Unikátní výstava připomíná histori vzduchoplavby
Kultura21.cz

Unikátní výstava připomíná histori vzduchoplavby

200histVe Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy se koná první a svým významem unikátní výstava o historii balonového létání v českých zemích. Výstava byla uspořádaná u příležitosti 230. výročí prvního startu balonu s lidskou posádkou.

 

 

 

Dne 21. listopadu 1783 poprvé vzlétli k volné balonové plavbě vzduchoplavci Pilâtre de Rozier a markýz François-Laurent d’Arlandes v balonu bratří Mongolfiérů. První balony se v českých zemích vznesly jen pár měsíců po této události.

Výstava v Středočeském muzeu v Roztokách představuje 230 roků historie balónového létání prostřednictvím artefaktů, obrazů a dalších exponátů. Poprvé se podařilo shromáždit do jednoho prostoru všechny důležité okamžiky historie vzduchoplavby. Autory výstavy jsou balonový pilot Ing. Vladimír Lacina, Mgr. Tomáš Rezek a letecký historik Pavel Sviták.

hist1

Na realizaci výstavy a zapůjčení sbírkových předmětů se podílelo Národní technické muzeum v Praze, Knihovna Akademie věd ČR, Vojenský historický ústav, Poštovní muzeum, Trenčianské múzeum, Západočeské muzeum v Plzni, a mnoho dalších institucí, ale i soukromníků. Výstava ve Středočeském muzeu je otevřena od středy do neděle až do 27. září.

Muzeum v Roztokách u Prahy nabízí návštěvníkům výstavy a expozice, ateliér Zdenky Braunerové kulturní akce, dílny pro děti i dospělé, park se sochami a vzácnými dřevinami, ale i možnost výletů po okolí. Dnešní objekt zámku prošel několika proměnami - od vodní tvrze po renesanční zámek, později barokně upravený. Součástí expozice je i presbytář bývalé kaple sv. Jošta z druhé poloviny 14. století. Ke konci 70. let minulého století získalo muzeum areál Braunerova mlýna, kde dnes sídlí administrativa muzea, včetně ředitelství, depozitářů a laboratoří.

hist

Návštěvníci zde pravidelně najdou tématickou výstavu, pozorování zvířat, nebo folklórní akci. Na jaře je Středočeské muzem v Roztkách u Prahy ústředním bodem setkání historických vozidel. Součástí zámku je i kavárna a infocentrum.

Ilustrační foto: Ctibor Čejpa


 

PřihlášeníTetování jako rozsudek smrt

Kruté a napínavé. Tak lze stručně charakterizovat knižní detektivku „Inkoust – Tetování jako rozsudek smrti“, jejíž autorkou je Alison Belshamová, rodačka z města Hampshire ve Spojeném království, která žije a pracuje v Edinburghu. Kniha Zlín ve společnosti Albatros Media a. s.

Reniin deník- deník dívky, která milovala život

Renia si ve svých čtrnácti letech začne psát deník, který se stává jejím nejlepším přítelem. Jak sama říká, jemu může svěřit vše, aniž by se musela bát prozrazení nebo posuzování z jeho strany. Nemůže tušit, že kromě svých starostí a radostí, mu svěří i budoucí události, o kterých se jí nesnilo ani v tom nejhorším snu. Nakladatelství Zeď s.r. o.

Rozhovor

Vždy se snažím, aby lidé odcházeli z koncertu s prožitkem, říká David Deyl

Deyl perexTři alba, několik hitů i videoklipů a řadu koncertů má na svém kontě zpěvák David Deyl. Do kolekce jeho úspěchů patří rovněž několik cen, které posbíral jednak v tuzemsku, jednak na festivalech v zahraničí. Hodně se toho naučil od Heleny Vondráčkov...

Hledat

Na svém albu oslavuje Lucie Bílá své autory - Ondřeje Soukupa a Gabrielu Osvaldovou

Jedenadvacet hitů a známých písní a závěrečná novinková nahrávka Salto mortale přináší album s všeříkajícím názvem Lucie Bílá/Ondřej Soukup/Gabriela Osvaldová. Album mapuje spolupráci výjimečných umělců, kteří si sedli umělecky a lidsky už začátkem devadesátých let.

Čtěte také...

Palácová vila Carla Hermanna Wolfruma v Ústí nad Labem

vila perexHistorie ulice s výhodnou jižní polohou nedaleko centra se začala psát v 19. století, kdy byl zrušen náhon Klíšského potoka po jehož stranách byla převážně pole a stromová alej. Také se nejprve jmenovala Alejní (1888), pak Bismarckova až do roku 19...

Z archivu...


Literatura

Detektivka z prostředí nehostinného Norska

AMZBCH perSe severskými detektivkami jakoby se roztrhl pytel. Už dlouho ale neplatí, že je to záruka kvalitního příběhu. Jo Nesbo nebo například Jussi Adler-Olsen nasadili laťku hodně vysoko a novinka Až mi budeš zítra chybět od, pro nás doposud neznámého, a...

Divadlo

Skromný muž s velkým srdcem a obrovskou pokorou!

velen 200Už jako malá holka jsem registrovala herce s dobráckýma očima a širokým úsměvem, ale nikdy jsem si k němu neuměla přiřadit jméno, někdy se mi to tak stává i dnes. To ovšem vůbec neznamená, že to v mých očích snižuje jeho herecké kvality. Byl celkem...

Film

V Praze a Brně začíná 7. ročník festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest

neviditelna christian schwochowOd středy do neděle se v pražských kinech Lucerna a Atlas a v brněnském komorním kinu Art uskuteční sedmý ročník festivalu německy mluvených filmů