TONY DUCHÁČEK: „Hrajeme pro lidi, kteří nás maj´ rádi.“
Kultura21.cz

TONY DUCHÁČEK: „Hrajeme pro lidi, kteří nás maj´ rádi.“

ImageJen stěží byste dnes našli českou rock’n’rollovou hudební skupinu, která má v našich končinách tak hluboké kořeny, jako Garage. Její frontman, zpěvák a textař Tony Ducháček, nám poskytl následující krátký rozhovor. Kde bere inspiraci pro své texty, kde můžeme kapelu v nejbližší době zastihnout a co chystají do budoucna? To vše a mnohem více se můžete dozvědět v následujícím článku.


Dobrý den, začneme trochu obligátní otázkou - jak se Vám a skupině Garage právě teď daří?

Dobrý den, zimní měsíce většinou nejsou nic moc, co se týká hraní a tak jsme spíš v očekávání jara.

Skupina Garage patří ke generaci veteránů české rockové scény a má dlouhou historii – dovedl byste určit nejvýznamnější zlom v její existenci?

Těch bodů bylo víc – třeba Mejla Hlavsa v Garáži, odchod Iva Pospíšila. Ale ten NEJ je listopad 1989.

Kapela Garage je často označována jako rocková skupina – je to skutečně tak? Inspirovaly vás také i jiné hudební proudy?

Každýho něco inspiruje, ale Garage je rock´n´rollová skupina. V některých skladbách máme i prostor pro free hraní, což naznačuje i zájem o jazz.

Písně skupiny Garage jsou charakteristické mimo jiné i díky vašim unikátním textům – kde berete inspiraci?

No, inspirace je všude kolem nás, bohužel i ta špatná. Potom je to asi způsob myšlení a vymýšlení, až po čistou fikci.

Image

Velice často koncertujete, o styk s fanoušky není proto nejspíš nouze. Dokázal byste zhodnotit, zda a případně jak se změnili v průběhu let vaši posluchači?


Asi celkem běžně jako u jiných kapel. Někteří fanoušci jsou starší a nikam už nejdou. Ty nahradili mladší.

Na vaše zatím poslední album BLACK! (2009) jsme čekali osm let, což není krátká doba. Byly práce na této vaší desce náročné?

Celkem ano, ale v tom smyslu, že vše bylo najednou narychlo a pod tlakem. Pro nás možná o to líp.

Existuje nějaká kapela, kterou považujete za vzor?

Mám rád dost kapel a vzory jsem míval spíš v mládí, jako inspiraci, zvuk, blbnutí atd. Teď bych si spíš z každý tý kapely někoho vybral zvlášť.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Hrát pro lidi, kteří nás maj´ rádi. Nová zkušebna, což naznačuje i snad i nějaké nové album.

Image

Kam si vás v nejbližší době můžeme přijít poslechnout?

Těch míst je víc, teď v lednu máme 21. Kacanovy u Turnova pro občanské sdružení, pak ve čtvrtek 26. Mersey klub v Brně. V Praze 20. února Vagon v rámci festivalu Méně Tekel na podporu čínských disidentů. 24. února se chystáme do Plzně, do Šeříkovky, společně s Krausberry no a 3. března proběhne už 11. ročník Vzpomínky na Mejlu v Brně na Flédě.
A podrobnějš na webu, kterej čeká rekonstrukce www.garageband.cz 

Chtěl byste našim čtenářům závěrem něco vzkázat?


Čtenářům bych popřál hodně zdraví a pohody. Aby se taky věnovali ve volným čase hudbě, čtení, filmu, na výstavy zašli… Prostě aby si žili sami hezký život, protože jinak nic moc, nic moc.

Zdroj foto: archiv Tonyho Ducháčka


 

PřihlášeníSolfánci obměkčí každé srdce

Solfánci jsou druhým počinem (po Indigových pohádkách) Martiny Mii Svobodové a ilustrátorky Lucy Bumkin. Zatímco Indigové pohádky oslavovaly lidskou kreativitu a zaměřovaly se na to, že každý z nás má moc tvořit svůj svět, pohádkový příběh Solfánci a Sluneční královna jsou o odvaze být tím, kým doopravdy jsme. Semtamindigo

Nikdy není pozdě zopakovat si češtinu

Pod projektem Červená propiska jsou dvě kamarádky z vysoké, Karla Tchawou Tchuisseu a Sabina Straková, které se rozhodly šířit své znalosti zábavnou formou na sociálních sítích. Jejich cílem je dostat nejčastější perličky k co nejširšímu publiku a odhalit záludnosti českého jazyka, na které nebyl ve škole čas a které vás i v dospělosti překvapí. Universum


Literatura

Pečeme bez mouky

peceme bez mouky perexV květnu vyšla v nakladatelství Esence moderní kuchařka Anji Donnermeyerové Pečeme bez mouky. Nabízí nám přes 90 inspirativních receptů na nejrůznější dezertíky, moučníky a další sladké pochutiny v bezlepkové formě. Pok...

Divadlo

Je přátelství víc než láska?

stara kapela200Studentská, a třebaže jen platonicky prožitá láska poznamená člověka na celý život. Ve většině případů zanechají tyto leckdy i první příznaky zamilovanosti příjemné vzpomínky. Najdou se však případy, které vyjdou z tohoto neopětovaného...

Film

Jak buřiči a rozvratníci zachránili Hollywood

bezstarostni jezdci zurici byciŠedesátá léta narušila snad všude na světě zavedené pořádky, které v kinematografii dosud panovaly. Zejména režiséři se chtěli vymanit z područí služebnosti - ať již ji zosobňovaly ideologické tlaky, jak...