Bílovecká Galerie MonAmi sází na bohatý program a zajímavé i erudované výtvarníky

Bílovecká Galerie MonAmi sází na bohatý program a zajímavé i erudované výtvarníky

Tisk

galerie monami200Mimořádně zajímavou galerii, která nabízí elegantní prostor i uměleckou kvalitu, můžete najít také v severomoravském městě Bílovec. O tom, že knihkupectví, kavárna a galerie MonAmi je místem, kde se snoubí ušlechtilé lidské záliby, potvrzuje i malířka a kurátorka v jednom – Rosana De Montfort. V následujícím rozhovoru hovoří nejen o své výstavě „V klusu městem“, ale i o bílovecké Galerii MonAmi.

 Máte další výstavu, a to v Galerii MonAmi v Bílovci. V čem se tato vaše prezentace, která nese název „V klusu městem“ liší od těch ostatních?

Výstava v Galerii MonAmi byla neplánovaná, neboť jsem musela z technických důvodů během dvou dnů vyplnit termín za jinou výtvarnici. Posbírala jsem pro tuto expozici kolekci obrazů, které lidé moc neviděli, a které byly v privátních sbírkách. Jsou tu i obrazy, které jsem namalovala, když mi bylo 12, což je taková raritka, neboť je nikdo jiný než máma, naživo přes třicet let nespatřil.

Když jsem se po usazení a přestavbě obydlí v České republice, a začala zase plně věnovat výtvarničině, začala jsem náměty, které byly relaxační, nepolitické. Nechtěla jsem lidem ukazovat to, nač myslím a čím se zabývám. Začala jsem tedy obrazy, které jsou uvolněné, mají mírné náměty, vycházely z výtvarné rutiny, kde se nevydávám tematicky do hlubokých vod. Vznikaly hodně obrazy, které mají lidé rádi a pověsí si je hned do obýváku, protože z nich dýchá klid a útulné tajemno. Mohu říct, že tím, že jsem je nyní vystavila takhle po kupě, jsem šla docela s kůží na trh, protože jejich styl tolik již nesouvisí s tím, co maluji v posledních pěti letech. Ve výstavě „v klusu městem“ se vracím hodně do své minulosti nejen technikou, ale i námětem. Vyobrazuji to, jak na mne celé to cestování a neustálý pohyb, adaptace, změna životního stylu a atmosféra mého nového domova působí.

Tahle éra je od roku 2017 potlačena novým směrem, kde se naopak nebojím rozebírat hlubší témata a vytvářet tvorbou vzrušující dialog. Dnes maluji velké formáty a tematicky se blížím k dystopickému surrealismu až k post-humanismu. Zajímá mne náš osud. Maluji možné následky našeho počínání.

galerie monami1

Kolik obrazů tam vystavujete? A jaké jsou ohlasy?

Je tam nyní myslím 27 obrazů a lidem se asi líbí. Zpětná vazba návštěvníků byla velmi pozitivní. Na rozdíl od mých zahraničních sběratelů jsou lidé, kteří přijdou do MonAmi, spíše konzervativnějšího vkusu a těžko si nad sedačku pověsí kybernetický příběh. Ale mohu podotknout, že těch, co se orientují spíše na moderní konfrontační tvorbu, velmi rychle přibývá.

galerie monami2

A navíc máte k Bílovci zřejmě blíž. Proč?

Bydlíme tu s manželem Russellem a už je to náš domov. Před covidovou dobou jsme měli v plánu pendlovat mezi Velkou Británií a Českem. To se ale díky opatřením změnilo a my se rozhodli dát šanci Bílovci. Když jsme se zde usadili, hledali jsme způsob, jakým se můžeme na něčem podílet, něco budovat. Oba jsme nestereotypní a docela si užíváme toho, že nám město vychází v našich projektech vstříc. Spolupracujeme tady například s Knihkupectvím, kavárnou a Galerií MonAmi a jeho majitelkou Janou Vařákovou v programech pro děti i dospělé. Krásně se vyvinul i kurz malby pro studenty Gymnázia Mikoláše Kopernika. Na Zámku v Bílovci spolupracujeme s velmi schopným kastelánem zámku, Eduardem Valešem, který byl nakloněn a nápomocen v několika artových projektech, včetně vybudování Zámecké Galerie, kde vystavíme v letošní sezoně Antonína Gavlase. Sponzorujeme a spravujeme zámku i webové stránky a pomáháme s vytvářením grafického designu. Velmi se povedl i projekt v rámci NPÚ s nedalekým zámkem v Kuníně a jeho kastelánem doktorem Jaroslavem Zezulčíkem, kde jsme měli nádherný zahradní workshop a výstavu v zámecké galerii.

