Bílovecká Galerie MonAmi sází na bohatý program a zajímavé i erudované výtvarníky
Kultura21.cz

Bílovecká Galerie MonAmi sází na bohatý program a zajímavé i erudované výtvarníky

galerie monami200Mimořádně zajímavou galerii, která nabízí elegantní prostor i uměleckou kvalitu, můžete najít také v severomoravském městě Bílovec. O tom, že knihkupectví, kavárna a galerie MonAmi je místem, kde se snoubí ušlechtilé lidské záliby, potvrzuje i malířka a kurátorka v jednom – Rosana De Montfort. V následujícím rozhovoru hovoří nejen o své výstavě „V klusu městem“, ale i o bílovecké Galerii MonAmi.

 Máte další výstavu, a to v Galerii MonAmi v Bílovci. V čem se tato vaše prezentace, která nese název „V klusu městem“ liší od těch ostatních?

Výstava v Galerii MonAmi byla neplánovaná, neboť jsem musela z technických důvodů během dvou dnů vyplnit termín za jinou výtvarnici. Posbírala jsem pro tuto expozici kolekci obrazů, které lidé moc neviděli, a které byly v privátních sbírkách. Jsou tu i obrazy, které jsem namalovala, když mi bylo 12, což je taková raritka, neboť je nikdo jiný než máma, naživo přes třicet let nespatřil.

Když jsem se po usazení a přestavbě obydlí v České republice, a začala zase plně věnovat výtvarničině, začala jsem náměty, které byly relaxační, nepolitické. Nechtěla jsem lidem ukazovat to, nač myslím a čím se zabývám. Začala jsem tedy obrazy, které jsou uvolněné, mají mírné náměty, vycházely z výtvarné rutiny, kde se nevydávám tematicky do hlubokých vod. Vznikaly hodně obrazy, které mají lidé rádi a pověsí si je hned do obýváku, protože z nich dýchá klid a útulné tajemno. Mohu říct, že tím, že jsem je nyní vystavila takhle po kupě, jsem šla docela s kůží na trh, protože jejich styl tolik již nesouvisí s tím, co maluji v posledních pěti letech. Ve výstavě „v klusu městem“ se vracím hodně do své minulosti nejen technikou, ale i námětem. Vyobrazuji to, jak na mne celé to cestování a neustálý pohyb, adaptace, změna životního stylu a atmosféra mého nového domova působí.

Tahle éra je od roku 2017 potlačena novým směrem, kde se naopak nebojím rozebírat hlubší témata a vytvářet tvorbou vzrušující dialog. Dnes maluji velké formáty a tematicky se blížím k dystopickému surrealismu až k post-humanismu. Zajímá mne náš osud. Maluji možné následky našeho počínání.

galerie monami1

Kolik obrazů tam vystavujete? A jaké jsou ohlasy?

Je tam nyní myslím 27 obrazů a lidem se asi líbí. Zpětná vazba návštěvníků byla velmi pozitivní. Na rozdíl od mých zahraničních sběratelů jsou lidé, kteří přijdou do MonAmi, spíše konzervativnějšího vkusu a těžko si nad sedačku pověsí kybernetický příběh. Ale mohu podotknout, že těch, co se orientují spíše na moderní konfrontační tvorbu, velmi rychle přibývá.

galerie monami2

A navíc máte k Bílovci zřejmě blíž. Proč?

Bydlíme tu s manželem Russellem a už je to náš domov. Před covidovou dobou jsme měli v plánu pendlovat mezi Velkou Británií a Českem. To se ale díky opatřením změnilo a my se rozhodli dát šanci Bílovci. Když jsme se zde usadili, hledali jsme způsob, jakým se můžeme na něčem podílet, něco budovat. Oba jsme nestereotypní a docela si užíváme toho, že nám město vychází v našich projektech vstříc. Spolupracujeme tady například s Knihkupectvím, kavárnou a Galerií MonAmi a jeho majitelkou Janou Vařákovou v programech pro děti i dospělé. Krásně se vyvinul i kurz malby pro studenty Gymnázia Mikoláše Kopernika. Na Zámku v Bílovci spolupracujeme s velmi schopným kastelánem zámku, Eduardem Valešem, který byl nakloněn a nápomocen v několika artových projektech, včetně vybudování Zámecké Galerie, kde vystavíme v letošní sezoně Antonína Gavlase. Sponzorujeme a spravujeme zámku i webové stránky a pomáháme s vytvářením grafického designu. Velmi se povedl i projekt v rámci NPÚ s nedalekým zámkem v Kuníně a jeho kastelánem doktorem Jaroslavem Zezulčíkem, kde jsme měli nádherný zahradní workshop a výstavu v zámecké galerii.

