Chrudimské Regionální muzeum zve na pivo o páté

Chrudimské Regionální muzeum zve na pivo o páté

pivovarnictvi 3Regionální muzeum v Chrudimi zve všechny milovníky pěnivého moku na výstavu Pivovarnictví v Pardubickém kraji, která potrvá až do 26.ledna 2014. Cílem výstavy není pouze představit bohatou tradici pivovarnictví ve východních Čechách, ale i oslavit sto let existence známého Pivovaru Rychtář v Hlinsku, v němž první pivo uvařili 12.prosince 1913. 

 

Výstava mapuje více jak čtyřicet pivovarů (zaniklých i dodnes činných) Chrudimska, Pardubicka, Svitavska a Ústeckoorlicka. Jedním z nejstarších pivovarů je pivovar v Poličce, postavený roku 1864. Pivo se však ve městě vařilo již od roku 1517. Zajímavá je i produkce Pivovaru Pernštejn v Pardubicích, kde se od roku 1890 vaří unikátní 19° Porter.  Exponáty výstavy tvoří zejména fotografie zachycující stav pivovarů v minulých letech a v současnosti a předměty spojené s konzumací piva (lahve, půllitry, korbele, podtácky, aj.).

pivovarnictvi 1

Autoři výstavy nezapomněli ani na historii vaření tohoto nápoje, který popíjeli již obyvatelé starověké Mezopotámie a Egypta. Tehdy se však pivo připravovalo z kvašeného chleba. Součástí výstavy je též vybavení bednářské dílny a interiér prvorepublikového hostince. Návštěvníci mohou také ochutnat několik druhů sladu (např. karamelizovaný) i extrémně hořký granulovaný chmel.  Zájemci mohou shlédnout projekci propagačních filmů pivovarů Rychtář a Pernštejn a snímek z roku 1934 o pivovaru ve Velkých Popovicích. Zajímavým počinem je i Pivovarský kurýr, vydaný u příležitosti této výstavy, který přináší nejen historické zajímavosti. K prolistování je k dispozici v hostinci a ke koupi v pokladně muzea.

pivovarnictvi 4

Muzeum připravilo i doprovodné akce jako je Pivo o páté a exkurze do Pivovaru Rychtář.  Výstava mapuje nejen historii a činnost pivovarů v uplynulých sto letech, ale představuje i jejich současnou produkci, proto by si návštěvu Regionálního muzea v Chrudimi neměl nikdo z milovníků zlatavého nápoje nechat ujít. 

Doprovodné akce: 
Pivo o páté  9.1.2014 v 17 hodin
Ochutnávka speciálních piv z Pardubického pivovaru s pojená s prodejem dárkových balení 
16.1. 2014 v 17 hodin
Ochutnávka spojená s prodejem piva z minipivovaru Kutílkova palírna a pivovar Žlebské Chvalovice  Exkurze do pivovaru Rychtář Hlinsko (odjezd v 16:30 hod od muzea – rezervace nutná) 
23.1. 2014
prohlídka výrobních provozů a ochutnávka s panem sládkem Milanem Morávkem  Pivovarnictví v Pardubickém kraji 

Datum:
29.11.2013 – 26.1. 2014 

Místo konání:
Regionální muzeum v Chrudimi, Široká 86, Chrudim 

Zdroj foto:
www.muzeumcr.cz

 


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

„Inspiraci nacházím v lidech, které potkávám…,“ přiznal nám v rozhovoru vítěz naší soutěže – Lubomír Müller

lubomir mullerNa jaře letošního roku jsme vyhlásili literární soutěž. Soutěžící měli napsat erotickou povídku. Je pravdou, že hned na počátku si porotci museli vyjasnit i to, co je ještě erotika a co už je za hranicí… V září jsme odta...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Čtěte také...

NEJ kniha mého dětství: Uvnitř spí kouzelná myš

mys perexVášnivá dětská čtenářka miluje svou zapomnětlivost a ve chvíli, kdy objeví svou dětskou knihovničku, zaplesá, jak moc zapomněla! A jak moc si vlastně pamatuje, z dějů, z obrázků, ze všeho toho, co jsem jako přičinlivé dítě měla pročteno skrz naskrz....

Z archivu...


Literatura

Laura Day: Tak se přání stávají skutečností

laura day prani 200Kniha z pera autorky bestselleru Vítejte v krizi! se stala pomocnou rukou pro některé známé americké osobnosti a herce. Bude úspěšná i u nás? Její téma je možná stokrát ohrané, přesto Laura Day dokázala ještě z notoricky známého z...

Divadlo

Dracula znovu ožil

dracula perexNepodléhejme šalebnému vábení nadpřirozených sil, mezi které reklama a propagace zajisté patří. Nechal jsem se zviklat sugestivní nabídkou, že divadelní představení Dracula Reloaded, čas od času divadlem Aqualung pořádané v Ž...

Film

DVD Pohádkář

Pohadkar 200Český film Pohádkář, který vznikl podle stejnojmenné knižní předlohy spisovatelky Barbary Nesvadbové, měl loni na podzim v kině svoji premiéru. Český lev ho ocenil za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli (Matěj Hádek), nejlepší kameru, zvuk i...