Ben Hur přijíždí

Ben Hur přijíždí

Tisk

ben hur 200Adaptací Wallaceova historického románu BEN HUR, pojednávajícího o ušlechtilém židovském šlechtici v časech Ježíšova působení ve starověké Judeji, jenž se vinou nešťastných náhod i zrady spřáteleného Římana ocitne v otroctví odsouzen k doživotnímu veslování na válečné lodi, jsme poznali několikero, k nejznámějším patří jednak ještě němý přepis z roku 1925, jednak Oscary ověnčená verze z konce 50. let. Nyní k nim přidává svůj náhled původem ruský režisér Timur Bekmambetov.

Nejnovější zpracování (scénář sepsali Keith R. Clarke a Jophn Ridley) otesalo veškré nadbytečné motivy, příběh zprůhlednilo a napřímilo, vyostřilo protiklady a zároveň vyzvedlo Ježíšovu nauku o (vše)odpouštějící lásce a neodplácení zla dalším zlem. Ostatně postava Ježíše, jehož tvář zůstávala v předchozích filmech zahalena a jehož osudy se spíše jen náznakově dotýkaly Ben Hurových, nyní tvoří paralelní dějovou osnovu, proplétající se s ústředním děním.

Ben Hurův římský přítel Massala se rovnou stává hrdinovým nevlastním příbuzným, adoptován jeho rodinou (!), aby o to silněji vynikla jeho pozdější bezcitnost. Do příběhu jsou navíc vpašováni odbojní zélóti, terorizující římské okupanty - a přesně mířící lukostřelec se dokonce ocitne na střeše Ben Hurova paláce, kde nedlouho předtím jako zraněný našel útočiště. Samotná Ben Hurova cesta za pomstou již nevede přes Řím, ale rovnou k vozatajským závodům, kde se bez jakýchkoli zkušeností střetne právě s Massalou.

ben-hur1

Zatímco předchozí zpracování se vyznačovala důrazem na bezchybnou realizaci největších atrakcí, to jest námořní bitvy a v posledku vražedných jízd na oválu olbřímího cirku, nyní si všimneme, že Bekmambetov se pokouší nahlížet tyto události jakoby "zevnitř", jakoby Ben Hurovýma očima, ať již Ben Hur sedí připoután k veslu nebo řídí zběsile uhánějící koňské čtyřspřeží, samozřejmě celé bělostné, ohrožován zákeřnými spoluzávodníky, dokonce málem spadne pod kopyta koní. Současně se však tvůrci opájejí výpravností, zvláště když zabírají ochozy přeplněné lidmi vzrušeně sledujícími průběh závodu.

Všechny tyto změny měly zajistit větší dramatickou sevřenost i větší vyostřenost zpodobněných konfliktů. Jenže režisér nedokázal takto nastavený příběh ukočírovat. Hojně si vypomáhá neuměle pompézními okamžiky a s nimi provázanými replikami, které nemají daleko k nezamýšlené sebeparodii jakoby vypadnuvší z montypythonovské poetiky (viz Život Briana) nebo cimrmanovských průpovídek ("to bylo tak" při objasňování skutků v retrospektivách).

Především však snímek, připomínaje prostoduché náboženské velkofilmy 50. let, až se směšnou proklamativností hlásá zásady Ježíšovy víry, kdy nenávist má nahradit všeobjímající láska (proto také Massala nakonec nezhyne, jak je tomu v románu i ve všech jím inspirovaných dílech, ale doživotně zmrzačen přežívá, díky nezištné Ben Hurově pomoci nalezne nový smysl svého života). Jako převzaté z ochotnické scény pak vyhlíží zázračné uzdravení malomocenstvím postižených žen, Ben Hurovy matky a sestry - po Ježíšově ukřižování se spustí očistný, ozdravný déšť.

Realizační velkohubost, projevující se i snahou nacházet se v co největší blízkosti titulního hrdiny, zneživotněle opracovaný zevnějšek marně podporovaný trikovou složkou a dunivý hudební doprovod Marca Beltramiho pohltily jakýkoli duchovní rozměr, který nebyly schopni vtisknout ani kožnatě toporní, jakoby z počítačových her vypadlí a jakékoli charisma postrádající představitelé hlavní rolí.

Jako Ben Hur se vyprsil Jack Huston, pyšného Massalu ztělesnil Toby Kebbel, v obou případech potlačující niterná hnutí mysli i dalekosáhlé povahové proměny ve prospěch přímočaré, v zásadě nemotivované akce, zvláště pak u Massaly. Jako vždy herecky spolehlivý Morgan Freeman se prolnul do postavy činorodého černošského obchodníka, ale ani on vlastně neměl co hrát - takže se uzavřel do osvědčené typové schránky, která ovšem oběma protagonistům schází. Takže Ben Hura nezbývá než považovat za řemeslné selhání. Pořizovat nové verze legendárních, svým způsobem jednou provždy dokonalých děl se prostě nevyplácí...

ben hur2

Ben Hur / Ben-Hur
USA 2016, 123 minut
Režie: Timur Bekmambetov
Námět: Lew Wallace
Scénář: Keith R. Clarke, John Ridley
Kamera: Oliver Wood
Hudba: Marco Beltrami
Hrají: Jack Huston, Morgan Freeman, Toby Kebbell, Nazanin Boniadi, Rodrigo Santoro, Pilou Asbæk, Sofia Black-D'Elia, Ayelet Zurer, Moises Arias
Premiéra 25. srpna 2015
Český distributor: Forum Film CZ
Hodnocení: 30 %
Foto: distributor


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

David Háva: Bez lásky k dobrému jídlu se tato práce dělat nedá

culi perexU čtení tohoto rozhovoru by se vám měly sbíhat sliny – točí se totiž kolem fotografování jídla. V čem spočívá ten trik, aby výsledný pokrm vypadal k nakousnutí? Dekoruje jídla David Háva ze společnosti Culinairephoto...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

ČT přichází s novým kanálem Art. Na programu bude hlavně kultura

200 art31. srpna spustí Česká televize nový kanál ČT art, který bude prezentovat kulturu v uceleném a širším kontextu.

...

Literatura

Sara Gruenová: Na břehu jezera

na brehu jezera 200Na břehu jezera bude ta příšera, chtělo se mi vtipkovat ještě několik stran poté, co jsem začala číst tuto téměř čtyřsetstránkovou bichli a propadala hrůze z toho, jakáže snobská a lochneská příšernost mě čeká. Až když jsem byla a...

Divadlo

Klec bláznů – nová stálice v repertoáru Švandova divadla?

klec blaznu200Švandovo divadlo je moje oblíbená pražská scéna, a když mi přišla pozvánka, ve které stálo, že chystají hru s prvky drag show, říkala jsem si, že tohle tedy vážně musím vidět. Už sám název – Klec bláznů – zní dostatečně zajímavě, aby podnítil...

Film

Premiérové žně filmů, na kterých se podílí filmař Petr Jákl, se blíží

Petr Jakl 200Petr Jákl coby producent proniká stále hlouběji do filmového průmyslu. Už dávno přesáhl hranice Evropy a nějaký čas už je jeho jméno spojováno také s hollywoodskými superstar, držiteli nejprestižnějších filmových ocenění, jako jsou například Mi...