Dvě Markéty. Nenávist a láska Jana Jindřicha Lucemburského

Dvě Markéty. Nenávist a láska Jana Jindřicha Lucemburského

Tisk

MarketyMožná jste už slyšeli o ošklivé vévodkyni Markétě Pyskaté. Právě o ní je román Jaroslavy Černé. Knížka se jmenuje Dvě Markéty s podtitulem Nenávist a láska Jana Jindřicha Lucemburského. Vydalo ji nakladatelství Alpress. Pojďte se teď spolu se mnou přenést do 14. století.

 

Markétu Tyrolskou provdali ještě jako dítě za mladšího bratra budoucího císaře Karla IV. Tato dívka ale moc krásy zrovna nepobrala a později jí začali říkat Maultasch. Těžko již dnes dokázat, zda byla skutečně tak ošklivá, anebo její přezdívka znamenala něco jiného. S tímto historickým příběhem si pohrává oblíbená autorka Jaroslava Černá, která vypráví osudy nejen této Markéty, ale i jiné Markéty, a to Markéty Opavské. Právě tuto dívku nakonec Jan Jindřich Lucemburský miloval, kdežto Pyskatou Markétu, svou první manželku, ne. Když se Markéta Tyrolská, řečená Pyskatá, vdávala, bylo jejímu manželovi pouhých 8 let. Na naplnění manželství si museli ještě pár let počkat, ale stejně k němu nejspíše jaksi nedošlo, navíc Markéta svého muže obvinila z impotence a požadovala rozvod, aby se mohla vdát za někoho jiného. Jak celý příběh dopadl se dozvíte v této knize. Nechybí samozřejmě ani politická zápletka.

Jaroslava Černá opět pojala příběh jednoduše, příjemně se čte a potěší zejména milovníky romantických příběhů o lásce na pozadí skutečných historických událostí. Skvělá oddechovka, doporučuji.

O autorce

Jaroslava Černá (*1959)

Její zájem osciluje mezi literární dráhou, na níž je velmi úspěšná, a širokou oblastí duchovna. Zajímá ji psychologie i sociologie, věnuje se esoterice. I když původně začínala jako sociálně-právní pracovnice a kromě toho působila ve školství, dnes dosáhla mistrovství jako autorka historických příběhů s romantickými prvky. Je velmi plodnou autorkou. Na svém kontě má několik podobných historických románů týkajících se převážně českých středověkých dějin, ale i spoustu dalších knih, například detektivních příběhů nebo příběhů ze současnosti.

Rozhovor s autorkou zde: https://www.kultura21.cz/rozhovory/26009-laska-zavist-nenavist-touha-po-moci-a-bohatstvi-ovladaji-lidstvo-v-kazde-dobe-historie-je-poucna-ale-clovek-ne

Dvě Markéty

Název: Dvě Markéty: Nenávist a láska Jana Jindřicha Lucemburského
Autor: Jaroslava Černá
Počet stran: 232
Nakladatelství: Alpress
Rok vydání: 2022
Hodnocení: 90 %

https://www.alpress.cz/dve-markety-nenavist-a-laska-jana-jindricha-lucemburskeho/


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Mory Kante: “Věc, kterou bych chtěl změnit je konec chudoby a hladu v Africe a ve světě”

mory kante 200Nepřehlédněte tento unikátní rozhovor s interpretem s názvem Mory Kante, který je headlinerem pražského Respect festivalu, ale obohatí vás informacemi o Africe, jejich hudbě i problémech. Sám Mory K...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

Oskar pro šikovné ruce: Řemeslníci s oceněním Nositelé tradice udržují (ne)zapomenutá řemesla

remesla perexBěhem 19. století nahradila řemeslnou výrobu v mnoha oborech výroba tovární. Zrychlilo se životní tempo a řemeslníci zkrátka nedokázali konkurovat továrním strojům chrlícím stovky a tisíce výrobků. Jenže nyní se ukazuje, že tovární výrobky ...

Z archivu...


Literatura

Na trhu nenajdete obdobné nakladatelství, jakým je BOHEMICA BOOKS

bohemica 200Nakladatelství BOHEMICA BOOKS je společenství lidí, pro které je vydávání knih tím nejlepším způsobem seberealizace a tvoření v záměru, který je v souladu s lidskými principy vzájemných vztahů. V jeho čele stojí svorně již několik let Karel Svobo...

Divadlo

Novým rektorem JAMU bude MgA. Petr Michálek

jamu michalek 200Novým rektorem Janáčkovy akademie múzických umění byl při dnešním zasedání zdejšího akademického senátu zvolený Mg.A. Petr Michálek, který se této vrcholné akademické funkce ujme počátkem února 2022.

...

Film

Pro někoho životní styl, pro druhého experiment. Česká televize natáčí druhou sérii Osady

osada perexNatáčení komediálního seriálu Osada osvědčeného tandemu scenáristy Petra Kolečka a režiséra Radka Bajgara je opět v plném proudu. Poslední klapka druhé řady, čítající deset nových dílů, padne v říjnu. S na první pohled nesourodou komunitou chatařů, ...