Devětadvacátý Mezinárodní varhanní festival v Roce české hudby

Devětadvacátý Mezinárodní varhanní festival v Roce české hudby

Tisk

varhanni festival 200Dramaturgie 29. Mezinárodního varhanního festivalu je sestavena s přihlédnutím k letošnímu Roku české hudby. Festival proběhne ve dnech 1. 8. – 19. 9. 2024, vždy ve čtvrtek v 19 hodin a již nyní je možné zakoupit vstupenky v obvyklých předprodejích.

 

Největší varhany České republiky budou znít pod rukama i nohama výjimečných umělců z Itálie, Francie, Polska, Německa, Rakouska, Dánska a samozřejmě nebude chybět zastoupení českých varhaníků. Již zahajovací koncert přinese zcela nevšední zážitek, kdy budeme svědky koncertu mladého Gabriela Agrimontiho, vítěze jedné z neprestižnějších varhanních soutěží v Haarlemu. Své vystoupení bude korunovat improvizací na Smetanovu Mou vlast.

„Každý umělec zařadil na program svého koncertu dílo českého skladatele, u kterého si letos připomínáme životní výročí narození či úmrtí. Kromě toho nás čeká mnoho zajímavé hudby včetně improvizace na biblický text nebo témata z publika,“ láká ředitelka festivalu a titulární varhanice baziliky sv. Jakuba Irena Chřibková.

V Roce české hudby nebude na programu chybět dílo A. Dvořáka, J. Suka, P. Ebena, B. Martinů a L. Janáčka. Ve světové premiéře zazní dílo Jiřího Gemrota, které je určeno klarinetu a varhanám. Jeden koncert bude patřit varhannímu mládí, které pravidelně festival podporuje. Velkým lákadlem bude jistě vystoupení titulárního varhaníka vídeňského dómu sv. Štěpána Konstantina Reymaiera nebo Karola Mossakowského, který před deseti lety zvítězil v soutěži Pražského jara a nyní je varhaníkem v proslulém pařížském chrámu sv. Sulpicia.

varhanni festival1

„Posluchači mají zároveň možnost navštívit jeden z nejpozoruhodnějších pražských chrámů, jakým je právě bazilika sv. Jakuba, s jeho nevšedním interiérem a proslulou akustikou. Umění se dotýká duše člověka a jeho bytostné potřeby po kráse a harmonii,“ uzavírá Chřibková.

Během každého koncertu probíhá videoprojekce, díky které mohou posluchači sledovat na plátně varhaníka při hře.

Předprodej vstupenek zajišťuje Ticketportal a www.pragueticketoffice.cz, www.bellprague.cz. Bližší informace o programu festivalu na www.auditeorganum.cz a www.facebook.com/aomvf.

Organizátorem Mezinárodního varhanního festivalu je společenství Svatojakubské Audite Organum. Kromě této varhanní události roku pravidelně pořádá také Velikonoční a Vánoční koncerty. V roce 2010 vznikl Nadační fond Sancti Jacobi Organum, který si klade za cíl zachovat svatojakubské varhany budoucím generacím. Proto Nadační fond nyní zahájil sbírku na jejich záchranu v podobě jejich celkové rekonstrukce. Jedině tak bude možné zajistit pokračování mezinárodního varhanního festivalu.

Varhany v bazilice u sv. Jakuba jsou se svými 4 manuály 91 znějícími rejstříky (hlasy) a 8 277 píšťalami největší v Praze i v celé České republice.

varhanni festival2

Více informací:

www.auditeorganum.cz
www.facebook.com/aomvf


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jsem hodně okysličován mladými spoluhráči v čele se zpěvačkou Danielou, říká Martin Němec

martin nemec200Je nezmar. Nebo ďábel? Tak nějak vidím muzikanta a navíc kapelníka, hudebního skladatele, textaře a malíře Martina Němce, a jsem ještě zdaleka nevyjmenoval všechno, čím vším se zabývá. Jeho originální vidění představuje tedy nejen hudba, s...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Stavbařův průvodce Evropou

stavbaruvPruvodce perexExistují stavby, které jsou krásné, technicky dokonalé a mnozí z nás o nich také mnoho vědí. Na druhou stranu ale existují mnohé stavby, které jsou...

Divadlo

Kouzelná, pohádková, strhující My fair lady

my-fair-lady 200Městské divadlo Zlín na konci předešlé sezóny představilo hudební komedii podle hry George Bernarda Swawa a filmu Gabriela Pascala Pygmalion - My fair lady. Nebyl to jednoduchý počin, protože většina zná zápletku nebo filmové zpracová...

Film

Požární autíčko Finley jako učitel společenské výchovy
ImageKaždý rodič se snaží do svého dítěte co nejdříve “napumpovat” základy slušného chování, nastínit svému potomkovi, jak správně fungovat v rodině i mezi kamarády. Vydavatelství Intersonic vysílá rodičům na pom...