Bílovecká Galerie MonAmi sází na bohatý program a zajímavé i erudované výtvarníky

Bílovecká Galerie MonAmi sází na bohatý program a zajímavé i erudované výtvarníky

Tisk

galerie monami200Mimořádně zajímavou galerii, která nabízí elegantní prostor i uměleckou kvalitu, můžete najít také v severomoravském městě Bílovec. O tom, že knihkupectví, kavárna a galerie MonAmi je místem, kde se snoubí ušlechtilé lidské záliby, potvrzuje i malířka a kurátorka v jednom – Rosana De Montfort. V následujícím rozhovoru hovoří nejen o své výstavě „V klusu městem“, ale i o bílovecké Galerii MonAmi.

 Máte další výstavu, a to v Galerii MonAmi v Bílovci. V čem se tato vaše prezentace, která nese název „V klusu městem“ liší od těch ostatních?

Výstava v Galerii MonAmi byla neplánovaná, neboť jsem musela z technických důvodů během dvou dnů vyplnit termín za jinou výtvarnici. Posbírala jsem pro tuto expozici kolekci obrazů, které lidé moc neviděli, a které byly v privátních sbírkách. Jsou tu i obrazy, které jsem namalovala, když mi bylo 12, což je taková raritka, neboť je nikdo jiný než máma, naživo přes třicet let nespatřil.

Když jsem se po usazení a přestavbě obydlí v České republice, a začala zase plně věnovat výtvarničině, začala jsem náměty, které byly relaxační, nepolitické. Nechtěla jsem lidem ukazovat to, nač myslím a čím se zabývám. Začala jsem tedy obrazy, které jsou uvolněné, mají mírné náměty, vycházely z výtvarné rutiny, kde se nevydávám tematicky do hlubokých vod. Vznikaly hodně obrazy, které mají lidé rádi a pověsí si je hned do obýváku, protože z nich dýchá klid a útulné tajemno. Mohu říct, že tím, že jsem je nyní vystavila takhle po kupě, jsem šla docela s kůží na trh, protože jejich styl tolik již nesouvisí s tím, co maluji v posledních pěti letech. Ve výstavě „v klusu městem“ se vracím hodně do své minulosti nejen technikou, ale i námětem. Vyobrazuji to, jak na mne celé to cestování a neustálý pohyb, adaptace, změna životního stylu a atmosféra mého nového domova působí.

Tahle éra je od roku 2017 potlačena novým směrem, kde se naopak nebojím rozebírat hlubší témata a vytvářet tvorbou vzrušující dialog. Dnes maluji velké formáty a tematicky se blížím k dystopickému surrealismu až k post-humanismu. Zajímá mne náš osud. Maluji možné následky našeho počínání.

galerie monami1

Kolik obrazů tam vystavujete? A jaké jsou ohlasy?

Je tam nyní myslím 27 obrazů a lidem se asi líbí. Zpětná vazba návštěvníků byla velmi pozitivní. Na rozdíl od mých zahraničních sběratelů jsou lidé, kteří přijdou do MonAmi, spíše konzervativnějšího vkusu a těžko si nad sedačku pověsí kybernetický příběh. Ale mohu podotknout, že těch, co se orientují spíše na moderní konfrontační tvorbu, velmi rychle přibývá.

galerie monami2

A navíc máte k Bílovci zřejmě blíž. Proč?

Bydlíme tu s manželem Russellem a už je to náš domov. Před covidovou dobou jsme měli v plánu pendlovat mezi Velkou Británií a Českem. To se ale díky opatřením změnilo a my se rozhodli dát šanci Bílovci. Když jsme se zde usadili, hledali jsme způsob, jakým se můžeme na něčem podílet, něco budovat. Oba jsme nestereotypní a docela si užíváme toho, že nám město vychází v našich projektech vstříc. Spolupracujeme tady například s Knihkupectvím, kavárnou a Galerií MonAmi a jeho majitelkou Janou Vařákovou v programech pro děti i dospělé. Krásně se vyvinul i kurz malby pro studenty Gymnázia Mikoláše Kopernika. Na Zámku v Bílovci spolupracujeme s velmi schopným kastelánem zámku, Eduardem Valešem, který byl nakloněn a nápomocen v několika artových projektech, včetně vybudování Zámecké Galerie, kde vystavíme v letošní sezoně Antonína Gavlase. Sponzorujeme a spravujeme zámku i webové stránky a pomáháme s vytvářením grafického designu. Velmi se povedl i projekt v rámci NPÚ s nedalekým zámkem v Kuníně a jeho kastelánem doktorem Jaroslavem Zezulčíkem, kde jsme měli nádherný zahradní workshop a výstavu v zámecké galerii.

