Festival Opera Schrattenbach 2021: 16. ročník olomouckého festivalu soudobé hudby

Festival Opera Schrattenbach 2021: 16. ročník olomouckého festivalu soudobé hudby

Tisk

Festival Opera Schrattenbach plakat 200Festival přiváží do Olomouce od roku 2004 nové hudební formy a rozvíjí odkaz významného olomouckého biskupa Wolfganga Hannibala Schrattenbacha (1660-1738), který jako první uvedl v první polovině 18. století novou formu opery na Moravu. Dramaturgie se proto záměrně orientuje na nové formy hudebního divadla a novou operní, multimediální a koncertní tvorbu inscenovanou netradičními prostředky. Součástí festivalu jsou opery a koncerty soudobé hudby, které překračují rámec koncertních produkcí a stírají rozdíly mezi koncertem, instalací a hudebním divadlem.

Festival uvádí světové premiéry soudobých autorů a přiváží do Olomouce přední zahraniční umělce, ale i přední tvůrce z řad tuzemských skladatelů a interpretů. Festival probíhá v úzké spolupráci s Katedrou hudební výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. O výrazném přínosu festivalu pro českou kulturu vypovídá i pozitivní ohlas médií, spolupráce s Českým rozhlasem a odborné kritiky.

2021: Nové příběhy

Tématem 16. ročníku festivalu Opera Schrattenbach jsou v roce 2021 osobité komorní příběhy, které odrážejí izolovanost a osamocení. Toto téma bylo původně plánované na rok 2020. Ale nedošlo na ně. A naopak bylo hluboce naplněno. Loňský festival byl zrušen a všichni jsme prožívali festival osamocení. V roce 2021 je toto téma stále živou reflexí několika covidových period. V mnoha novinkách, které letos budou, na festivalu uvedeny se odráží zkušenost skladatelů a interpretů z nezvyklého roku 2020.

Festival představí strhující a v detailech kontrastní příběhy, které se odehrají v sedmi večerech mezi 3. a 16. prosincem 2021 v olomouckém Uměleckém centru Univerzity Palackého v Olomouci. Je propojen trojicí oper s odlišným způsobem vyprávění: světová premiéra Poklad Arkádie Tomáše Hanzlíka a Marka Řiháka (9.12.), obnovená inscenace úspěšné opery Coronide Víta Zouhara (13.12.) a Beyond the Garden Stephana McNeffa (15. 12.). Jejich cíl je však společný: une grande narration. V dalších večerech se divák seznámí s fotografickými mikropříběhy Jana Flašky v multimediálním projektu Fotojatka (3. 12.). Na něj navazují dialogy Blind date Scotta Millera a pianisty Taaviho Kerikmäeho (6. 12.) a písňové dialogy Tomáše Hanzlíka Pozdní obraz (16.12.). Další nové příběhy, které zazní v olomoucké premiéře, představí soubor MoENS (14.12.).

Nové příběhy: Festival opera Schrattenbach v Olomouci po šestnácté

16. ročník festivalu soudobé hudby Festival Opera Schrattenbach je zaměřen na nové hudební příběhy. Přináší skladby, které zazní v Olomouci a v ČR poprvé v podání strhujících interpretů. Hudební novinky představí přední umělci ze Spojených států, Estonska, Slovinska a Velké Británie společně s tradičními hosty festivalu z České republiky. Od 3. do 16. prosince budou během sedmi večerů v unikátních prostorech Uměleckého centra Univerzity Palackého v Olomouci uvedeny tři opery, jedna projekce a tři komorní koncerty. Ensemble Damian provede v režii Jakuba Čermáka světovou premiéru opery Tomáše Hanzlíka a Marka Řiháka Poklad Arkadie a obnovenou premiéru opery Coronide Víta Zouhara. Slovenian Chamber Music Theatre provede komorní operu Beyond the Garden Stehpena McNeffa v režii slavného slovinského režiséra Rocca. Skladatel a performer Scott Miller a pianista Taavi Kerikmäe provedou komorní dialog Blind Date. V podání MoENS pod vedením Marka Pudláka zazní v olomoucké premiéře novinky Jiřího Lukeše, Petera Grahama, Marka Piačeka, Miroslava Pudláka, Ivo Medka a Kamila Doležala. Festival zahájí Jan Flaška se svou projekcí tvůrčí fotografie nazvanou Fotojatka. Závěr festivalu bude patřit Vincenci Ignáci Novotnému a Martinu Smutnému, kteří provedou Pozdní obraz Tomáše Hanzlíka.

Festival Opera Schrattenbach plakat

Festival pořádá Tvůrčí centrum Olomouc, z. s., ve spolupráci s Ensemble Damian, z. s., a Katedrou hudební výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci za finanční podpory Statutárního města Olomouc, Olomouckého kraje a Ministerstva Kultury ČR.

Vstup na všechny koncerty je volný při dodržení aktuálně platných hygienických opatření a prokázání O–T–N.

Bližší informace k jednotlivým koncertům najdete na Facebooku a na webových stránkách http://www.ensembledamian.com


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Josef Vlášek: „Všechny postavy jsou skutečné!“

Vlasek perexSe spisovatelem Josefem Vláškem jsme hovořili o jeho nejnovější knize „Běž domů, Ivane“, která vychází v nakladatelství Brána. Pokud máte rádi laskavé a svižné vyprávění v duchu knih Karla Poláčka, sáhněte po této půvabné novince....

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Literatura

Inspektor Rebus naposledy?

200 rebusPrý ano, prý Poslední rébus je také posledním případem inspektora Rebuse z Edinburghu. Do důchodu mu zbývá deset dnů. Pak přijde fůra volného času, zatím skorodůchodce neví, co si s ní počne. Teď probírá nevyřešené případy a předkládá je své kol...

Divadlo

Zábavný kabaret o božské Marilyn

200divZnámé iniciály MM byly zárukou kasovního trháku i přesto, že jejich samotná majitelka a platinová kráska Marilyn Monroe byla velice nespolehlivá a svou image vystavěla na svém největším nešvaru - nedochvilnosti. Snad se i právem domnívala, že na hvězdu její...

Film

Andrzej Wajda: polský úděl

zeme200K devadesátinám žijícího, i mezinárodně uznávaného klasika mezi polskými filmaři ANDRZEJE WAJDY nachystalo pražské archivní kino Ponrepo rozsáhlou přehlídku jeho tvorby, pokrývající druhou půli května a celý červen 2016. Šest desetiletí se diváci setkáva...