Seznamte se, hudební ceny Apollo

Seznamte se, hudební ceny Apollo

Tisk
ImageTuzemská hudební scéna je bohatší o jednu cenu za album roku. Autoři se inspirovali britskou Mercury Prize, která se vyhlašuje rovněž v jediné kategorii jako Apollo. Vítězem se stalo album Náměstí Míru, pod nímž je podepsán Martin Hůla (přezdívka Bonus).



První předávání cen Apollo proběhlo večer 19. ledna 2012 na Nové scéně Národního divadla v Praze. Pro cenu Apollo se dnešek stal premiérovým večerem. Cena vznikla v zimě 2011 na návrh trojice hudebních publicistů – Tomáše Tenkráta, Pavla Kučery a Marka Gregora a je prezentována jako cena české hudební kritiky.

Autoři oslovili více než 80 hudebních publicistů, kritiků a hudebních dramaturgů z rozhlasu i televize, aby byli nápomocní při výběru toho nejlepšího a nejzáslužnějšího z české hudební scény. Odezvou byla potvrzená účast jedenaosmdesáti z nich. Jednotlivci tedy utvořili tzv. širokou porotu. Z poroty bylo zvoleno deset publicistů, kteří rozhodli o vítězi ceny.

Kdo byl nominován?

•    Bonus - Náměstí Míru
•    Dikolson - Bear Is Sleeping Now
•    Floex - Zorya
•    David Koller - Teď a tady
•    Midi Lidi - Operace „Kindigo!“
•    Prince Of Tennis - Urbi And Orbi
•    Tata Bojs - Ležatá osmička

Image

Velkou zvláštností udělování ceny se stal vstup, který byl umožněn pouze porotě, nominovaným kapelám, lidem z labelů a ostatním lidem pouze s pozvánkou. Lístky sice byly vypuštěny do oběhu, ale volně si je zakoupit možné nebylo. Právě tímto se liší od komerčně podkreslených cen jako je Anděl nebo Slavík, na jejichž popud vznikla právě tato cena. Hudební publicisti projevili nesouhlas s cenami, které dle některých byly často hodnoceny zainteresovanými lidmi k dané hudební skupině.

Ostatně jak řekli sami autoři:


Pavel Kučera: Jde o první ročník, který se snažíme dělat neokázale, nebombasticky. Nechceme to nějak výrazně obrandovat. Peníze jsou v tomhle ročníku issue. Nemáme za sebou zatím nic, čím bychom se mohli prezentovat. A nechtěli jsme jít do některých nabídek, které mohly být pro nás svazující.

Tomáš Tenkrát: Kdybychom chtěli, aby někde běžel živě přenos, byli bychom omezeni mantinely, které jsme nechtěli stanovit hned při prvním ročníku. Letos se chceme hlavně vyprofilovat, udělat si to po svém. Příští rok bychom byli rádi, kdyby měl někdo o přenos zájem, ale o tom teď nemá cenu mluvit.

Pavel Kučera: Koneckonců i Ceny filmové kritiky, které byly loni poprvé, se odehrávaly jen v Arše a až letošní druhý ročník přenášela televize. My letos budeme rádi, když všechno proběhne v pořádku, komorně a klidně i bez streamu. Přiznám se, že jde o docela velké sousto, možná větší, než jaké jsme čekali. Chceme, aby se na Nové scéně sešli lidi, kteří se fakt zajímají o hudbu, aby se něco zahrálo, někdo byl vyznamenán a zase si všichni půjdeme po svých.

Proč jste byli s hudebními cenami nespokojení? Co konkrétně vám vadí?

Pavel Kučera: Vadí nám, že jejich odbornost je jenom proklamovaná a ve skutečnosti stojí trochu na vodě. APH (Akademie populární hudby) prošla poměrně dlouhým vývojem. Myslím, že na začátku byla dobrá myšlenka, která se ale vytratila. Spíš než o oceňování šlo čím dál víc o televizní estrádu.

Na závěr bych uvedla jeden komentář interpretován debatérem na internetu: ,,Ať se Český slavík dýchavičně vznáší u stropu státní opery, s Apollem doufám konečně poletíme na Měsíc!"

Zdroj foto: www.rave.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Plastic People of the Universe. Vratislav Brabenec: „Jde o to, aby se člověk před každým blbým režimem nezačal klanět.“

200hudLegendární undergroundová kapela The Plastic People Of the Universe vznikla už v roce 1968 a její tvorba byla v počátcích ovlivněná zejména americkými Velvet Underground, Captainem Beefheartem či Frankem Zappou. Časem se z ní stala jedna z nejoriginálnějšíc...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Pavoučími hnáty a králičími drápy drásá představivost Letní smrt

altDruhá detektivka z pera mladého severského talentu Monse Kallentofta Letní smrt z nakladatelství Host Brno zavede čtenáře znovu do švédského Linköpingu, který tentokrát netrýzní závěje a kruté mrazy, ale to nejpalčivější léto...

Divadlo

More Than Just Theatre. Mezinárodní tvůrčí rezidenci v KD Mlejn završí work-in-progress taneční sci-fi performance

Oxy-Gen Embers. Foto Vojtěch Brtnický3 (2)More Than Just Theatre je název rezidenčního projektu, který vyhlásila produkční platforma ProFitArt společně s německým partnerem The Theater...

Film

Celý život. Kronika 20. století a alpského údolí z pohledu jednoho muže

A Whole Life04Andreas vyrůstá na začátku 20. století s násilnickým strýcem na farmě v alpském údolí. Prožije dětství plné brutality a tvrdé práce, v osmnácti letech ale najde odvahu opustit svého utlačovatele. I když jej strýc částečně zmrz...