Našli jsme zde spoustu přátel a míst, kam se rádi vracíme. Už jsme tu doma, takže proto město Bílovec. Samozřejmě se podílím na artových projektech i v jiných městech a bude jich čím dál víc.

galerie monami3

Jak byste představila bíloveckou galerii MonAmi? Jaké jsou plány této galerie?

Knihkupectví, kavárna a galerie MonAmi je místem, kde se snoubí ušlechtilé lidské záliby. Nejenže si zde můžete koupit jakoukoli literaturu, usadit se u kávy v útulném prostředí zahaleni do jemné hudební kulisy, ale najdete zde i selekci skvělých vín, zákusků a nápojů. Galerie rozprostírající se nejen v předních částech klenbového interiéru má i zadní část, kde je větší privátní atmosféra a kde jste s uměleckými artefakty sami. Ale nejste úplně odděleni, takže jste pořád součástí celého dění.

Připravili jsme tu bohatý program výstav a každá začíná vernisáží. Umělce si vybíráme na základě našeho pocitu z jejich tvorby. Je to velmi příjemné, že se k nám stále více dostávají erudovaní výtvarníci. Snažíme se do našeho malého městečka přinést kvalitní kulturní program, který si mohou vychutnat nejen místní, ale i návštěvníci z daleka. To, že jsme v Bílovci, dělá sice spolupráci v organizaci kulturních akcí těžší, ale nezastaví nás to v tom, abychom ukázali, že to stojí za to se za námi podívat.

 galerie monami4

Působíte tam jako kurátorka?

Pomáhám, kde mohu. Vyberu vystavující, udělám nějakou prezentaci, napíšu o nich pár vět, udělám grafický design pozvánek a plakátů, nafotím expozici, někdy udělám video, řídím sociální média a připravuji s majitelkou program. Není mi jedno, jak to celkově vypadá. Jsem docela puntičkářka a vím, že i paní Jana Vařáková si potrpí na určitý standard. Chci, aby to, co u nás návštěvník zažije, bylo hodno zopakovat. Pokud je právě toto práce kurátorky, tak jí asi jsem. Není to jednoduché si takhle dát nějaký název, to by vám měli dát ostatní. V každém případě jste srdečně zváni na kteroukoli z akcí, anebo jen tak, na skok. Rádi vás uvidíme!

galerie monami5

Zdroj foto: archiv


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

„Inspiraci nacházím v lidech, které potkávám…,“ přiznal nám v rozhovoru vítěz naší soutěže – Lubomír Müller

lubomir mullerNa jaře letošního roku jsme vyhlásili literární soutěž. Soutěžící měli napsat erotickou povídku. Je pravdou, že hned na počátku si porotci museli vyjasnit i to, co je ještě erotika a co už je za hranicí… V září jsme odta...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Městský dům v Přerově nabídne v rámci Československého jazzového festivalu fotografickou a obrazovou výstavu

vystava prerov200Doplňkovým programem letošního Československého jazzového festivalu budou v prostorách Městského domu hned dvě doprovodné výstavy – fotografická i obrazová. Obě výstavy budou k vidění po dobu konání „jazzáku“, tedy ve večerních hodinách ...


Literatura

Děti lesa nadchnou i dojmou

deti-lesa 200Kniha Děti lesa má podtitul Dva vlci na cestě za svobodou a měli by si ji přečíst všichni milovníci těchto jedinečných psovitých šelem i přírody obecně.

 

...

Divadlo

Studio Marta uvede inscenaci ve znakovém jazyce

denik divky200Dne 10. 11. 2022 uvedou studentky Ateliéru divadlo a výchova pro Neslyšící inscenaci Deník dívky. Dílo je adaptací deníků Ruth Maierové, oběti holocaustu, od jejíhož narození uplyne v den premiéry 102 let. Scénář zpracovala pedagožka Adéla ...

Film

Matt Damon je pryč, přichází Renner a Bourneův odkaz

Bourneův odkazTrilogie sledující osudy Jasona Bourna si získala velký obdiv kritiků i diváků. Tajný agent se vynořil z moře se ztrátou paměti a postupně začal zjišťovat, čeho se účastnil a kým vlastně je. Jeho napínavou akční pouť ...