Milokraj – kouzelný projekt inspirovaný folklorem s křehkými texty

Milokraj – kouzelný projekt inspirovaný folklorem s křehkými texty

milokraj uvodkaPro hudební projekt Milokraj spojili síly zpěvačka a skladatelka Marta Töpferová a Tomáš Liška, kontrabasista taktéž se věnující skladbě. Na první poslech se může zdát, že jde o folklorní písně, ale ve skutečnosti jsou to nová díla mladých autorů.

 


Marta Töpferová je známá svou tvorbou latinskoamerické hudby a zpívá převážně ve španělštině, což se v projektu Milokraj rozhodla změnit. Na prvním albu Milokraje slyšíme motivy tradiční moravské hudby, interpretovány jsou obvyklými nástroji – cimbál, housle, kontrabas, ale stejně tak i netradičními – elektrická kytara nebo cuatro.
V září jsme měli příležitost slyšet kapelu živě v Átriu na Žižkově. Na posluchače čekal komorní, prosvětlený sál. Pro tento večer kapela hrála se zastupujícím kontrabasistou Lukášem Pelcem, ale na přednesu to nebylo nijak znát – sešli se prostě profesionálové, kterým kralovala Marta v pohádkových šatech (můžete vidět zde na videu).Stejně jako album, začal koncert písněmi Selené  -  bohyně Měsíce, Jabloň zapomnění – rychlá, svižná, v koncertním podání měla až čardášovou náladu, pokračovali jsme milostnou písní Na vysoké hůrce na text básnířky Věry Provazníkové. Některé texty pro Milokraj vzešly také z tvorby Anny Hodkové, babičky Marty, která byla na zářijovém koncertě přítomná - vyslechli jsme píseň K ránu, která na živo vyznívala až jako folklórní metal (berte prosím s rezervou). Laštověnko, kampak letíš? byla pro Martu, jak nám sama prozradila, jedna z prvních písní v rodném jazyce a z tklivých houslí přítomné úplně mrazilo.
Během koncertu jsme si vychutnali i písně, které zatím nejsou zaznamenány na albu, například Co mohl najít poutník na slova básně Antonína Sovy a jako rytmický základ posloužilo venezuelské merengue nebo v létě vzniknuvší a zatím pojmenovaná Tento svět  „…odkud pochází má víra, že má tužba neumírá, proč mě tento zemský svět, neustále volá zpět…“.

milokraj


Marta Töpferová své písně o lásce, nenaplněných nadějích, o tužbách, strachu, umístění člověka na světě, hluboce prožívá. Vzhled víly a sametově hluboký hlas je atraktivní kombinace.  Publikum nechtělo hudebníky pustit z pódia, Marta tak přidává ještě sólově skladbu Semana azul. Kapela si postupně získala srdce přítomných, potlesk se prodlužoval a zintenzivňoval a já jsem měla snad poprvé chuť číst básně.
 Aby mě miloval jsme sice na koncertě neslyšeli, ale byla by škoda se s vámi o ní nepodělit.


 


Milokraj
(Marta Töpferová – zpěv, cuatro, Lukáš Pelc – kontrabas, Stano Palúch – housle, Marcel Comendant – cimbál, David Dorůžka – akustická kytara, elektrická kytara)
Kdy:  21. 9. 2015
Kde: Atrium na Žižkově
Hodnocení: 100 %
Zdroj foto: www.milokraj.com


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Sami si vytvárame svojich nepriateľov cez svoju pasivitu

iv 200V kníhkupectve Panta Rhei v Bratislave 8. septembra pokrstil knihu Štěstí na míru český motivátor a autor bestsellerov o osobnostnom rozvoji Ivo Toman. Slovensko mu je dôverne známe, keďže na ňom vyštudoval ...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...


Literatura

Z nočního stolku 2

z nocniho stolku 200Napětí, emoce, dobrý příběh – asi kvůli tomu saháme po románech, které slibují splnění těchto atributů. Nakladatelé na obálkách hlásají, že jde o bestseller, thriller a podobně znějící nálepky. Na nočním stolku mám několik podobný...

Divadlo

Jak se francouzská revoluce proměnila v povyk

1789 200Národní divadlo v Praze si umanulo, že bude uvádět experimentální hry - a vylézají z toho příšernosti. Čekání na Godota se změnilo v pitvořivou roztlemenost, ze slavného experimentálního počinu Ariane Mnouchkinové 1789 aneb Dokonalé štěstí režisér Vl...

Film

Komedie Po čem muži touží 2 představuje titulní píseň

po cem muzi touzi 200Nová česká komedie Po čem muži touží 2 představuje ústřední píseň a videoklip. Film je volným pokračováním úspěšné komedie, která se stala divácky nejúspěšnějším českým snímkem roku 2018. Píseň Chci, abys věděla, kdo opravdu jsem ...