Nová éra Benátské noci
Kultura21.cz

Nová éra Benátské noci

Benátská noc má svou dlouholetou tradici. Rockový festival, který se od pár stovek návštěvníků rozrostl do dvou desítek tisíc každý rok. Z regionálního koncertního večera se stal jedním ze stálých největších festivalových taháků na tuzemské scéně. Některé minulé ročníky se pyšnily nejen neskutečnými zahraničními úlovky, ale také specifickou krajinou Malé skály a atmosférou, kterou na jiném festivalovém klání nenajdete. S dvacátými narozeninami tří denního pop-rockového maratonu ale začíná nová éra. Co všechno přinese festivalu zeměpisné přemístění a co může ztratit?

Scorpions. Suzi Quatro. Edguy. Každý rok přinesl zkrátka výjimečné a zvučné jméno zahraničního hosta. Přesto byl poslední ročník médii i návštěvníky ve výběru interpreta za hranicemi značně kritizován. Festival je označen nálepkou „velkého rocku“ a headlineři Scooter tak zcela nezapadali do konceptu. Záchranou se tak staly domácí stálice hudební scény. Benátská noc se jako jedna z mála pyšní častou účastí nejpopulárnější rockové kapely současnosti Kabát. Takřka nikdy nechybí jména jako Chinaski, Vypsaná fixa, UDG, Tomáš Klus. Program každý rok výborně reflektoval aktuálně žádané umělce a i ty, kteří se už pro pravidelné návštěvníky stali „tradiční“. Několik ročníků bylo i zpestřeno divadelním představením F. R. Čecha Dívčí válka.

alt

Benátská noc by mohl být klasický letní hudební festival. Ale nikdy jím nebyl. Vybočoval z řad ostatních festivalů hned několika směry. Ano, na každém rohu byly sponzorské stánky a atrakce (jinak by to ani nešlo), ale ve vzduchu se vznášela přátelská atmosféra. Jaká si sjednocenost všech hudebních nadšenců. Díky nemísícím se žánrům a ucelené nabídce se na festival sjížděli tisíce lidí podobného muzikantského ducha a to drželo pohromadě nadšení a úsměvy pod pódiem. A možná i proto se málokdo na festival vydal poprvé a naposled. Hodně návštěvníků se po roce rádo vrátilo rozbalit stan do maloskalského údolí, kde při pohledu do jakékoliv strany je krásná příroda. A právě i tímto bylo festivalové klání jedinečné. Nejeden účinkující se rád rozplýval nad krásou okolních hor, nad městečkem tepajícím životem na tři dny v roce, nad „ostrovem“ vytrženým z reality. Bohužel se také nejen účinkující, ale především návštěvníci nejčastěji podivovali nad proměnlivým počasím. To zásadně festivalu nepřálo. Takřka s každým začátkem padaly teplotní rekordy, potila se krev a těžko bylo i ve stínu. A se sobotním večerem a nedělním dopolednem se pro změnu všichni bořili v bahně, schovaní pod stánky, v pláštěnkách a zmrzlí na kost. Tenhle teplotní nechtěný scénář by se dal skoro označit pravidlem pro každý rok.

alt

A to je jeden z důvodů, proč se pořadatelé 20. ročník Benátské noci rozhodli přemístit do Vesce u Liberce. Dalším jsou finanční nároky některých majitelů pozemků a plánovaná průmyslová výstavba. Etapa Malé skály končí, pevné spojení zrušeno. Zdali je to změna dobrá, ukáže první ročník v libereckém okolí. Asi každý, kdo je stálí „Benátčan“ si to neumí dost dobře představit. Pro pořadatele je to nový začátek, šance postavit novou reputaci po loňském ne zcela povedeném ročníku, vyšplhat znovu do špice nejvyhledávanějších tuzemských festivalů. Doufejme, že minimálně hvězdné obsazení bude lákavé. Jména jsou odtajovaná pomalu, prozatím je potvrzený Daniel Landa, Jarek Nohavica a (stálice) Kabát. Ze zahraničních interpretů přislíbili účast Gamma Ray, finští Sunrise Avenue a Emir Kusturica and The No Smoking Orchestra. Bude to ale do vstupu nové éry stačit?

alt

Benátská noc 2012
Datum a místo konání: 27. – 29. 7. 2012, areál Vesec - Liberec


Zdroj foto: autorka článku, Lenka Süsserová


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

Vojtěch Žák: „Jsem zvědavý, kolik z mých přátel mi po vydání knihy přijde rozbít hubu“

Pesec kralem 200Vojtěch Žák je 24letý žurnalista, grafoman a vypravěč příběhů, který si momentálně chce splnit sen spočívající ve vydání knihy Než se pěšec stane králem. A právě s touto fantasy knihou se nyní seznámíte díky tomuto rozhovoru.

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Literatura

Sníh nebo popel aneb fantasy ve stylu Skleněného trůnu

snih nebo popel200Fantasy svět už dávno není pouze doménou mužů. I řada žen dokáže vytvořit příběh, který snese srovnání s tvorbou mužských konkurentů. Jendou z nich je Sara Raasch.

 

Divadlo

Pestrý podzim v divadle - Divadlo Radka Brzobohatého

200divAby vaše podzimní dny byly co nejpestřejší, přinášíme vám říjnové divadelní tipy, tentokrát z Divadla Radka Brzobohatého.

...

Film

Kate Winslet prožívá mrazivé drama v horách

 

hora mezi nami 200Zima se teprve blíží, ale diváci si mrazivé teploty a všudypřítomný sníh můžou užít v novém romantickém dramatu Hora mezi námi. Podle traileru se může zdát, že se spíš jedná spíše o napínavý thriller – popravdě je film...