Ostrov Heleny Vondráčkové je přístavem lásky, radosti, snů a příjemné nostalgie

Ostrov Heleny Vondráčkové je přístavem lásky, radosti, snů a příjemné nostalgie

Tisk

Ostrov Heleny Vondrackove perexNadčasovost alba „Ostrov Heleny Vondráčkové“ z roku 1970 se špičkovými skladbami, které Supraphon vydal v reedici, je předvánoční dárek, jak se patří. A určitě udělá radost i pod stromečkem – vedle deseti skladeb z původní desky je na něm také osm bonusů (mimo jiné i Ostrovy pokladů v japonštině – Takarajima). Každý si tam určitě najde tu svou, byť nejlepší je poslouchat jej v celku.

 

Vkusný tyrkysový obal s ostrůvkem, v jehož středu jsou zpěvaččiny oči, dává na první pohled tušit kvalitní obsah. A pocit nezklame! Znamenitá původní i zahraniční hudba, vynikající texty Zdeňků Borovce a Rytíře, zvučné nástroje několika orchestrů. A duši všemu dává zpěvaččin hlas i procítěná interpretace. Helena Vondráčková zkrátka písničky nejen zpívá, ale také žije.

Budeš jíst jablka červená

A texty jsou opravdu nadčasové, jako by těch padesát let byl mžik. "... Pochval strom za zelený listí, pochval jej a budeš jíst jablka červená. A hlaď kytku zvadlou předloni, a spolu s ní se rozvoní i růže tvá...,“ zní kupříkladu v textu Zdeňka Borovce Pochval strom za zelený listí.

Není zanesený na mapách

Silná jsou například i slova Zdeňka Rytíře Ostrovy pokladů, přičemž na motiv této skladby bylo pojmenováno celé album, které bylo v reedici vydáno jako CD i vinyl. „…Ostrov pokladů sám v sobě máš, ten není tam, kde ty ho hledáváš, kde ptáci krouží. Není zanesený na mapách a stačí, kdybys jednou ruku vztáh, kolem nás krouží. Na křídlech bílých labutí, když náhle mávnou perutí. Krouží.“ Tento text je na bookletu publikován – kdyby tam byly všechny, bylo by to dokonalé.

Písně v mnoha jazycích

Album obsahuje deset skladeb, vyjma dvou uvedených také „Můžeš zůstat, můžeš jít“, „Laléňa“, „Provazochodci“, „A kapky kapou“, „Klášterní zvon“, „Jsem Bůh i ďábel“, „Pojď jen blíž“, „Raděj snad pláč mi dej“ a „Ostrovy pokladů“. Osm bonusů spojuje, že nejsou (až na část česko-francouzské verze skladby „Malovaný džbánek“) zpívané v češtině, ale angličtině, francouzštině, polštině, japonštině a němčině.

Zpěvaččiny poklady

Jedná se o zpěvaččiny známé poklady, vedle zmíněného Malovaného džbánku také „Proč mě nikdo nemá rád“, „To se zvládne“, „Já a táta“, „Jen dva ta loďka může vést“ a směs písní „Čas je proti nám“, „Nač vlastně v půli vzdávat mač“, „A ty se ptáš, co já“, „Tentokrát se budu smát já“. Raritou alba doplněného o bonusy je, že dvě skladby („Můžeš zůstat, můžeš jít“, „Ostrovy pokladů“) jsou tam dvakrát – poprvé v češtině, podruhé jedna v angličtině a druhá v japonštině.

Každý procítěně na svém ostrově

Ostrov Heleny Vondráčkové je přístavem lásky v různých podobách, radosti, netrýznivého smutku, zvučné hudby a příjemné nostalgie. Jedná se vesměs o skladby, které nepatří k největším zpěvaččiným hitům, zato však mají obrovskou hloubku a bezpochyby by jim to slušelo v prostředí komorního recitálu, kde se zpěv a hudba linou tichem, protože nikdo z posluchačů ani nehlesne. Poslech každého strhne na svůj vlastní ostrov plný snů.

Ostrov Heleny Vondrackove

Ostrov Heleny Vondráčkové
Cover: Leo Novotný, 1970
Layout s využitím původního obalu: Gabriela Novotná, 2021
Photos: Otto Dlabola 1970, 2021
Remastering: Oldřich Slezák, 2021
Editor: Jana Helgová
Vydal SUPRAPHON a. s., 2021

Hodnocení: 95 %

www.supraphon.cz/novinky/1910-ostrov-heleny-vondrackove


 
Banner

PřihlášeníDokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media
Banner

Rozhovor

Ale já žiji v radosti, mám kolem sebe skvělé lidi, říká pěvkyně Dagmar Pecková

dagmar 200Moře krásné práce má za sebou i před sebou mezinárodně proslulá mezzosopranistka Dagmar Pecková. Zatímco na hudebním trhu má stále ještě aktuální a zcela unikátní album Hříšnice, jehož dramaturgii si dělala sama, pomalu už připravuje další projekt Wa...

Hledat

Nalaďte se na jaro plánováním vyvýšených záhonů nejen na balkoně

Vyvýšené záhony na balkoně je název poslední novinky, která vyšla v nakladatelství Kazda. Dozvíte se v ní jak na bohatou úrodu nejen na malém prostoru.Literatura

Až uvidíte Batmana stát v záři Gotham City

batman tichoKdyž jsem poprvé dostal do rukou komiksovou knihu Batman: Ticho, hned mě na ní zaujalo grafické provedení. Jak jistě všichni dobře víme, každá kniha je jiná. Kresba od Jima Leeho je skvostná. Nicméně n...

Divadlo

Příběhy obyčejného šílenství

altNebo příběhy běžných dnů? Jedna z vůbec nejlepších divadelních her posledního dvacetiletí, dostalo se jí pozornosti filmové, ocenění mnoha kritiky a zejména pak ohromné divácké úspěšnosti. Žádá si znova a znova prostor na prknech “co znamenají svět”. A tentokrát...

Film

Kam kráčí Letní filmová škola?

altNapěchovaný program letošní Letní filmové školy, od soboty 21. července 2012 opět pořádané v Uherském Hradišti, pentlí, jako vždy, široký vějíř hostů i doprovodných programů. Organizátorům ani na okamžik nevešlo na mysl, že touha stále bobtnat – v...