Gossip - nové album, lehčí žánr, těžký průměr
Kultura21.cz

Gossip - nové album, lehčí žánr, těžký průměr

altPokud jste zastánci garage rocku, určitě víte v čem je rok 2012 (mimo jiné, samozřejmě) významný – po dalším dlouhém intervalu vychází nové a očekávané album americké skupiny Gossip, které nese název A Joyful Noise. Bohužel, tento název je zcela scestný, neboť na této nové desce skupiny, jež je známá tím, že nechá svou hudbu uzrát a vydá ji raději se zpožděním, než aby něco uspěchala, není pro fanoušky „joyful“ naprosto nic.

Gossip about Gossip

Tříčlenná skupina Gossip působí od roku 1999 a takovým nepsaným pravidlem se stalo, že přibližně každé tři roky vydají nové album. Nejvýraznější členkou (mediálně i prostorově) je Beth Ditto, zakladatelka, skladatelka a zpěvačka této skupiny. Tato dáma se nestydí ani za své názory a ani za svá kila a díky jejím kontroverzním textům se proslavila i samotná skupina – první skutečně úspěšnou písní byla v roce 2006 Standing In The Way Of Control, která byla věnována všem lidem tehdy usilujícím o registrované partnerství. Tím začala skupina Gossip být známější i pro ty „méně zasvěcené.“

Od té doby se hodně změnilo. První ledová sprška pro fanoušky přijde tedy patrně se zjištěním, že hudba na v pořadí již pátém studiovém albu má ke garage rocku (a potažmo k jakékoliv odnoži rocku) velice daleko. Gossip se na tomto svém CD přeorientovali na alternativní dance a synthpop. Do jisté míry byla inklinace k těmto směrům rozeznatelná na předchozím, kritiky i fanoušky opěvovaném albu Music for Men, na A Joyful Noise však tento styl hudby převálcoval všechno ostatní. Nabízí se otázka – je to takto špatně?

Když pop, tak se vším všudy

Úvodní píseň alba Melody Emergency je jako vytržená z předchozí tvorby Gossip, zejména pak z jejich předchozího alba – jedná se o jedinou, alespoň trochu punk-rockovou skladbu. Pilotním singlem se však stala až druhá píseň na albu – Perfect World. Zde už bychom stopy rocku museli skutečně hledat lupou. Na druhou stranu – pokud Gossip neznáte, nebo nejste skalním fanouškem, pak jde o poměrně vydařenou píseň, jejíž cíl je prostý - získat širší škálu posluchačů. V tomto směru jde o vynikající krok.

alt

Následuje nejelectroničtější, ale podle mého názoru (paradoxně) nejlepší píseň alba. Nese název Get a Job a oplývá jednoduchou, chytlavou melodií. Pokud se tedy Gossip chtějí vydat synthpopovým směrem, budiž - toto je skvělý krok kupředu. Zrovna tak píseň Move in the Right Direction splňuje všechny předpoklady stát se popovým hitem. Nezbývá tedy, než se ptát, proč by se tak nemohlo stát?

Nešťastný obrat o 180 stupňů

Když to shrneme, A Joyful Noise má sice jen malé množství neduhů, bohužel jsou ale natolik zásadní, až jej strhávají do vod průměru. Prvním je již proklamovaný žánr – pro fanoušky rocku zde není prakticky nic, pro víkendového posluchače/ popíkáře zde není zase nic, co by skutečně zaujalo. S tím souvisí písně – je jich pouhých jedenáct a všechny jsou si nesmírně podobné (u posledních čtyř si troufám tvrdit, že po poslechu celého alba zní doslova jako na jedno brdo). Dále je zvláštní, že vzhledem k tomu, jak dobrá textařka Beth Ditto je, jsou texty písní nesmírně obyčejné - podobné slyšíme od každé druhé zpěvačky. A takto bychom mohli pokračovat dále…

alt

S klidným srdcem mohu prohlásit, že A Joyful Noise není ani zdaleka takovým průšvihem, jak by se z prvních reakcí mohlo zdát. Poslech rozhodně neurazí, ale ani nenadchne. Skalní fanoušci si nebudou stěžovat, ostatní fandové se spíše pozastaví nad novým žánrem, a buď jej přijmou (coby novátorský přístup), nebo nad Gossip zlomí hůl. A někdo si možná pomyslí, že si jen Gossip dali protentokrát pauzu, abychom se z nich v roce 2015 mohli zase posadit na zadek.

Seznam skladeb:

1.    Melody Emergency
2.    Perfect World
3.    Get A Job
4.    Move In The Right Direction
5.    Casualties Of War
6.    Into The Wild
7.    Get Lost
8.    Involved
9.    Horns
10.    I Won't Play
11.    Love In A Foreign Place

alt

A Joyful Noise
Interpret: Gossip
Vydavatel: Sony Music
Vydáno: 14.5.2012

Hodnocení: 55%
Zdroj foto: gossipyouth.com


 

PřihlášeníTetování jako rozsudek smrt

Kruté a napínavé. Tak lze stručně charakterizovat knižní detektivku „Inkoust – Tetování jako rozsudek smrti“, jejíž autorkou je Alison Belshamová, rodačka z města Hampshire ve Spojeném království, která žije a pracuje v Edinburghu. Kniha Zlín ve společnosti Albatros Media a. s.

Reniin deník- deník dívky, která milovala život

Renia si ve svých čtrnácti letech začne psát deník, který se stává jejím nejlepším přítelem. Jak sama říká, jemu může svěřit vše, aniž by se musela bát prozrazení nebo posuzování z jeho strany. Nemůže tušit, že kromě svých starostí a radostí, mu svěří i budoucí události, o kterých se jí nesnilo ani v tom nejhorším snu. Nakladatelství Zeď s.r. o.

Rozhovor

Lenka Dusilová: Je čas na nové věci

200rozLenka Dusilová, nepřehlédnutelná a originální osobnost české hudby, přichází se svojí kapelou BAROMANTIKA s novým albem. Přesněji řečeno jde o komplet CD a DVD s živým koncertním záznamem Live at Café v lese, který je vůbec prvním živým albem v kompletn...

Hledat

Na svém albu oslavuje Lucie Bílá své autory - Ondřeje Soukupa a Gabrielu Osvaldovou

Jedenadvacet hitů a známých písní a závěrečná novinková nahrávka Salto mortale přináší album s všeříkajícím názvem Lucie Bílá/Ondřej Soukup/Gabriela Osvaldová. Album mapuje spolupráci výjimečných umělců, kteří si sedli umělecky a lidsky už začátkem devadesátých let.

Literatura

Jak fungují auta - to je tedy věc!

auta perexTak tohle je tedy věc! Sice je tahle interaktivní kniha s jednoduchým názvem Jak fungují auta určena pro děti od 7 let, ale u nás zaujala hned tři generace obou pohlaví.

 

...

Divadlo

Láska je láska – ale řízek je řízek

vzpoura nevest 200Tento podtitul nese nová hra autorské dvojice Michaely Doleželové a Janky Ryšánek Schmiedtové s názvem Vzpoura nevěst. Ty se komediálním způsobem podívaly na zoubek jak dnešní době,...

Film

Léto s Best film fest

altJiž podruhé se uskuteční ve čtyřech vybraných pražských kinech filmová přehlídka toho nejlepšího za posledního půl roku. Nejúspěšnější a divácky nejnavštěvovanější snímky budou na týden opět nasazeny do programů promítání a kdokoliv tak má možnost shlédnout to, c...