Od pivnice až po strechu – nový okruh v brnenskej vile Löw-Beer
Kultura21.cz

Od pivnice až po strechu – nový okruh v brnenskej vile Löw-Beer

lowbeer perexNový okruh v jednej z najznámejších brnenských víl prinieslo Muzeum Brněnska od apríla 2018.

 

 

 

 

 

 

Ak nepoznáte príbeh vily Löw-Beer, určite do nej musíte zavítať. Lákadlom je rodičovský dom Grety Tugendhatovej, rodenej Löw-Beerovej v jeho plnej sláve. Iba pár krokov od vily sa nachádza aj samotná vila Tugendhat. Bohatí vlastníci tovární – Löw-Beerovci dcére darovali vrchnú časť pozemku na stavbu a práve tam vznikol neskôr skvost funkcionalizmu.

lowbeer 1

 

Vila Löw-Beer, ktorá bola plne rekonštruovaná a otvorená verejnosti v roku 2014 odhaľuje i svoje ďalšie zákutia – technické zázemie domu. Prehliadka začína v schodiskovej hale, kde účastníci uvidia celkový proces vykurovania, ktorý bol dokonale technicky premyslený. Obdobné vykurovacie systémy sú typické iba pre veľké spoločenské budovy, ako napríklad divadlá, väčšie kultúrne haly, sály, či kúpele.

lowbeer 2

 

Systém vykurovania spočíva v niekoľkých zásadných princípoch, a to v kaloriferovej komore, ktorá produkuje teplo cez prieduchy, ktoré vykurujú hlavné obývané časti domu, teplo sa šíri smerom hore až do svetlíka, ktorý studený vzduch vypúšťa von. Vonkajšie žalúzie sú špeciálne upravené, v zime bránia chladu vniknúť do domu, v lete zabraňujú pretepleniu domu. V hale nájdeme i krb, ktorý podporuje prívod tepla a udržiava stálu teplotu.

Spod rúk architekta Alexandra Neumanna tak vychádza architektúra nadštandardne technicky prepracovaná, zvonku i zvnútra esteticky zaujímavá. Spojenie takýchto dvoch prvkov si však za začiatku 20. storočia mohla dovoliť iba zámožná továrenská rodina, akou boli práve Löw-Beerovci.

lowbeer 3

 

Technický okruh vily začína priamo v hale, pokračuje do krovu domu, ktorý svojou veľkosťou presahuje očakávania návštevníka a cez svetlík zase návštevník putuje až do „srdca domu“ – ku kaloriferovej komore, ktorá v súčasnosti už nefunkčná, panovala kedysi technickému zázemiu domu.

lowbeer 4

 

Po komplexnej prehliadke domu odporúčame prejsť do záhrady, z ktorej na zadnú fasádu domu naskytne vyvážený pohľad. V záhrade vily sa nachádza Galéria Celnice s aktuálnou výstavou Proměny Brna II aneb Brno napoleonské, ktorá potrvá do 29.6.2018.

Adresa: Drobného 22, 602 00 Brno

Prehliadky: od piatku do nedele vždy o 10:30, 12:30 a 15:30

Vstupné: 80 Kč, študenti a seniori 40 Kč, deti 20 Kč


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

5. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

5 BMC perexBřezen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovníkům...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Když už bylo znormalizováno (1978-1985)

Znormalizovano perexÚstav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) téměř každoročně vydává sborník věnovaný českým (československým) poválečným dějinám, jak se odrážely v kultuře, politice i hospodářství.  Nejnovější svazek nazvaný ZNORMALIZOVÁN...

Z archivu...


Literatura

Přemýšlejte o tom!

Gaarder To  je otazka200Tak málo slov a přitom tolik tajemství. Útlá knížka s názvem To je otázka, kterou napsal norský autor Jostein Gaarder (*1952), poskytuje nekonečný prostor pro přemýšlení. Téma lidské e...

Divadlo

Macbethovi ožívají, les se dává na pochod!

macbeth 200Macbeth ztvárněný Markem Němcem vykročil vstříc svému osudu. Na Letních shakespearovských slavnostech, jejichž generálním partnerem je skupina PPF, odstartovaly přípravy letošní premiéry.

...

Film

Zvony nad Tbilisi zvoní umíráček

Zvony 200Dokumentární film Pavla Kolaji Zvony nad Tbilisi (2012) přibližuje stav kinematografie v současné Gruzii - a vyznívá jako nostalgické ohlédnutí na časy, kdy sice s obtížemi, ale přece jen vznikaly výsostně umělecké f...