Nová éra Benátské noci

Nová éra Benátské noci

Tisk

Benátská noc má svou dlouholetou tradici. Rockový festival, který se od pár stovek návštěvníků rozrostl do dvou desítek tisíc každý rok. Z regionálního koncertního večera se stal jedním ze stálých největších festivalových taháků na tuzemské scéně. Některé minulé ročníky se pyšnily nejen neskutečnými zahraničními úlovky, ale také specifickou krajinou Malé skály a atmosférou, kterou na jiném festivalovém klání nenajdete. S dvacátými narozeninami tří denního pop-rockového maratonu ale začíná nová éra. Co všechno přinese festivalu zeměpisné přemístění a co může ztratit?

Scorpions. Suzi Quatro. Edguy. Každý rok přinesl zkrátka výjimečné a zvučné jméno zahraničního hosta. Přesto byl poslední ročník médii i návštěvníky ve výběru interpreta za hranicemi značně kritizován. Festival je označen nálepkou „velkého rocku“ a headlineři Scooter tak zcela nezapadali do konceptu. Záchranou se tak staly domácí stálice hudební scény. Benátská noc se jako jedna z mála pyšní častou účastí nejpopulárnější rockové kapely současnosti Kabát. Takřka nikdy nechybí jména jako Chinaski, Vypsaná fixa, UDG, Tomáš Klus. Program každý rok výborně reflektoval aktuálně žádané umělce a i ty, kteří se už pro pravidelné návštěvníky stali „tradiční“. Několik ročníků bylo i zpestřeno divadelním představením F. R. Čecha Dívčí válka.

alt

Benátská noc by mohl být klasický letní hudební festival. Ale nikdy jím nebyl. Vybočoval z řad ostatních festivalů hned několika směry. Ano, na každém rohu byly sponzorské stánky a atrakce (jinak by to ani nešlo), ale ve vzduchu se vznášela přátelská atmosféra. Jaká si sjednocenost všech hudebních nadšenců. Díky nemísícím se žánrům a ucelené nabídce se na festival sjížděli tisíce lidí podobného muzikantského ducha a to drželo pohromadě nadšení a úsměvy pod pódiem. A možná i proto se málokdo na festival vydal poprvé a naposled. Hodně návštěvníků se po roce rádo vrátilo rozbalit stan do maloskalského údolí, kde při pohledu do jakékoliv strany je krásná příroda. A právě i tímto bylo festivalové klání jedinečné. Nejeden účinkující se rád rozplýval nad krásou okolních hor, nad městečkem tepajícím životem na tři dny v roce, nad „ostrovem“ vytrženým z reality. Bohužel se také nejen účinkující, ale především návštěvníci nejčastěji podivovali nad proměnlivým počasím. To zásadně festivalu nepřálo. Takřka s každým začátkem padaly teplotní rekordy, potila se krev a těžko bylo i ve stínu. A se sobotním večerem a nedělním dopolednem se pro změnu všichni bořili v bahně, schovaní pod stánky, v pláštěnkách a zmrzlí na kost. Tenhle teplotní nechtěný scénář by se dal skoro označit pravidlem pro každý rok.

alt

A to je jeden z důvodů, proč se pořadatelé 20. ročník Benátské noci rozhodli přemístit do Vesce u Liberce. Dalším jsou finanční nároky některých majitelů pozemků a plánovaná průmyslová výstavba. Etapa Malé skály končí, pevné spojení zrušeno. Zdali je to změna dobrá, ukáže první ročník v libereckém okolí. Asi každý, kdo je stálí „Benátčan“ si to neumí dost dobře představit. Pro pořadatele je to nový začátek, šance postavit novou reputaci po loňském ne zcela povedeném ročníku, vyšplhat znovu do špice nejvyhledávanějších tuzemských festivalů. Doufejme, že minimálně hvězdné obsazení bude lákavé. Jména jsou odtajovaná pomalu, prozatím je potvrzený Daniel Landa, Jarek Nohavica a (stálice) Kabát. Ze zahraničních interpretů přislíbili účast Gamma Ray, finští Sunrise Avenue a Emir Kusturica and The No Smoking Orchestra. Bude to ale do vstupu nové éry stačit?

alt

Benátská noc 2012
Datum a místo konání: 27. – 29. 7. 2012, areál Vesec - Liberec


Zdroj foto: autorka článku, Lenka Süsserová


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Sto zvířat: „Ještě žádné naše album není tak vymazlené.“

sto zvirat hraju na klavir v bordeluJedna z nejlepších tuzemských ska kapel Sto zvířat vydala 1. září novou desku s názvem Hraju na klavír v bordelu. V rozhovoru si o ní můžete přečíst spoustu zajímavostí z pera hudebníka ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

O Srdečníkovi, Jaterníkovi a Kebulákovi z Mise Afghánistán

Mise Afghanistan perexŽili, byli…Lékaři bez hranic. Jeden z nich, český chirurg Tomáš Šebek, se vydal do země lovců draků, aby pomohl kolegům v jedné velké nemocnici v Kundúzu. Cestou potká i krásnou Šeherezádu...

Divadlo

Švandovo divadlo uvede inscenaci Anna Karenina, vášnivé drama o lásce a odpuštění

anna karenina200Švandovo divadlo připravuje inscenaci Anna Karenina, věčně živé drama o vztazích, milostné vášni a smyslu života.

...

Film

Gangsteři ve dne spí

Bezec 200Film Noční běžec (2015) je novodobá klasika v žánru gangsterských filmů, životě v undergroundu, mimo zákon a pravidla společnosti. Ti špatní a sympaťáci jsou zde a zápletka filmu je tak zajímavá, že se vyplatí podívat na něj i vícekrát.