Našli jsme zde spoustu přátel a míst, kam se rádi vracíme. Už jsme tu doma, takže proto město Bílovec. Samozřejmě se podílím na artových projektech i v jiných městech a bude jich čím dál víc.

galerie monami3

Jak byste představila bíloveckou galerii MonAmi? Jaké jsou plány této galerie?

Knihkupectví, kavárna a galerie MonAmi je místem, kde se snoubí ušlechtilé lidské záliby. Nejenže si zde můžete koupit jakoukoli literaturu, usadit se u kávy v útulném prostředí zahaleni do jemné hudební kulisy, ale najdete zde i selekci skvělých vín, zákusků a nápojů. Galerie rozprostírající se nejen v předních částech klenbového interiéru má i zadní část, kde je větší privátní atmosféra a kde jste s uměleckými artefakty sami. Ale nejste úplně odděleni, takže jste pořád součástí celého dění.

Připravili jsme tu bohatý program výstav a každá začíná vernisáží. Umělce si vybíráme na základě našeho pocitu z jejich tvorby. Je to velmi příjemné, že se k nám stále více dostávají erudovaní výtvarníci. Snažíme se do našeho malého městečka přinést kvalitní kulturní program, který si mohou vychutnat nejen místní, ale i návštěvníci z daleka. To, že jsme v Bílovci, dělá sice spolupráci v organizaci kulturních akcí těžší, ale nezastaví nás to v tom, abychom ukázali, že to stojí za to se za námi podívat.

 galerie monami4

Působíte tam jako kurátorka?

Pomáhám, kde mohu. Vyberu vystavující, udělám nějakou prezentaci, napíšu o nich pár vět, udělám grafický design pozvánek a plakátů, nafotím expozici, někdy udělám video, řídím sociální média a připravuji s majitelkou program. Není mi jedno, jak to celkově vypadá. Jsem docela puntičkářka a vím, že i paní Jana Vařáková si potrpí na určitý standard. Chci, aby to, co u nás návštěvník zažije, bylo hodno zopakovat. Pokud je právě toto práce kurátorky, tak jí asi jsem. Není to jednoduché si takhle dát nějaký název, to by vám měli dát ostatní. V každém případě jste srdečně zváni na kteroukoli z akcí, anebo jen tak, na skok. Rádi vás uvidíme!

galerie monami5

Zdroj foto: archiv


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

Igor Orozovič: Kdyby čeština byla mezinárodním jazykem, mohly některé české písničky být světovým hitem

IgorOrozovic 200Igor Orozovič, člen činohry Národního divadla v Praze a také zakladatel Cabaretu Calembour, uvedl na svém YouTube kanále sérii šesti videoklipů, kterou příhodně nazval Rébusongy aneb Poznávačky. Diváci mají za úkol uhodnout, o kterou če...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Na cestě: Unikátní výstava obrazů Jana Šafránka

200vytVstupní prostory Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem se v těchto dnech zaplnily desítkami překrásných obrazů. Má je na svědomí Jan Šafránek (*1948), malíř, který to v životě neměl nikterak jednoduché. Po podpisu Charty 77 se stal nepohodlným a mus...


Literatura

Nahlédněte do života Vincenta

vincent 200Nizozemská autorka Barbara Stok se prostřednictvím komiksu pokusila seznámit dnešní čtenáře se životem malíře Vincenta van Gogha. Na český trh se tato malovaná a půvabná kniha dostala díky nakladatelství Mladá fronta.

...

Divadlo

„Ani tá najväčšia moc nemá večné trvanie, pokiaľ nie je založená na morálnych hodnotách.“ Alexander Dubček

dubcek 200Mestské divadlo v Trenčíne uviedlo tento rok novú hru Nádej Dubček, ktorú si milovníci divadla môžu opätovne vychutnať už tento mesiac. Repríza sa uskutoční 23. mája v Dome armády v Trenčíne.

...

Film

Knick - doktoři bez hranic

knick 200Newyorská nemocnice Knickerbocker, v níž se desetidílný seriál Knick - Doktoři bez hranic odehrává, skutečně existovala (na rohu 131. ulice a Convent Street) už od dob občanské války, svému účelu sloužila do 60. let m...