Monografická výstava Ester Krumbachová v Domě umění v Brně

Monografická výstava Ester Krumbachová v Domě umění v Brně

ester foto perexJsou lidé, kteří mohou působit neviditelně či nenápadně, ale přitom udělají kus důležité práce. Rozumějí kumštu, mají cit, posouvají věci a skutečnosti dopředu, jsou kreativní a tvůrčí vůči projektům či "hvězdám", které jsou vidět v prvním plánu. Taky se jim říká "šedá eminence", což platí o Ester Krumbachové. A právě o ní je monografická výstava, která proběhne od 23. listopadu v Domě umění města Brna.

Ve filmu začínala jako kostýmní výtvarnice, která se posléze vypracovala na významnou filmařku, která spojila více talentů, které v sobě měla. V éře České nové vlny československého filmu 60. let propojila řadu uměleckých profesí, protože byla nejen kostýmní výtvarnicí, ale také scénografkou, dramatičkou, spisovatelkou, scenáristkou...

I když natočila jen jeden celovečerní film, která režírovala, a pak už neměla díky postupující normalizaci nárok, zůstává nezapomenutelnou postavou historie českého filmu. O to víc mě těší, že Brno o ní připravilo výstavu - vernisáž by měla být 23. listopadu v 18 hodin, přičemž výstavou provede kurátorka Edith Jeřábková.

ester foto 1

Monografická výstava představuje doposud komplexně nezveřejněnou pozůstalost Ester Krumbachové (1923 - 1996), významné režisérky, scénáristky, spisovatelky, výtvarnice a návrhářky filmových a divadelních kostýmů. Krumbachová se jako výtvarnice podílela na mnoha výrazných filmech české nové vlny (Démanty noci, Sedmikrásky, Valérie a týden divů, Ucho ad.). V roce 1970 natočila svůj jediný autorský film Vražda Ing. Čerta.

Po roce 1972 měla zakázáno podílet se na celovečerních filmech i na televizní tvorbě. Zákaz přístupu do Barrandovských studií porušila v roce 1983, kdy s Věrou Chytilovou spolupracovala na filmu Faunovo velmi pozdní odpoledne. Po roce 1990 se opět k filmu mohla vrátit, její poslední prací byla dramaturgie, výtvarná scéna a kostýmy pro film Marian (1996).

ester foto 2

Na výstavě bude představeno široké spektrum původního materiálu, fotografie i ukázky z filmů, na kterých se Ester Krumbachová podílela. Tyto artefakty budou doplněny o performance, kurátorské projekce a díla současných umělců a umělkyň, kteří se dílem Ester Krumbachové inspirují.

Výstava by měla trvat do 6. března 2022. Tak jen abyste věděli!

ester foto 3

https://www.dum-umeni.cz/ester-krumbachova/t8851
https://www.filmovyprehled.cz/cs/revue/detail/lhostejnost-odpustit-nedovedu-ester-krumbachova


Foto archiv


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Pale&coy a její městské lišky

PaleAndCoy perex.jpgPísničkářka Eliška Míkovcová, vystupující pod pseudonymem pale&coy, oslovila svou hudbou příznivce melancholické hudby, spojené s výraznými melodiemi a promyšlenými texty. Spolu s hudebníkem a moderátorem Radia 1 Zdeňkem Lichnovs...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Fotografka Guna Leite na své Hostině v šumperské knihovně servíruje luxusní menu o dvaceti chodech

Guna perexChřest s holandskou omáčkou, Suši maki, Bouillabaisse, Spaghetti pomodoro, Paella s mořskými plody, Kuře cacciatore, Bouef Bourguignon, Konfitované kachní stehno, Charlotte Malakoff, Čokoládová pěna, Levandulová zmrz...


Literatura

Coolinářka: Kuchařka testovaná na rodině


coolinarka 200Foodblogerů, tedy blogerů zaměřených na jídlo a vše kolem něho, neustále přibývá a není tak divu, že se na našem trhu stále více objevují také jejich knihy. Pro autory blogů je to největší pocta, což v úvodu přiznává i Svatava Vaško...

Divadlo

První rande v Městském divadle v Brně

první rande perexNe, to není nějaká schůzka v divadle. Tak se jmenuje muzikálová komedie Alana Zachary, Michaela Weinera a Augustina Winsberga, která měla světovou premiéru v USA v roce 2012.. Tento typ příběhu je opravdu v dnešní době víc jak akt...

Film

Průvodce nekonečným seriálem

ulice pruvodce serialem 200Na televizních obrazovkách se s ním setkáváme večer co večer po dobu 8 let. A o čem že je řeč? Přeci o seriálu Ulice, který odstartoval své vysílání 5. září 2005 a nadále se těší divácké přízni.