Od pivnice až po strechu – nový okruh v brnenskej vile Löw-Beer

Od pivnice až po strechu – nový okruh v brnenskej vile Löw-Beer

Tisk

lowbeer perexNový okruh v jednej z najznámejších brnenských víl prinieslo Muzeum Brněnska od apríla 2018.

 

 

 

 

 

 

Ak nepoznáte príbeh vily Löw-Beer, určite do nej musíte zavítať. Lákadlom je rodičovský dom Grety Tugendhatovej, rodenej Löw-Beerovej v jeho plnej sláve. Iba pár krokov od vily sa nachádza aj samotná vila Tugendhat. Bohatí vlastníci tovární – Löw-Beerovci dcére darovali vrchnú časť pozemku na stavbu a práve tam vznikol neskôr skvost funkcionalizmu.

lowbeer 1

 

Vila Löw-Beer, ktorá bola plne rekonštruovaná a otvorená verejnosti v roku 2014 odhaľuje i svoje ďalšie zákutia – technické zázemie domu. Prehliadka začína v schodiskovej hale, kde účastníci uvidia celkový proces vykurovania, ktorý bol dokonale technicky premyslený. Obdobné vykurovacie systémy sú typické iba pre veľké spoločenské budovy, ako napríklad divadlá, väčšie kultúrne haly, sály, či kúpele.

lowbeer 2

 

Systém vykurovania spočíva v niekoľkých zásadných princípoch, a to v kaloriferovej komore, ktorá produkuje teplo cez prieduchy, ktoré vykurujú hlavné obývané časti domu, teplo sa šíri smerom hore až do svetlíka, ktorý studený vzduch vypúšťa von. Vonkajšie žalúzie sú špeciálne upravené, v zime bránia chladu vniknúť do domu, v lete zabraňujú pretepleniu domu. V hale nájdeme i krb, ktorý podporuje prívod tepla a udržiava stálu teplotu.

Spod rúk architekta Alexandra Neumanna tak vychádza architektúra nadštandardne technicky prepracovaná, zvonku i zvnútra esteticky zaujímavá. Spojenie takýchto dvoch prvkov si však za začiatku 20. storočia mohla dovoliť iba zámožná továrenská rodina, akou boli práve Löw-Beerovci.

lowbeer 3

 

Technický okruh vily začína priamo v hale, pokračuje do krovu domu, ktorý svojou veľkosťou presahuje očakávania návštevníka a cez svetlík zase návštevník putuje až do „srdca domu“ – ku kaloriferovej komore, ktorá v súčasnosti už nefunkčná, panovala kedysi technickému zázemiu domu.

lowbeer 4

 

Po komplexnej prehliadke domu odporúčame prejsť do záhrady, z ktorej na zadnú fasádu domu naskytne vyvážený pohľad. V záhrade vily sa nachádza Galéria Celnice s aktuálnou výstavou Proměny Brna II aneb Brno napoleonské, ktorá potrvá do 29.6.2018.

Adresa: Drobného 22, 602 00 Brno

Prehliadky: od piatku do nedele vždy o 10:30, 12:30 a 15:30

Vstupné: 80 Kč, študenti a seniori 40 Kč, deti 20 Kč


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner

Rozhovor

Vzdušná akrobatka Šárka: „Je to přímo nebeský zážitek, když jste vzhůru nohama zavěšení a pozorujete krásu přírody“

200rozK rozhovoru jsme si přizvali Bc. Šárku Bílou, lektorku a akrobatku z Pardubic, která se již několik let věnuje vzdušné akrobacii. Co aerial dance přesně znamená, co je k němu potřeba a kde jej můžete vidět nebo začít praktikovat? To a mnohem více nalezne...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Čtěte také...

Stratený list a jeho příběh

Strateny list perexRok 1938. Když je Rakousko připojené k nacistickému Německu, Židé se ocitnou v nebezpečí. Mladý Kristoff, který je učněm u židovského rytce známek, se rozhodne, že rodině, u které žije, pomůže. Faberovi jsou pro něj rodinou, kt...

Z archivu...


Literatura

Kaštánek- panáček z kaštanů zvěstuje smrt

KastanekNa předměstí Kodaně je nalezena mladá žena, je brutálně zavražděná a pachatel jí uřízl jednu ruku. Případu se neochotně ujímá mladá vyšetřovatelka Thulinová, která chce z oddělení vražd co nejdříve odejít, a to do o dost lukrativního oddělení kybernetické ...

Divadlo

Půjdeš mi za svědka? To je nová komedie o mnohdy neuvěřitelných vztazích mezi lidmi

Pujdes mi za svedka200Mam pozve na svoji svatbu s Lili, se kterou již 12 let chodí, za svědka svého nejlepšího přítele Toma, kterého několik let neviděl, protože mu Lili zakázala se s ním stýkat, a to proto, že kdysi opustil jejich kamarádku. Tom p...

Film

Severské kultovní filmy odstartovala finská bláznivá komedie

Unno perexSkandinávský dům ve středu 2. září odstartoval přehlídku kultovních severských filmů v Komorním kině Evald. Uváděné filmy jsou ve svých domovinách známé asi jako české Pelíšky, avšak český divák se k nim může dostat úplně poprvé a navíc si užít ori...