Překrásná je nepotřeba nářku přináší zpět na jeviště poezii Jana Skácela

Překrásná je nepotřeba nářku přináší zpět na jeviště poezii Jana Skácela

Tisk

marta prekrasna je nepotreba narku200Letošní významné výročí sta let od narození Jana Skácela neoficiálně uzavře 15. 12. 2022 ve Studiu Marta inscenace studentů Divadelní fakulty JAMU Překrásná je nepotřeba nářku. Autorský počin režisérky Elišky Houserové a dramaturgyně Veroniky Onheiserové vycházející z poezie brněnského básníka sleduje život Janka, který svým příběhem odpovídá na otázku, jestli stojí za to žít teď a tady.

 

„V době plné nejistot jsme se toužily vrátit k věcem naprosto prostým. Parafrází na Skácelovské `Co zbylo z anděla?’ jsme se samy sebe ptaly ‘Co zbylo z člověka?’ a leč hrají v Jankově životě podstatnou roli Smuténky se Smrtí, chceme inscenací ve výsledku říct, že z člověka na světě pořád zbývá všechno podstatné. Že je to právě lidskost, kvůli které stojí za to žít ve světě plném nářku,” říká dramaturgyně inscenace Veronika Onheiserová. Zdánlivě obyčejná postava Janka je výjimečná právě svým nazíráním na svět, který často reflektuje prostřednictvím básní Jana Skácela. Mimo příběh je autorská i hudba, kterou inscenaci na míru složila talentovaná dvojice v podobě Adély Konečné a Tomáše Mohra. Scénografie v doprovodu s výrazným light designem směřují k prostředkům poetického divadla.

Inscenační tým se rovněž snaží ukázat Skácelovu poezii v aktuálním světle a chce se tak vyhnout jinak tradičnímu nahlížení na tvorbu „básníka ticha“. „Obě nás spojuje láska k poezii Jana Skácela. Rozhodnout se pro autorskou inscenaci, jejíž kostrou jsou právě Skácelovy básně, tak bylo v něčem snadné. Inspirací pro oblouk se nám stalo samotné Brno, které hraje ve Skácelově poezii důležitou roli. Z toho vlastně vznikla postava Janka, jehož život jsme si rozdělily na pomyslné čtyři části – Dětství, Krajina, Ticho, Smrt – podle slov na soše Jana Skácela na Špilberku,“ popisuje režisérka Eliška Houserová.

marta prekrasna je nepotreba narku0

Celý příběh se odehrává v Brně, narážek na něj je však v inscenaci více. Tvůrkyně přiznaně odkazují například na tuzemskou básnickou scénu, v replikách postav se tak citují verše autorů Petra Hrušky, Nely Bártové, Dominika Bárta, Filipa Klegy nebo Františka Hrušky.

Tvůrkyně nepopírají, že postavy jsou inspirovány reálnými osobnostmi Skácelova života. Nicméně dodávají, že inscenace si za žádných okolností neklade za cíl vyprávět biografii Jana Skácela a jeho blízkých. Tvůrčí tým si osobnosti Skácela a jeho okolního světa velmi váží a přistupují k němu s úctou, respektem a tvůrčí svobodou.

Premiéra inscenace Překrásná je nepotřeba nářku proběhne 15. 12. 2022 ve Studiu Marta. Reprízovat by se pak měla až do května příštího roku. Na Skácelovy narozeniny, tedy 7. února 2023, chystají tvůrci nejen reprízu, ale i speciální doprovodný program. V plánu mají i dramaturgické úvody, nebo dopolední představení pro žáky středních škol.

marta prekrasna je nepotreba narku

Autor: Jan Skácel, Eliška Houserová, Veronika Onheiserová
Režie: Eliška Houserová
Dramaturgie: Veronika Onheiserová
Scénografie: Lucie Herzogová, Justina Grecová
Hrají: Studenti činoherního herectví: Matouš Benda, Stanislav Čaban, Nikola Moravčíková, Lucie Netopilová, Martina Tomanová, Tomáš Weber

Zdroj foto: Zuzana Chludilová (@zoui_chludilova)

Více informací: http://www.studiomarta.cz/


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Věřím na šťastné konce a velké návraty, říká Josef Bouda, frontman kapely Karel Gott revival Morava

josef bouda perexNa svých vystoupeních má stále výraznější úspěch, což se už děje i za hranicemi Česka. Řeč je o kapele Karel Gott revival Morava, kde je tím "goťákem" zpěvák Josef Bouda. Hudební formace, která má základnu v Bučovicích, je stále pop...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

Zábradlí vstoupí do nové sezony s finskými povídkami a bestsellerem o Juráčkovi

zabradli 200Divadlo Na zábradlí se připravuje na svou pětašedesátou sezonu. V nadcházejícím roce uvede scénické provedení povídek finské autorky Rosy Liksom, dramatizaci bestselleru Dani Horákové O Pavlovi či Tolstého Vzkříšení v dramatizaci Armina Petrase...


Literatura

Cesta na Dakar: Kniha o opravdové odvaze a odhodlání

Cesta na dakar 200V nakladatelství Jota vyšla v lednu kniha Gabriela Novotná Cesta na Dakar. Příběh první české motorkářky, která se vydala na nejnáročnější rally světa sepsal novinář a motorkář Jan Somerauer.

 

Divadlo

Smetanova Litomyšl přivítá hvězdnou Dagmar Peckovou a její Mistrovskou lekci

dagmar200V rámci bohatého programu festivalu Smetanova Litomyšl proběhne 26. června v 19 hodin oceňované divadelní představení Mistrovská lekce. Magnetem představení je samozřejmě mezinárodně proslulá pěvkyně Dagmar Pecková, která se představuje ve své první ve...

Film

Pátá Mission: Impossible skvěle funguje jako příjemná oldschoolová podívaná

mission200Nedávno skončený rok 2015 byl ve filmovém světě především ve znamení několika špionských filmů a sérií. Vedle svérázné bondovské pocty Kingsman: Tajná služba, parodie Špionka nebo thrilleru Krycí jméno U.N.C.L.E se vrátily i dvě největší žánrové zna...