situaci než u nás...