Festival Opera Schrattenbach 2021: 16. ročník olomouckého festivalu soudobé hudby
Kultura21.cz

Festival Opera Schrattenbach 2021: 16. ročník olomouckého festivalu soudobé hudby

Festival Opera Schrattenbach plakat 200Festival přiváží do Olomouce od roku 2004 nové hudební formy a rozvíjí odkaz významného olomouckého biskupa Wolfganga Hannibala Schrattenbacha (1660-1738), který jako první uvedl v první polovině 18. století novou formu opery na Moravu. Dramaturgie se proto záměrně orientuje na nové formy hudebního divadla a novou operní, multimediální a koncertní tvorbu inscenovanou netradičními prostředky. Součástí festivalu jsou opery a koncerty soudobé hudby, které překračují rámec koncertních produkcí a stírají rozdíly mezi koncertem, instalací a hudebním divadlem.

Festival uvádí světové premiéry soudobých autorů a přiváží do Olomouce přední zahraniční umělce, ale i přední tvůrce z řad tuzemských skladatelů a interpretů. Festival probíhá v úzké spolupráci s Katedrou hudební výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. O výrazném přínosu festivalu pro českou kulturu vypovídá i pozitivní ohlas médií, spolupráce s Českým rozhlasem a odborné kritiky.

2021: Nové příběhy

Tématem 16. ročníku festivalu Opera Schrattenbach jsou v roce 2021 osobité komorní příběhy, které odrážejí izolovanost a osamocení. Toto téma bylo původně plánované na rok 2020. Ale nedošlo na ně. A naopak bylo hluboce naplněno. Loňský festival byl zrušen a všichni jsme prožívali festival osamocení. V roce 2021 je toto téma stále živou reflexí několika covidových period. V mnoha novinkách, které letos budou, na festivalu uvedeny se odráží zkušenost skladatelů a interpretů z nezvyklého roku 2020.

Festival představí strhující a v detailech kontrastní příběhy, které se odehrají v sedmi večerech mezi 3. a 16. prosincem 2021 v olomouckém Uměleckém centru Univerzity Palackého v Olomouci. Je propojen trojicí oper s odlišným způsobem vyprávění: světová premiéra Poklad Arkádie Tomáše Hanzlíka a Marka Řiháka (9.12.), obnovená inscenace úspěšné opery Coronide Víta Zouhara (13.12.) a Beyond the Garden Stephana McNeffa (15. 12.). Jejich cíl je však společný: une grande narration. V dalších večerech se divák seznámí s fotografickými mikropříběhy Jana Flašky v multimediálním projektu Fotojatka (3. 12.). Na něj navazují dialogy Blind date Scotta Millera a pianisty Taaviho Kerikmäeho (6. 12.) a písňové dialogy Tomáše Hanzlíka Pozdní obraz (16.12.). Další nové příběhy, které zazní v olomoucké premiéře, představí soubor MoENS (14.12.).

Nové příběhy: Festival opera Schrattenbach v Olomouci po šestnácté

16. ročník festivalu soudobé hudby Festival Opera Schrattenbach je zaměřen na nové hudební příběhy. Přináší skladby, které zazní v Olomouci a v ČR poprvé v podání strhujících interpretů. Hudební novinky představí přední umělci ze Spojených států, Estonska, Slovinska a Velké Británie společně s tradičními hosty festivalu z České republiky. Od 3. do 16. prosince budou během sedmi večerů v unikátních prostorech Uměleckého centra Univerzity Palackého v Olomouci uvedeny tři opery, jedna projekce a tři komorní koncerty. Ensemble Damian provede v režii Jakuba Čermáka světovou premiéru opery Tomáše Hanzlíka a Marka Řiháka Poklad Arkadie a obnovenou premiéru opery Coronide Víta Zouhara. Slovenian Chamber Music Theatre provede komorní operu Beyond the Garden Stehpena McNeffa v režii slavného slovinského režiséra Rocca. Skladatel a performer Scott Miller a pianista Taavi Kerikmäe provedou komorní dialog Blind Date. V podání MoENS pod vedením Marka Pudláka zazní v olomoucké premiéře novinky Jiřího Lukeše, Petera Grahama, Marka Piačeka, Miroslava Pudláka, Ivo Medka a Kamila Doležala. Festival zahájí Jan Flaška se svou projekcí tvůrčí fotografie nazvanou Fotojatka. Závěr festivalu bude patřit Vincenci Ignáci Novotnému a Martinu Smutnému, kteří provedou Pozdní obraz Tomáše Hanzlíka.

Festival Opera Schrattenbach plakat

Festival pořádá Tvůrčí centrum Olomouc, z. s., ve spolupráci s Ensemble Damian, z. s., a Katedrou hudební výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci za finanční podpory Statutárního města Olomouc, Olomouckého kraje a Ministerstva Kultury ČR.

Vstup na všechny koncerty je volný při dodržení aktuálně platných hygienických opatření a prokázání O–T–N.

Bližší informace k jednotlivým koncertům najdete na Facebooku a na webových stránkách http://www.ensembledamian.com


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

S odstupem bych po poslechu alba už zase mnoho věcí udělal jinak, říká Oldřich Bohadlo

bohadlo 200Někde tam jsi. To je název debutového alba náchodského tria BohadloBand, jejímž výhradním autorem je její kapelník, kytarista a zpěvák Oldřich Bohadlo. Jeho texty, melodie a zpěv jsou poznávací značkou skupiny, která se sice na první pohled může j...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...


Literatura

Pohled do života proslulého fotbalového trenéra

mou 200Životopis jednoho z nejlepších současných fotbalových trenérů José Mourinha přináší příběh o vášni, ctižádosti i disciplíně. Jeho autorem je sportovní žurnalista Ciaran Kelly, začínající autor knih o fotbale. V České republice vyšel u nakladatelství Ml...

Divadlo

4 aktéři, 3 verze, 2 manželské páry a 1 nepovedený večírek

3verze perexKaždý z nás si jistě stačil hned několikrát za svůj život položit otázku: „Co by se stalo, kdyby …“ Stačilo by totiž jedno jediné odlišné slůvko či gesto a vývoj celé situace by okamžitě nabral zcela jiné tempo a směr. Pokud vá...

Film

Dokument Tempos se dostal na Netflix. Nahlédněte do zákulisí třicetileté kariéry rapera Rytmuse i vy

Tempos 200Celovečerní dokumentární film Tempos o 30leté historii hip hopu v Čechách a na Slovensku s nejvýraznější osobností této scény Patrikem „Rytmusem“ Vrbovským v čele se dostal na Netflix a hned po prvním týdnu se dostal do 10 TOP v Česku. Dokument přin...