V roce 1971 předvedla Helena Vondráčková svou první samostatnou koncertní show

V roce 1971 předvedla Helena Vondráčková svou první samostatnou koncertní show

helena perexJe to neskutečných padesát let, co Helena Vondráčková uvedla svou první samostatnou show. Koncertní program se jmenoval Helena 71 gala a premiéra proběhla 24. února 1971 v pražské Lucerně. Kritika tehdy napsala, že je naší první zpěvačkou, která povýšila statické zpívání na hodnotnou podívanou, během které zpívá, tancuje, stepuje, hraje na hudební nástroje, a přitom bezprostředně komunikuje s publikem.

 

Zpěvačka tím završila víc než roční období, kdy spolu s Václavem Neckářem přešlapovali na místě a čekali na Martu Kubišovou, kterou zpočátku roku 1970 postihl zákaz veřejného vystupování. Teprve když jim Kubišová napsala dopis, ať pokračují dál a bez ní, se začali postupně vracet k práci.  


I když jim bylo tenkrát doporučováno, že by měli vystupovat spolu, případně se dělit o kapelu, která původně doprovázela Golden Kids, oba se nakonec rozhodli pro sólovou dráhu. Václav Neckář brzo postavil kapelu Bacily, Helena Vondráčková nastudovala svou první show s big bandem řízeným Bohuslavem Ondráčkem. Ve skutečnosti šlo o Orchestr Golden Kids, leč tento název byl už v postupující normalizaci tabu.

helena


Program Helena 71 gala otevíralo několik písniček vokálního dua SoHo, které tvořili členové orchestru Miloš Svoboda a Petr Hejduk (o něco později se uplatnil ve skupině Olympic). Teprve po těchto „předskokanech“ přicházela na scénu Helena Vondráčková. Zatímco dramaturgii měl na starosti její kapelník a autor mnoha hitů Bohuslav Ondráček, kostýmy vymyslela Marie Marková.

helena 1


V programu měla Helena Vondráčková za sebou dívčí vokální kvarteto Jezinky (tehdy v něm zpívala i Dana Vlková, polovina později známého pěveckého dua Kamelie) a nabídla jednak náročné písně z prvního studiového alba Ostrov Heleny Vondráčkové (Můžeš zůstat, můžeš jít, Pochval strom za zelený listí, Jsem Bůh i Ďábel, Ostrovy pokladů), jednak novinky s hitovými ambicemi (Horoskop, První krásný den, Miláčku, Fanfán, Proč mě nikdo nemá rád, Za mléčnou dráhou, Admirál, Bim-bum, rána), ale i písně jako Aquaurius, Ráj, Sním a Mám ráda.

helena 2


A samozřejmě nechyběla ani směs těch úplně prvních hitů (Červená řeka / Pátá / Vzdálený hlas / Utíkej / Chytila jsem na pasece motýlka / Všechno už je pryč, už je ráno / Růže kvetou dál / Cink-cink / To se nikdo nedoví / Tvá malá Jane / Strejček Charlie / Bonbón).


První velká show Heleny Vondráčkové měla zasloužený úspěch – teprve čtyřiadvacetiletá zpěvačka zazářila v hitovém i náročném repertoáru, svůj program si sama moderovala, ale byly tu ještě další „premiéry“: v písni Miláčku si prvně zastepovala, na klavíru si „střihla“ Chopina, ale především překvapila svou muzikálností, vysokou hudebností a záviděníhodnou profesionalitou.

helena 3


Zkrácený záznam koncertní show Helena 71 gala ostatně přináší zpěvaččino supraphonské album Helena! Helena! Helena!, které se natáčelo v červnu 1971 za účasti diváků a které vyšlo, tehdy ještě na vinylu, v roce 1972. V roce 2000 se album objevilo i na CD jako pátý titul řady Kolekce Heleny Vondráčkové.


S big bandem řízeným Bohuslavem Ondráčkem vystupovala Helena Vondráčková přibližně rok, potom měla za zády kapelu, kterou sestavil Luděk Švábenský a se kterou podnikla koncem roku 1972 první velké sovětské a japonské turné. Švábenský byl kapelníkem i skupiny Strýci, která Helenu Vondráčkovou doprovázela v letech 1973 – 1979 v tuzemsku i leckde po světě.Foto archiv autora


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Jirka Urban: „Hrajeme třicet let! To je ta nejlepší věc, která se nám mohla přihodit!“

arakain jiri urban 200Přinášíme vám rozhovor s kytaristou skupiny Arakain Jirkou Urbanem, který zde ukázal jeho úžasný vztah k Arakainu a poodtjajnil plány do budoucnosti.

...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Literatura

Stewart Pearce, Richard Crookes: Andělé Atlantidy – fascinujícím způsobem zpracované dílo!

Andele Atlantidy 200Každá ze 44 nádherně provedených vykládacích karet představuje určitý vzkaz archandělů Atlantidy. Karty zobrazují archanděly, kteří vám přinášejí lásku a moudrost, jako světelná tělesa ve tvaru koule

Divadlo

Umělkyně světových parametrů mají kromě talentu vždy něco navíc

perex hvezdyMám rád umělce, ale nejvíc asi ty, kteří něco umějí, a přitom si na nic nehrají. Vypadá to jako protimluv, ale možná mi rozumíte. A pak mám rád umělkyně, které – ačkoliv jsou talentované, inteligentní a krásné – ma...

Film

Trochu jiný pohled na filmy

oscarNač se neustále hnát do kin za novinkami, když existuje spousta filmů, které nejsou známé a ani příliš neoplývají hvězdným obsazením, a přitom dokážou člověka zasáhnout daleko více, než všude propagované „trháky“! Říkáte si občas po zhlédnutí filmu, co na n...