V. Národní setkání hudebních souborů seniorů rozezpívá Prahu opět na podzim

V. Národní setkání hudebních souborů seniorů rozezpívá Prahu opět na podzim

narodni setkani 200Veřejnosti svůj bohatý program letos znovu představí tradiční pražská kulturní událost Národní setkání hudebních souborů seniorů (NSHSS). Již pátý ročník setkání se uskuteční ve dnech 30. září a 1. října 2022.

 

 

Festival NSHSS se koná pravidelně k příležitosti Mezinárodního dne seniorů od roku 2018. Tato akce je určena seniorským sborům a hudebním souborům z celé České republiky a jejím hlavním cílem je podpořit aktivity těchto uskupení a přispět k jejich rozvoji.

Akce nabídne posluchačům a účinkujícím program ve dvou dnech. V pátek 30. září podvečer je naplánovaná streamovaná odborná diskuse k tématům, která se vážou k problematice vzdělávacích a kulturních aktivit seniorů, aktivního života ve stáří a bezvěké společnosti. Diskuse zahrne i vstupy předem zaslaných nahrávek sborů či živé vystoupení sborů.

narodni setkani1

V sobotu 1. října bude následně oslaven Mezinárodní den seniorů společným setkáním a zpěvem na Slovanském ostrově. Festival vyvrcholí v odpoledních hodinách závěrečným koncertem seniorských sborů ve Velkém sále pražského Hlaholu.

Pátý ročník Národního setkání hudebních souborů seniorů pořádá Unie českých pěveckých sborů ve spolupráci se Zpěváckým spolkem Hlahol. Festival se koná za podpory Ministerstva kultury ČR, Nadace Český hudební fond, Nadace život umělce, Městské části Praha 1 a pod záštitou předsedy Výboru pro kulturní výstavnictví, cestovní ruch a zahraniční vztahy ZHMP Jana Wolfa, děkana Pedagogické fakulty UK prof. PeadDr. Michala Nedělky, Dr. a sbormistra a pedagoga prof. PeadDr. Jiřího Koláře.

Vstup na všechny události NSHSS je za dobrovolné vstupné. Na koncert ve Velkém sálu Hlaholu však veřejnost, vzhledem k omezené kapacitě, žádají pořadatelé o rezervaci místa pomocí e-mailu: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript nebo na tel. +420 608 986 230.

narodni setkani2

Více informací: https://www.seniorskesbory.cz/


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Jiří Pavlovský: „Čistota půl zdraví. CREW celé.“


pavlovsky jiri 200Jiří Pavlovský
. Jméno, které by měl znát každý fanoušek ať už fantastické, nebo komiksové literatury v našich krajinách. Jiří Pavlovský byl jedním ze zakladatelů komiksového nakladatelství

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Z archivu...


Literatura

Oceňovaná francouzská detektivka?! – Lúzři – Tým v nemilosti

luzri 200Loni v dubnu vydalo nakladatelství XYZ debutový román francouzské autorky Sophie Hénaff s názvem Lúzři – Tým v nemilosti. Detektivní příběh získal řadu prestižních ocenění a láká jak na chytlavý název, tak fakt, že je prezentován jako „humoristická de...

Divadlo

Fringe festival mluví anglicky, ale oslovit dokáže každého

alt Fringe festival, který probíhá v těchto dnech na Malé Straně v Praze, je všechno, jen ne ”okrajová”, ”druhotná” záležitost, jak by se ostatně dal přeložit jeho název z angličtiny. Mladá a bohužel prozatím málo známá divadeln...

Film

Vánoce, Vánoce přicházejí, radujme se...

dvanact mesicku majkusova vojtekTelevizní vánoční programy spoléhají na jistotu: zejména každoroční opakování pohádek vytváří jakousi jistotu, že vše zůstává při starém - nic z toho, nač ...