Masters of Rock 2012: GOTTHARD
Kultura21.cz

Masters of Rock 2012: GOTTHARD

ImageGotthard je švýcarská hard rock / heavymetalová skupina, kterou založili v roce 1992 zpěvák Steve Lee a kytarista Leo Leoni. Během své již bezmála dvacetileté kariéry prodali přes 2 miliony alb (z toho 1 milion ve Švýcarsku, které má pouhých 7,5 milionů obyvatel), a jsou nejúspěšnější rockovou kapelou ve své zemi. Všechna jejich dosud vydaná alba se na švýcarském žebříčku dostala na první místo a ve světě získali Gotthard mnoho multiplatinových ocenění. Jméno kapely se odvozuje od horského masivu Svatého Gottharda.

5. října 2010 zahynul při motocyklové nehodě jeden ze zakladatelů, zpěvák a frontman skupiny, Steve Lee. Odcestoval se skupinou přátel do USA, aby si splnil svůj dávný sen, na který mu dosud nikdy nezbyl čas - dvoutýdenní přejezd napříč Spojenými státy na Harley-Davidsonech.

Dvanáct motocyklů vyjelo na svou cestu v neděli 3.10.2010. V úterý byli asi 50 mil od Las Vegas a zastavili na kraji silnice, aby se převlékli, protože začínalo pršet. Kolemjedoucí kamión dostal na mokré silnici smyk a přes snahu řidiče o zvládnutí situace narazil do skupinky motocyklů. Jeden z pěti odhozených strojů zasáhl Steva Lee a ten svým zraněním i přes rychle poskytnutou lékařskou pomoc po dvaceti minutách podlehl.

 

Image


Skupinu tato tragická nehoda těžce zasáhla, ale později se rozhodli, že budou pokračovat s novým zpěvákem. O rok později, 11.11.2011, skupina oznámila přijetí nového zpěváka - Nica Maedera, také Švýcara narozeného v roce 1971 v Lausanne a žijícího částečně v Austrálii, částečně ve Švýcarsku. Nic byl vybrán na základě celosvětového konkursu, kterého se zúčastnilo kolem 500 zpěváků. Členové skupiny k tomu uvádějí: Jen jsme Nica uviděli, bylo nám hned jasné, že on je ten pravý. Skvěle k nám sedí a atmosféra v kapele je teď výborná, má úžasný hlas a je to také velký hudebník, hraje na kytaru i na klávesy a dokáže také dobře psát písně. Mohli bychom toho o něm napsat mnohem víc - ale nejlepší je živá ukázka.

Na stránkách skupiny www.gotthard.com je proto volně ke stažení první píseň s novým zpěvákem - "Remember It's Me", k níž bylo natočeno i oficiální video. Skupina v současnosti pracuje na nahrávání nového alba, které připravuje k vydání na jaro 2012. V létě se nám pak přijedou představit v nové sestavě na festival Masters of Rock ve Vizovicích.


Studiová alba:

Gotthard (1992)
Dial Hard (1994)
G. (1996)
Open (1999)
Homerun (2001)
Human Zoo (2003)
Lipservice (2005)
Domino Effect (2007)
Need to Believe (2009)


Členové:

Leo Leoni - kytara
Freddy Scherer - kytara
Marc Lynn - baskytara
Hena Habegger - bicí
Nic Maeder - zpěv

 

PřihlášeníTetování jako rozsudek smrt

Kruté a napínavé. Tak lze stručně charakterizovat knižní detektivku „Inkoust – Tetování jako rozsudek smrti“, jejíž autorkou je Alison Belshamová, rodačka z města Hampshire ve Spojeném království, která žije a pracuje v Edinburghu. Kniha Zlín ve společnosti Albatros Media a. s.

Reniin deník- deník dívky, která milovala život

Renia si ve svých čtrnácti letech začne psát deník, který se stává jejím nejlepším přítelem. Jak sama říká, jemu může svěřit vše, aniž by se musela bát prozrazení nebo posuzování z jeho strany. Nemůže tušit, že kromě svých starostí a radostí, mu svěří i budoucí události, o kterých se jí nesnilo ani v tom nejhorším snu. Nakladatelství Zeď s.r. o.

Rozhovor

„Air Guitar je podivná disciplína, jako vytržená z filmů Monty Pythonů“

air guitar logoŽe jste ještě neslyšeli o Air Guitar World Championships čili Šampionátu ve hře na imaginární kytaru? Tak to je chyba, protože Česká republika každoročně mívá několik želízek v ohni. V tomto článku si tento fenomén představím...

Hledat

Na svém albu oslavuje Lucie Bílá své autory - Ondřeje Soukupa a Gabrielu Osvaldovou

Jedenadvacet hitů a známých písní a závěrečná novinková nahrávka Salto mortale přináší album s všeříkajícím názvem Lucie Bílá/Ondřej Soukup/Gabriela Osvaldová. Album mapuje spolupráci výjimečných umělců, kteří si sedli umělecky a lidsky už začátkem devadesátých let.

Z archivu...


Literatura

Gordon Smith: Zprávy z druhého břehu

200litJe to kniha mrazivá, nebo naopak hřejivá? Asi záleží na tom, jaký máte vztah k člověku, jehož životní poslání se nazývá „médium“. Tedy zprostředkovatel zpráv od našich mrtvých blízkých nám živým. Gordon Smith patří ke špičce v tomto oboru a pravidelně vystu...

Divadlo

Rychlé šípy aneb Kam se poděli gentlemani? … o zábavu a humor není nouze

rychle sipy divadlo radostKdyž jsem šel na představení Rychlé šípy, nevěděl jsem, co od toho mám čekat. Pětici kamarádů zná snad každý. Všichni vědí, kdo to byl Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Čer...

Film

Do kina Ponrepo přicházejí slavné dokumenty Tráva a Čang

trava cang 200Pražské kino Ponrepo, studnice nedávných, dávných i pradávných filmů, otevírá nový cyklus nazvaný vizuální antropologie. Hodlá v něm představit proslulé dokumenty o zvycích a obyčejích exotických národů, přinášející svědectv...