Ostrov Heleny Vondráčkové je přístavem lásky, radosti, snů a příjemné nostalgie
Kultura21.cz

Ostrov Heleny Vondráčkové je přístavem lásky, radosti, snů a příjemné nostalgie

Ostrov Heleny Vondrackove perexNadčasovost alba „Ostrov Heleny Vondráčkové“ z roku 1970 se špičkovými skladbami, které Supraphon vydal v reedici, je předvánoční dárek, jak se patří. A určitě udělá radost i pod stromečkem – vedle deseti skladeb z původní desky je na něm také osm bonusů (mimo jiné i Ostrovy pokladů v japonštině – Takarajima). Každý si tam určitě najde tu svou, byť nejlepší je poslouchat jej v celku.

 

Vkusný tyrkysový obal s ostrůvkem, v jehož středu jsou zpěvaččiny oči, dává na první pohled tušit kvalitní obsah. A pocit nezklame! Znamenitá původní i zahraniční hudba, vynikající texty Zdeňků Borovce a Rytíře, zvučné nástroje několika orchestrů. A duši všemu dává zpěvaččin hlas i procítěná interpretace. Helena Vondráčková zkrátka písničky nejen zpívá, ale také žije.

Budeš jíst jablka červená

A texty jsou opravdu nadčasové, jako by těch padesát let byl mžik. "... Pochval strom za zelený listí, pochval jej a budeš jíst jablka červená. A hlaď kytku zvadlou předloni, a spolu s ní se rozvoní i růže tvá...,“ zní kupříkladu v textu Zdeňka Borovce Pochval strom za zelený listí.

Není zanesený na mapách

Silná jsou například i slova Zdeňka Rytíře Ostrovy pokladů, přičemž na motiv této skladby bylo pojmenováno celé album, které bylo v reedici vydáno jako CD i vinyl. „…Ostrov pokladů sám v sobě máš, ten není tam, kde ty ho hledáváš, kde ptáci krouží. Není zanesený na mapách a stačí, kdybys jednou ruku vztáh, kolem nás krouží. Na křídlech bílých labutí, když náhle mávnou perutí. Krouží.“ Tento text je na bookletu publikován – kdyby tam byly všechny, bylo by to dokonalé.

Písně v mnoha jazycích

Album obsahuje deset skladeb, vyjma dvou uvedených také „Můžeš zůstat, můžeš jít“, „Laléňa“, „Provazochodci“, „A kapky kapou“, „Klášterní zvon“, „Jsem Bůh i ďábel“, „Pojď jen blíž“, „Raděj snad pláč mi dej“ a „Ostrovy pokladů“. Osm bonusů spojuje, že nejsou (až na část česko-francouzské verze skladby „Malovaný džbánek“) zpívané v češtině, ale angličtině, francouzštině, polštině, japonštině a němčině.

Zpěvaččiny poklady

Jedná se o zpěvaččiny známé poklady, vedle zmíněného Malovaného džbánku také „Proč mě nikdo nemá rád“, „To se zvládne“, „Já a táta“, „Jen dva ta loďka může vést“ a směs písní „Čas je proti nám“, „Nač vlastně v půli vzdávat mač“, „A ty se ptáš, co já“, „Tentokrát se budu smát já“. Raritou alba doplněného o bonusy je, že dvě skladby („Můžeš zůstat, můžeš jít“, „Ostrovy pokladů“) jsou tam dvakrát – poprvé v češtině, podruhé jedna v angličtině a druhá v japonštině.

Každý procítěně na svém ostrově

Ostrov Heleny Vondráčkové je přístavem lásky v různých podobách, radosti, netrýznivého smutku, zvučné hudby a příjemné nostalgie. Jedná se vesměs o skladby, které nepatří k největším zpěvaččiným hitům, zato však mají obrovskou hloubku a bezpochyby by jim to slušelo v prostředí komorního recitálu, kde se zpěv a hudba linou tichem, protože nikdo z posluchačů ani nehlesne. Poslech každého strhne na svůj vlastní ostrov plný snů.

Ostrov Heleny Vondrackove

Ostrov Heleny Vondráčkové
Cover: Leo Novotný, 1970
Layout s využitím původního obalu: Gabriela Novotná, 2021
Photos: Otto Dlabola 1970, 2021
Remastering: Oldřich Slezák, 2021
Editor: Jana Helgová
Vydal SUPRAPHON a. s., 2021

Hodnocení: 95 %

www.supraphon.cz/novinky/1910-ostrov-heleny-vondrackove


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Pyrografie aneb antistresové tvoření pro milovníky dřeva

V nakladatelství Grada vyšla kniha Vypalování do dřeva aneb Pyrografie pro každého, která potěší každého kreativně založeného milovníka dřeva.
Grada

Třešně v rumu jsem zhltla jako malinu

V nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha novinářce Michaele Janečkové s názvem Třešně v rumu, která pojednává o její cestě na Kubu.
Cosmopolis (Grada)

Videorecenze knih

Rozhovor

Jsem neustále jednou nohou v Česku a druhou v Německu, říká zpívající textař Vlady Gryc

vlady gryc5Je to už několik let, co se zpívající textař Vlady Gryc objevil na scéně české populární hudby. Zatímco před třemi roky debutoval albem Já svý sny mám, kde mu kompletní hudbu složil německý muzikant Hellmut Sickel, za...

Live

Hledat

Anketa

Pomalu nastává čas dovolených. Kde byste tu svou nejraději strávili?
 

O čmelácích vážně i nevážně

V nakladatelství Kazda vydali další knihu přírodovědce Dava Goulsona. Po Divočině v zahradě přichází Návrat čmeláků.
Kazda

Z archivu...


Literatura

Umberto Eco: Od stromu k labyrintu
ImageK českému čtenáři se v poledních měsících dostalo hned několik knih Umberta Eca: soubor esejů Kant a ptakopysk, román Pražský hřbitov - a nyní následuje další odborná publikace, Od strom...

Divadlo

Pohádka O Človíčkovi akrobatickými kousky pořádně rozvibruje bránici

O clovickovi 200Městské divadlo Zlín razí heslo „děti do divadla patří“, a tak se první letošní premiéra, která se konala 20. ledna 2013, týkala především dětských diváků. Ti měli tu čest spatřit první uvedení pohádky O...

Film

Baltasar Kormákur zavítá v květnu do Prahy uvést svůj film Hluboko, výjimečný příběh o vůli a síle přežít

Hluboko plakat 200Mezinárodně vyhledávaný režisér, scenárista a příležitostný herec Baltasar Kormákur je v českém prostředí patrně nejvíce známý díky krimi snímku Severní blata (2006), který na ka...