Wintonovy děti přežily. Jejich příběhy ale často neměly šťastný konec

Wintonovy děti přežily. Jejich příběhy ale často neměly šťastný konec

Tisk

Kabaret Winton perexBěhem prvních osmi měsíců roku 1939 dostali Nicholas Winton (Matěj Anděl) a jeho spolupracovníci 669 dětí z pomnichovského Československa. V hotelu Šroubek na Václavském náměstí bydlel tenkrát necelý měsíc, pak se vrátil do Velké Británie, odkud pokračoval v organizaci transportů.


Všechno zastavilo až vypuknutí druhé světové války. Ačkoliv to tenkrát nebylo zjevné, dětem tato akce zachránila životy. Jejich rodiny zpravidla končily ve vyhlazovacích táborech. Většina dětí se po válce už do své rodné země nevrátila. Ester (Sára Lutovská, Katarína Mišejková) rodiče také poslali do Anglie a sami zde s mladší dcerou Hanou zůstali. Už nikdy víc se neviděli. V roce 1988 se Ester vrací do Československa. Na cestě jí doprovází její dcera (Anna Grundmanová), která až zde odhaluje skutečný příběh své matky.

Jiný pohled na Wintonovy děti
Příběh Nicholase Wintona zná asi každý. Mohlo by se proto zdát, že zde už není nic nového, o čem by se dalo vyprávět. Kateřina Tučková, Markéta Nekolová, Martin Františák a kolektiv ale dokazují, že toto téma má pořád co nabídnout a přinášejí na záchrannou akci zcela nový a neotřelý pohled. Ukazují, že to, že děti přežily, neznamenalo, že se dočkaly svého šťastného konce, právě naopak. Ztratily svou rodinu, jména, víru, kořeny i domov – a vyrovnat se s touto ztrátou bylo nesmírně těžké.

Kabaret Winton2

Silvestrovská oslava a odvážný plán
Příběh začíná na silvestrovské oslavě, na které všichni už netrpělivě vyhlížejí nový rok 1939. I když hraje veselá hudba a zábava je v plném proudu, ve vzduchu se vznáší jakási předtucha něčeho špatného. Rodí se zde i ambiciózní plán na záchranu dětí. Atmosféra třicátých let minulého století je velmi dobře zachycena, k čemuž přispívají kostýmy, hudba, zpěv i taneční pohyby herců.

Těžké rozhodnutí
Mezi lidi, kteří mají možnost poslat své dítě do Británie, patří i rodiče Ester a Hany. Jejich představitelé (Bohdana Pavlíková, Tomáš Petřík) zde předvedli dechberoucí výkon, ze kterého je cítit všechny pochyby, nepatrnou naději, že se situace přeci jenom zlepší, a především neuvěřitelnou bolest, když si konečně uvědomí, že nemají moc na vybranou.

Kabaret Winton1

Návrat do Československa
Druhá polovina hry se odehrává v roce 1988, kdy se Ester vrací do Československa, kde chce najít svou sestru. Tato část je velmi emotivní a smutná, protože i když se Ester ocitne na místě, kde byla jako dítě, a kde dokonce potká i známou tvář, všechno je jinak a ona nedokáže najít žádnou stopu, která by ji přivedla ke ztracené sestře. Svou bolest utápí v alkoholu, ale to jí pomůže jen na chvíli. Když vystřízliví, všechno trápení je zpátky. Její dcera se až zde dozví, co Ester prožila, což ji přinutí dívat se na svou matku jinak.

Vyprávění o dvou rozdělených sestrách je unikátní díky tomu, že je komplexní. Soustředí se na přelomové okamžiky v životě Ester a ukazuje její proměnu z veselého a nevinného děvčátka v elegantní a ráznou starou dámu, která se navzdory své snaze nedokáže vyrovnat s minulostí. I když je příběh plný bolesti a těžkých rozhodnutí, nechybí v něm ani naděje, že všechno dobře dopadne, díky čemuž jeho otevřený konec působí optimisticky.

KABARET WINTON
Námět a první verze scénáře: Kateřina Tučková
Scénář: Markéta Nekolová, Martin Františák a kolektiv
Režie: Martin Františák
Inspice: Blanka Popková
Dramaturgie: Martina Kinská
Hudba: Ivan Acher
Pianové party: Michal Nejtek
Produkce: Tereza Marková
Scéna a kostýmy: Marek Cpin
Pohybová spolupráce: Tomáš Rychetský
Doplňující rešerše a asistent režie: Vít Kořínek
Hrají: Bohdana Pavlíková, Jaroslava Pokorná/Dana Syslová, Tomáš Petřík, Miroslav Hanuš, Andrea Buršová, Matěj Anděl, Anna Grundmanová, Tomáš Červinek, Jacob Erftemeijer, Robert Jašków, Petr Kult, Anežka Šťastná, Katarína Mišejková/Sára Lutovská, Zdeněk Dočekal/Martin Rada
Uvádí: Švandovo divadlo Praha
Premiéra: 22.10. 2022
Délka představení: 1 hod 40 min bez přestávky

Hodnocení: 95 %

Zdroj foto: Švandovo divadlo www.svandovodivadlo.cz/inscenace/740/kabaret-winton/4257

( 0 hlasů ) 


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner

Rozhovor

„Žen bez domova je hodně, ale schovávají se,“ říká Alexandra Doleželová z Občanského sdružení Jako doma

bez domova perexVyhazov z práce, dluhy, úmrtí partnera. Pokud nemáte nikoho, kdo by vám v těžké situaci pomohl, od života na ulici vás dělí jen krůček. Přečtěte si rozhovor s Alexandrou Doleželovou. Založila Občanské sdružení Ja...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Z archivu...

Čtěte také...

Sněhurka a já: Pohádkový muzikál pro celou rodinu

Snehurka a ja 200Daisy je na prahu dospívání. Miluje pohádky, jejich srozumitelnost, daný řád, šťastné konce. Věří, že to podobně může fungovat i v opravdovém životě. Setkává se ale s nepochopením, znejistěním… Když se podívá do zrcadla, neví, koho v...


Literatura

Strom duchů s kořeny v minulosti i současnosti

Strom duchů, perexBritskou spisovatelku Barbaru Erskinovou naprosto zbožňuji. Lépe řečeno, ne přímo paní autorku, ale její knihy. Bývají napěchované tajemnem, dobrodružstvím, akcí, láskou, ale i historicky podloženými fakty. Už předem jsem věděla...

Divadlo

Švandovo divadlo chystá Srpnové světlo, příběh absolutní lásky. Režisérem novinky bude sám autor Martin Františák

srpnove svetlo 200Srpnové světlo, novou českou hru renomovaného divadelníka Martina Františáka, uvede 24. září ve světové premiéře pražské Švandovo divadlo. Poetický příběh lásky s prvky thrilleru vypráví o neobvyklém milostném čtyřúhelníku lidí žijící...

Film

Rychle, zběsile a tentokrát i smutně

Rychle a zbesile 200Šílenci na kolech jsou zpět. Již sedmý díl populární série Rychle a zběsile vstoupí zanedlouho do českých kin. Stojí za návštěvu nebo jen přežívá díky předchozím dílům?

 

...