Oslavenkyně Magdalena Kožená zazářila před televizními kamerami, umění výjimečnosti potvrdilo i její gala

Oslavenkyně Magdalena Kožená zazářila před televizními kamerami, umění výjimečnosti potvrdilo i její gala

Tisk

magdalena200Přiznám se, že pěvkyni Magdalenu Koženou sleduji hodně z dálky, nicméně vím, jakou uměleckou kariéru má za sebou (a věřím tomu, že i před sebou), že je hvězdou (nejen) barokní hudby, zpívá v operách i na koncertech a že získala řadu prestižních ocenění. Navíc, je asi málo operních pěvkyň, které si pořídily děti. Magdalena Kožená má tři, přičemž její kariéra nijak neutrpěla. Proto jsem si nemohl nechat ujít dva televizní premiérové pořady, které odvysílal v sobotu 27. května program ČT art. Zvláště, když o den dříve oslavila slavná mezzosopranistka kulatiny.

Unikátní koncert nazvaný Magdalena Kožená gala zaznamenaly kamery České televize v brněnském Besedním domě už koncem loňského roku. Šlo o gala koncert festival Concentus Moraviae, jehož patronkou je právě pěvkyně. Společně se švýcarským souborem barokní hudby La Cetra Barockorchestra Basel pod taktovkou Andrey Marcona předvedla mj. Monteverdiho opus "Il Combattimento di Tancredi e Clorinda", a to v režii Ondřeje Havelky. Zajímavé je, že Magdalena se v jevištním melodramatu ujala s minimem rekvizit tří rolí: Tankreda, Klorindy i postavy vypravěče. Monteverdiho skladba původně náleží do osmé knihy madrigalů – válečných a milostných. Hudba představuje typické „stile reppresentativo“ (divadelní styl, jehož součástí jsou recitativní pasáže), detailně vystihující příběh.

Z Monteverdiho tvorby nechyběla ani árie z opery Odvrhnutá královna (Disprezzata Regina) a Si dolce e’il tormento. V kontrastu k Monteverdiho vokálním skladbám byl postaven reprezentativní výběr z instrumentální tvorby autorů o jednu až dvě generace mladších, ovšem propojených s Monteverdim skrze místa působení. Všechno do sebe zapadá a dává smysl.

magdalena foto1

Během večera tak zazněly skladby Tarquinia Meruly, Marca Uccellini, Daria Castella a Biagia Marini. Pro potřeby koncertního projektu vznikla kompozice Ariadna má problém, jíž se ujal současný tvůrce Marco Ivanović, který se v ní inspiroval Monteverdiho árií Lamento di Arianna. Ovace publika přineslo i pozoruhodné dílo skladatele 20. století Luciana Beria Sekvence III pro ženský hlas (Sequenza III for female voice).

Dokument Magdalena Kožená – Tohle jsem já (natočený koncem letošního dubna ve foyer Janáčkova divadla) zaznamenává otevřený rozhovor Magdaleny Kožené s ředitelem České filharmonie a klavíristou Davidem Marečkem. Sympaticky otevřený rozhovor se točí nejen kolem důležitých milníků její kariéry, ale přiblížil i zajímavý vhled do vnitřního světa hvězdy, ženy s citlivě uměleckou duší. Třeba o jejích dětech (v mnohém mi připomněla i její kolegyni Dagmar Peckovou, která si také pořídila děti a rodinu v době, kdy zářila na světových jevištích), o tom, jak se cítí v Berlíně, kde téměř dvacet let žije, co cítí k rodnému Brnu, kam se tak ráda vrací, anebo o tom, jak vidí dál svůj další život a kariéru. Otázky navíc pokládal člověk, s nímž ji spojuje řada hudebních projektů, ale i dlouholeté přátelství.

„To, že Magdalena Kožená patří mezi nejproslulejší pěvkyně současnosti, všichni víme,“ říká výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl a dodává: „Dokládají to nejen angažmá, díky kterým vystupuje na koncertních i operních pódiích celého světa, ale také řada domácích i zahraničních ocenění či smlouva s nahrávací společností Deutsche Grammophon. Stála u zrodu projektu na podporu základního uměleckého školství, založila Nadační fond, jenž cíleně podporuje ZUŠ a systematicky přispívá k dalšímu růstu uměleckých talentů.“

magdalena foto2

MAGDALENA KOŽENÁ (1973)

patří mezi nejproslulejší pěvkyně současnosti. Tuto její pozici dokládají nejen angažmá, díky kterým vystupuje na koncertních i operních pódiích celého světa, ale také řada domácích i zahraničních ocenění či smlouvy s nahrávacími společnostmi. Zpěv studovala nejprve na konzervatoři v rodném Brně a poté u Evy Blahové na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Klíčovým okamžikem její kariéry se stalo vítězství v prestižní mezinárodní pěvecké soutěži v Salcburku v roce 1995. Během své umělecké dráhy získala Magdalena Kožená celou řadu další ocenění a uznání – je Rytířem řádu umění a literatury Francouzské republiky, převzala Cenu ministra zahraničních věcí Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky či Zlatou medaili za zásluhy na poli umění od Mezinárodního výboru washingtonského Kennedyho centra pro umění. Tyto pocty doplnila respektovaná cena G. F. Händela, kterou uděluje rodiště slavného německého skladatele, město Halle, za mimořádnou interpretaci díla svého slavného rodáka. Magdalena Kožená je také neúnavnou propagátorkou české hudby a české kultury. Společně se svým manželem, Sirem Simonem Rattlem se v roce 2023 stala rezidenční umělkyní 127. sezony České filharmonie, je rovněž patronkou mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae a stála současně u zrodu projektu na podporu základního uměleckého školství u nás ZUŠ Open.

magdalena foto3

Robert Rohál s využitím info ČT

Zdroj foto: ČT


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner

Hledat

Rozhovor

Nepodceňujte důležitost vyšetření sluchu. V roce 2050 bude jeho ztrátou postiženo až 900 milionů lidí

REJA Rozhovor Ing. Strnada perexU příležitosti Světového dne sluchu vám dnes přinášíme rozhovor s panem inženýrem Strnadem o sluchu, sluchových ztrátách a možnostech jejich kompenzace, o tom, jak si vybrat vhodné sluchadlo, a proč ...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.


Literatura

Čas zkázy – Věk magie

cas zkazy 200Čas zkázy je druhým dílem napínavé trilogie Věku magie. Předešlým dílem Bájná pečeť jsme se dostali k druhému, kde události magického světa gradují a získávají na intenzitě. Na 395 stranách dobr...

Divadlo

Nabarvené ptáče představilo první díl s názvem Bastard
ImagePalissimo Company uvedlo 7. a 8. února v divadle Archa reprízu kontroverzního tanečního představení z trilogie Nabarvené ptáče jeho první část s názvem Bastard. Že se jedná o skrze neotřelé a velmi poeticky zaměřené...

Film

SVĚTY NA POKRAČOVÁNÍ

svety na pokrac 200Pětatřicetiletý badatel v audiovizi Radomír D. Kokeš, spjatý s brněnskou univerzitou, se čtenáři komunikuje už déle než celé desetiletí (hlavně skrze časopis Cinepur).  Nedávno se představil knihou Rozbor filmu, shrnující výsledky p...