Videoklip k písni Radovana Rybáka promlouvá k dnešku

Videoklip k písni Radovana Rybáka promlouvá k dnešku

Brak. Tak se jmenuje písnička zpěváka, novináře, kytaristy a básníka Radovana Rybáka. Je o současnosti, o vztahu k slabým, má silný sociální náboj. Je v ní Česká republika, je v ní Kuba… Videoklip k ní byl pokřtěn v pražské aule ABF Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství.

Autory videoklipu jsou Roman Blaško ml. a Martin Koutský (M & R PRODUKCE), černobílá barva mu dodává na dramatičnosti. Autoři přidali i jednu veselou historku z natáčení: při výrobě klipu museli vyrobit „falešné“ dolarovky, které v jedné chvíli poletují vzduchem – tolik jich totiž neměli. Uviděla je babička Martina a hned říkala: „S těmi nesmíte platit, to by vás zavřeli.“ Neplatili, dolarovky byly použity výhradně pro videoklip… Mimochodem, písničku Brak najdete i na Radovanově albu Tam, kam oni nemohou, kterou vydalo nakladatelství Futura.

V čem žijí lidé v regionech…
„Vidím a slyším nového Karla Kryla,“ řekl jeden z kmotrů videoklipu, generální ředitel Futura a. s. Petr Kojzar. „Každá hudba, která má co říct, má něco do sebe,“ pokřtil klip zpěvák Antonín Gondolán. Šťastnou cestu k posluchačům a posluchačkám popřáli i Petra Daněčková z Nadace ABF a umělecký fotograf Roman Blaško st. „Nenásilně jsem chtěl říci něco o tom, v čem žijí lidé v regionech,“ řekl Radovan Rybák, rodák z Ostravska. V klipu s ním vystupuje 12letý syn Matouš. Text, hudbu i podobu klipu ocenila přítomná poslankyně Marta Semelová: „Text má co říci k současnosti.“

Solidarita s „uvězněnou“
Následovaly neformální diskuse a občerstvení. Po příjemném podvečeru zažila autorka těchto řádků horké chvilky, když si ke konci neformálních diskusí odskočila… …a když se vrátila, galerie byla zhasnutá a zamčená, zůstala v ní sama, neměla klíče. Volala o pomoc, přišli lidé z pasáže, kteří zavolali řediteli Nadace ABF, který požádal paní Daněčkovou, která krátce předtím odešla, zda by se mohla vrátit a „uvězněnou“ osvobodit. Stalo se tak záhy. Paní Daněčková byla veselá, ani náznak výčitek, stejně tak po telefonu šéf nadace… Mezitím ke dveřím přišli i účastníci křtu včetně autorů klipu a Radovana Rybáka. Videoklip je o nedostatku a zároveň potřebě solidarity, přičemž solidaritu nakonec všichni i prokázali v praxi. Díky!

brak
(Foto: Facebook Raúl Sorrosa)
Klip: https://www.youtube.com/watch?v=UtlgihuYUsM


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Petra Janů: „Ze začátku jsem byla trdlo ze Sekyrkových Louček.“

petra janu ma pout supraphonOslava s publikem na koncertě je podle Petry Janů jediný způsob, jak ve zdraví přežít vlastní kulatiny. A tak si schválně naordinovala koncert v Lucerně a křest 3CD Má pouť přesně na po...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Literatura

Oldřich z Chlumu opět zasahuje

altDetektivky zasazené do historie mají úžasné kouzlo. Pro čtenáře i autory. Čtenář i autor si užívají dobových reálií, syrových a nevyumělkovaných vražd. Vyšetřovatelé v knihách nesnímají otisky prstů, neposílají vzorky do laboratoře na expertízu, nestudují...

Divadlo

Bouřlivé léto na Hradě

boure 200Letošní ročník Letních shakespearovských slavností otevře 28. června v Královské zahradě Pražského hradu premiéra Bouře. Magickou komedii plnou lásky, pletich, zázraků i odpuštění režíruje SKUTR. Generálním partnerem je skupina PPF.

...

Film

Ďáblův advokát: excelentní zloduch Al Pacino

dabluv advokat al pacino reevesSoudní síně jsou plné případů, kdy právníci obhajují své klienty, aniž by si byli jisti jejich nevinou. Přesto se musí snažit najít co nejvíce důkazů, svědčících v jejich prospěch a roznést na kopyte...