Pain po pěti letech hlásí Coming Home

Pain po pěti letech hlásí Coming Home

pain coming 200Pain, původně pouze projekt švédského multiinstrumentalisty Petera Tägtgrena, dávno zastínil jeho domovskou kapelu Hypocrisy a nyní nám díky vydavatelství Nuclear Blast servírují nový materiál, desku Coming Home. Jak se návrat po pěti letech povedl?


Kapela Pain je dítětem Petera Tägtgrena a její vznik jde až do roku 1996, takže letos slaví 20 let na scéně! Od začátku mělo jít o projekt, který míchá nejenom tvrdou metalovou hudbu, ale taky prvky elektronické hudby a přesně to styl Pain dokonale vystihuje. Jedinou stálicí je zakladatel kapely, který si všechno dělá sám – jak vokály, tak ostatní nástroje. Na turné ale kapelu samozřejmě má.
Za dobu své existence vyšlo celkem osm regulérních alb: Pain (1997), Rebirth (1999), Nothing Remains the Same (2002), Dancing with the Dead (2005), Psalms of Extinction (2007), Cynic Paradise (2008), You Only Live Twice (2011) a Coming Home (9. 9. 2016).
Album jako celek mi přišlo celkem nesourodé – na jednu stranu tu máme opakování zajetých procesů u rychlejších skladeb, na stranu druhou snahu o modernu a zajímavý mix u písní pomalejšího rázu. Až do country laděný rozjezd úvodní písničky byl nečekaný, ale neposadilo mě to na zadek. Ostatně to ani skladba druhá Call Me, kde hostuje v naší zemi tolik oblíbený zpěvák Sabaton Joakim Brodén, jehož ryčivé „R“ mi rve uši. Písnička vyznívá jako nějaký zábavový cajdák, koneckonců, podívejte se na videoklip:
{youtube}Ml4iBTfoplY{/youtube}
Favoritem na desce je poměrně jednoduchá a pomalejší písnička A Wannabe, která má příjemné tempo a chytlavý text (Can you feel that you are living it? Or do you wanna be a wannabe a, be the real thing). I v tomto případě můžete omrknout klip:
{youtube}0-zYQH9fXkU{/youtube}
Nejsilnější vliv předešlých alb cítím v písni Pain in the Ass, která má asi největší grády. Nejkratší (3:43) Black Knight Sattelite se honosí kreativním úvodem, ale poté sklouzne do průměru a člověk má pocit, že tohle už někde slyšel. Eponymní písnička s rockovým začátkem á la Green Day šokovala poklidným pomalým tempem a možná i díky němu tak vynikla. Epický song o stárnutí a hudebních průmyslu. Elektro-kolotoč přináší rocková rádiovka Absinthe_Phoenix Rising, kde mi Peter trošičku připomíná zpěv Ozzyho Osbournea. Hutnějšího zvuku se dočkáme v pochodovce Final Crusade. Pain v netradičním kabátku, tj. předposlední skladba, kde jsou nám jako netradiční zpestření servírovány ženské árie. Album uzavírá nejdelší (4:46) flák Starseed. Kdybych nepoznala zpěv, ani by mě nenapadlo, o jakou kapelu jde. Pomalejší písničky prostě Pain sednou.
Na Pain se mi moc líbí a nejvíc na nich oceňuji fakt, že se pořád vyvíjejí a posunují hudební hranice, míchají styly a nebojí se toho. Transformují se a zkouší, co jim sluší a reagují na nové hudební trendy. To sice ne vždy dopadne dobře, ale přesto zůstávají sví. A to vše díky mozku Tägtgrena. Pokud se vám elektro metal líbí a nemáte s Pain zkušenosti, není nic jednoduššího, než odbočit z rutiny a pustit si tuhle kapelu. Fanouškům kapely doporučuju a garantuju, že vás opět překvapí něčím novým.

pain coming 2


Název nosiče: Coming Home
Interpret: Pain
Žánr: elektro metal
Skladby:  01. Designed to Piss You Off,  02. Call Me, 03. A Wannabe, 04. Pain in the Ass, 05. Black Knight Satellite, 06. Coming Home, 07. Absinthe-Phoenix Rising, 08. Final Crusade, 09. Natural Born Idiot, 10. Starseed
Stopáž: 41:21
Vydavatelství: Nuclear Blast
Hodnocení:   85 %
Zdroj foto: internet


 

PřihlášeníSoutěže

Nevěřící, odejděte! (nebo vás zabijeme)

Nakladatelství Pavel Mervart vydalo cennou knihu o pronásledování křesťanů v zemích, které vyznávají islám (tedy zdaleka nejen v arabských). Nazývá se NEVĚŘÍCÍ, ODEJDĚTE! a sepsal ji MICHAL ŘOUTIL. Nakladatelství Pavel Mervart

Atlas ohrožených živočichů

Po více než roce od publikace Atlas vyhubených živočichů přichází duo Radek Malý a Pavel Dvorský (tentokráte i s pomocí manželky Pavly) pod hlavičkou nakladatelství Albatros s další poučnou knihou nejen pro děti Atlas ohrožených živočichů. Albatros Media a.s.

Rozhovor

Na dobré přátele by člověk neměl zapomínat, říká Robert Rohál

robert perex1Nejen dramaturgii divadelního předplatného, ale také koncertů či besed má od letošního května v Domě kultury v Kroměříži na starosti Robert Rohál. Jako programový pracovník se také spolupodílí na dalších akcích a festivalech. Kultura mu v...

Live

Hledat

Videorecenze knih

Petr Janda užívá nekonečnej kyslík. Nové album Olympicu je plné živé muziky a silných příběhů!

„Jdu, kam mý nohy jdou, a tam, kde plyne proud. Nesmím se ohlížet, už vůbec ustrnout…,“ zpívá Petr Janda v písni „Šrám, co se nezahojí“, která má silnou melodii i text. Na novém albu Olympicu „Kaťata“, které vznikalo v době pandemie, je znát, že opravdu neustrnul. SUPRAPHON a.s.

Literatura

Thriller Blackout rozhodně zaujme


blackout 200Tenhle thriller s vůbec ne nepravděpodobným průběhem začíná dramaticky. Nejprve zhasnou světla v Itálii, poté ve Švédsku, Německu, Rakousku, Belgii a Holandsku. Elektrické sítě se zhroutí, elektrické spotřebiče, vlaky metra, výtahy atd. př...

Divadlo

Manželské vraždění jako dárek k výročí

manzelske vrazdeni perexNelekejte se, krev v tomto článku nepoteče. Řeč je o divadelní hře Manželské vraždění francouzského dramatika Erika-Emmanuela Schmitta, kterou si přidalo do repertoáru Městské divadlo Z...

Film

Festival Všemi směry očima manažerky Marie Pokorné

altBěhem minulého týdne jste mohli zaznamenat článek o chystaném netradičním publicistickém festivalu Všemi směry, který se uskuteční 12. dubna v pražském Rock Café. Pozvání přijalo mnoho odborníků z oboru, ...