Wintonovy děti přežily. Jejich příběhy ale často neměly šťastný konec

Wintonovy děti přežily. Jejich příběhy ale často neměly šťastný konec

Tisk

Kabaret Winton perexBěhem prvních osmi měsíců roku 1939 dostali Nicholas Winton (Matěj Anděl) a jeho spolupracovníci 669 dětí z pomnichovského Československa. V hotelu Šroubek na Václavském náměstí bydlel tenkrát necelý měsíc, pak se vrátil do Velké Británie, odkud pokračoval v organizaci transportů.


Všechno zastavilo až vypuknutí druhé světové války. Ačkoliv to tenkrát nebylo zjevné, dětem tato akce zachránila životy. Jejich rodiny zpravidla končily ve vyhlazovacích táborech. Většina dětí se po válce už do své rodné země nevrátila. Ester (Sára Lutovská, Katarína Mišejková) rodiče také poslali do Anglie a sami zde s mladší dcerou Hanou zůstali. Už nikdy víc se neviděli. V roce 1988 se Ester vrací do Československa. Na cestě jí doprovází její dcera (Anna Grundmanová), která až zde odhaluje skutečný příběh své matky.

Jiný pohled na Wintonovy děti
Příběh Nicholase Wintona zná asi každý. Mohlo by se proto zdát, že zde už není nic nového, o čem by se dalo vyprávět. Kateřina Tučková, Markéta Nekolová, Martin Františák a kolektiv ale dokazují, že toto téma má pořád co nabídnout a přinášejí na záchrannou akci zcela nový a neotřelý pohled. Ukazují, že to, že děti přežily, neznamenalo, že se dočkaly svého šťastného konce, právě naopak. Ztratily svou rodinu, jména, víru, kořeny i domov – a vyrovnat se s touto ztrátou bylo nesmírně těžké.

Kabaret Winton2

Silvestrovská oslava a odvážný plán
Příběh začíná na silvestrovské oslavě, na které všichni už netrpělivě vyhlížejí nový rok 1939. I když hraje veselá hudba a zábava je v plném proudu, ve vzduchu se vznáší jakási předtucha něčeho špatného. Rodí se zde i ambiciózní plán na záchranu dětí. Atmosféra třicátých let minulého století je velmi dobře zachycena, k čemuž přispívají kostýmy, hudba, zpěv i taneční pohyby herců.

Těžké rozhodnutí
Mezi lidi, kteří mají možnost poslat své dítě do Británie, patří i rodiče Ester a Hany. Jejich představitelé (Bohdana Pavlíková, Tomáš Petřík) zde předvedli dechberoucí výkon, ze kterého je cítit všechny pochyby, nepatrnou naději, že se situace přeci jenom zlepší, a především neuvěřitelnou bolest, když si konečně uvědomí, že nemají moc na vybranou.

Kabaret Winton1

Návrat do Československa
Druhá polovina hry se odehrává v roce 1988, kdy se Ester vrací do Československa, kde chce najít svou sestru. Tato část je velmi emotivní a smutná, protože i když se Ester ocitne na místě, kde byla jako dítě, a kde dokonce potká i známou tvář, všechno je jinak a ona nedokáže najít žádnou stopu, která by ji přivedla ke ztracené sestře. Svou bolest utápí v alkoholu, ale to jí pomůže jen na chvíli. Když vystřízliví, všechno trápení je zpátky. Její dcera se až zde dozví, co Ester prožila, což ji přinutí dívat se na svou matku jinak.

Vyprávění o dvou rozdělených sestrách je unikátní díky tomu, že je komplexní. Soustředí se na přelomové okamžiky v životě Ester a ukazuje její proměnu z veselého a nevinného děvčátka v elegantní a ráznou starou dámu, která se navzdory své snaze nedokáže vyrovnat s minulostí. I když je příběh plný bolesti a těžkých rozhodnutí, nechybí v něm ani naděje, že všechno dobře dopadne, díky čemuž jeho otevřený konec působí optimisticky.

KABARET WINTON
Námět a první verze scénáře: Kateřina Tučková
Scénář: Markéta Nekolová, Martin Františák a kolektiv
Režie: Martin Františák
Inspice: Blanka Popková
Dramaturgie: Martina Kinská
Hudba: Ivan Acher
Pianové party: Michal Nejtek
Produkce: Tereza Marková
Scéna a kostýmy: Marek Cpin
Pohybová spolupráce: Tomáš Rychetský
Doplňující rešerše a asistent režie: Vít Kořínek
Hrají: Bohdana Pavlíková, Jaroslava Pokorná/Dana Syslová, Tomáš Petřík, Miroslav Hanuš, Andrea Buršová, Matěj Anděl, Anna Grundmanová, Tomáš Červinek, Jacob Erftemeijer, Robert Jašków, Petr Kult, Anežka Šťastná, Katarína Mišejková/Sára Lutovská, Zdeněk Dočekal/Martin Rada
Uvádí: Švandovo divadlo Praha
Premiéra: 22.10. 2022
Délka představení: 1 hod 40 min bez přestávky

Hodnocení: 95 %

Zdroj foto: Švandovo divadlo www.svandovodivadlo.cz/inscenace/740/kabaret-winton/4257

( 0 hlasů ) 


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

dagmar200Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v ...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Tajem staré lišky Báry Hrzánové: Báječný životopis svérázné herečky

hrzanova 200Životopisné knihy jsou mojí vášní. Ne, že bych je vyhledávala, ale když se mi dostanou do ruky, nepohrdnu a patřičně si je vychutnávám: pokaždé totiž mají jinou chuť. Záleží na osobnosti, o které je tu psáno. Jinak si čtu o Nigelle Lawson, jinak o Frediem Mercurym.

...

Literatura

Zlé časy – netradiční česká scifi

zle casy200V únoru vydalo nakladatelství Laser novou scifi knihu Michala Březiny s názvem Zlé časy o netradičním cestovali časem. Záměrně neuvádím slovo „hrdina“, ale počkejte sami… Co myslíte, bude hůř?

 

...

Divadlo

Sladký - nesladký domov

slad200Sladký domov, je nová hra od maďarského spisovateľa Gyorga Spiró, ktorá bola uvedená Slovenskému publiku 5. mája v podaní režiséra Juraja Bielika. Hlavnú úlohu Milky si v nej zahrala Elena Podzámka a jej pomocníkom bol Ujo Lisný, ktorého si zahral Peter ...

Film

Zůstaly jen atomy věčnosti

atomy 200O krátkých filmech sotva nalezneme nějaké souhrnnější pojednání. Bývají zpravidla spojovány s dokumentární, případně animovanou tvorbou, ale nalezneme mezi nimi i snímky hrané. Když Lucie Česálková své knize Atomy věčnosti vtiskla podtitul Český k...