Našli jsme zde spoustu přátel a míst, kam se rádi vracíme. Už jsme tu doma, takže proto město Bílovec. Samozřejmě se podílím na artových projektech i v jiných městech a bude jich čím dál víc.

galerie monami3

Jak byste představila bíloveckou galerii MonAmi? Jaké jsou plány této galerie?

Knihkupectví, kavárna a galerie MonAmi je místem, kde se snoubí ušlechtilé lidské záliby. Nejenže si zde můžete koupit jakoukoli literaturu, usadit se u kávy v útulném prostředí zahaleni do jemné hudební kulisy, ale najdete zde i selekci skvělých vín, zákusků a nápojů. Galerie rozprostírající se nejen v předních částech klenbového interiéru má i zadní část, kde je větší privátní atmosféra a kde jste s uměleckými artefakty sami. Ale nejste úplně odděleni, takže jste pořád součástí celého dění.

Připravili jsme tu bohatý program výstav a každá začíná vernisáží. Umělce si vybíráme na základě našeho pocitu z jejich tvorby. Je to velmi příjemné, že se k nám stále více dostávají erudovaní výtvarníci. Snažíme se do našeho malého městečka přinést kvalitní kulturní program, který si mohou vychutnat nejen místní, ale i návštěvníci z daleka. To, že jsme v Bílovci, dělá sice spolupráci v organizaci kulturních akcí těžší, ale nezastaví nás to v tom, abychom ukázali, že to stojí za to se za námi podívat.

 galerie monami4

Působíte tam jako kurátorka?

Pomáhám, kde mohu. Vyberu vystavující, udělám nějakou prezentaci, napíšu o nich pár vět, udělám grafický design pozvánek a plakátů, nafotím expozici, někdy udělám video, řídím sociální média a připravuji s majitelkou program. Není mi jedno, jak to celkově vypadá. Jsem docela puntičkářka a vím, že i paní Jana Vařáková si potrpí na určitý standard. Chci, aby to, co u nás návštěvník zažije, bylo hodno zopakovat. Pokud je právě toto práce kurátorky, tak jí asi jsem. Není to jednoduché si takhle dát nějaký název, to by vám měli dát ostatní. V každém případě jste srdečně zváni na kteroukoli z akcí, anebo jen tak, na skok. Rádi vás uvidíme!

galerie monami5

Zdroj foto: archiv


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Saxofonista Milo Suchomel pokrstil svoj tretí album „... chcem robiť filmovú hudbu. Čakám na ponuky režisérov, kedy ma už konečne oslovia...“

Suchomel Rozh perexMilo Suchomel pokrstil 27. apríla svoj nový album Jazz In The City v priestoroch klubu Babylon v Bratislave. Patrí nielen medzi popredných hudobníkov na jazzovej scéne...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

Naprosto unikátní výstava Mistři renesance míří do pražského Mánesa

MISTRI RENESANCE perexUnikátní výstava MISTŘI RENESANCE míří do Prahy". Od 1. března 2023 najdou návštěvníci v pražském Mánesu celkem 12 světových TOP galerií a muzeí pod jednou střechou. Uvidí tak něco, co zde ještě nebylo a už vůbec ne v tomto ...


Literatura

Britské letectví potřebuje pomoc. Na výzvu odpovídá i řada žen. Mohou se vyrovnat mužům?


Holky od spitfiru perexDruhá světová válka zuří naplno po celém světě a britské letectvo začíná pociťovat nedostatek pilotů. Ti nejlepší umírají při bojích s Luftwaffe a není nikdo, kdo by je mohl nahradit. Na výzvu velitelství se ale k...

Divadlo

Na Letních scénách Divadla Bolka Polívky se letos bude hrát od 11. června do 14. srpna. Předprodej vstupenek zahájen

letni scena 200Tři atraktivní lokality a desítky pozoruhodných titulů pod hvězdnou oblohou… Sedmý ročník Letních scén Divadla Bolka Polívky nabídne divákům mimořádně intenzivní divadelní zážitky. Od 11. června do 14. srpna se bude hrát v amfiteátru na Kr...

Film

Kráčející skála se vrací domů

kracejici skala200Kráčející skála (2004) je film jako vystřižený ze staré akční školy. Kdysi dávno nebyly třeba lasery, umělá inteligence ani vesmírné bitvy s mimozemšťany. Akční zážitek uměl zprostředkovat i obyčejný mezilidský problé...