Vyrážíte do města za trojicemi Mikuláše, čerta a anděla, nebo dokonce s dětmi přivítáte světce a jeho družinu doma? Nebo jsou vaše děti ještě příliš malé a tentokrát tedy raději ještě zůstanete jenom u barevného sáčku plného sladkostí, který se najednou objeví za oknem? Ať už oslavíte mikulášskou nadílku jakkoli, pojďme se společně podívat, jak její tradice vlastně vznikla.
Sáčky plné zlaťáků
Svatý Mikuláš (asi 280 – asi 345) se proslavil štědrostí ke každému, kdo potřeboval pomoci. Odtud pramení i tradice obdarovávání na jeho svátek 6. prosince, respektive většinou v jeho předvečer, tedy už 5. prosince.
Legenda o Mikuláši vypráví, že těžce zadlužený otec chtěl poslat své tři krásné dcery do nevěstince, aby splatil své dluhy a aby si děvčata vydělala na své věno. Když to viděl Mikuláš, zhrozil se a nadělil nešťastným dívkám sáčky plné zlaťáků. Krasavice pak nemusely podstoupit pohanu ve veřejném domě a postupně se začala šířit tradice mikulášského obdarovávání hlavně u dětí. Dnes už sice měšec zlaťáků sotva dostaneme, ale na sáček sladkostí pro děti bychom zapomenout neměli.
Ochránce odsouzených
O Mikulášově životě se toho moc neví, říká se, že jeho rodina se pravděpodobně živila obchodem s rybami, a proto se také později stal patronem rybářů a námořníků. Zbožný muž prý rozdal celé své dědictví po otci chudým a někdy kolem roku 300 se stal biskupem. Proměnil se v horlivého obhájce víry a nesmiřitelného bojovníka proti pohanství, který byl za svoje křesťanské názory zřejmě i nějakou dobu vězněn. Protože se bil za spravedlnost a snažil se, aby soudy konaly spravedlivě, je známý i jako ochránce nespravedlivě obviněných.
Čertovské strašení a nebeský klid
Světec se stal inspirací pro postavu Santa Clause. Jeho jméno vlastně vzniklo zkomolením Saint Nikolas. Santa ale vyměnil mikulášský oděv za typický čeveno-bílý včetně čepice a vysokých holínek. Také nenaděluje o Mikuláši, ale až o Vánocích.
U nás známe Mikuláše v biskupském oblečení s berlou. Bílou košili doplňuje zlatou nití vyšívaný plášť červený nebo bílý. Ve stejných barvách nosí i typickou biskupskou čepici. Doprovází ho čert a anděl. Pekelná bytost má za úkol postrašit zlobivé děti a dát jim brambory nebo rovnou uhlí, anděl naopak uklidnit a pohladit svým nebeským klidem. Andělský doprovod je ze všech bytostí nejmladší, do trojice přibyl jako poslední.
Přísná žena učí modlitby
Mikuláš míval také svoji ženskou variantu, která v některých českých regionech chodívala den před Mikulášem. Byla ale obvykle mnohem přísnější. Oblékala se do bílého hávu, kontrolovala, jestli se děti umějí správně modlit a učila je nové modlitby. Většinou žádné dárky nerozdávala. Zlobivé děti dokonce někdy trestala, ale těm polepšeným nebo poslušným nabídla sušené ovoce, ořechy nebo perníčky.
Jak vybírat Mikuláše
Chcete, aby se u vašich dětí objevil Mikuláš i s čertem a andělem? Nabídek je spousta, ale měli byste je pečlivě zvažovat. Nejlepší je, představuje-li Mikuláše někdo, koho znáte a víte, že je důvěryhodný a nedopustí se nějaké nevhodné situace. Pokud ale neseženete žádného přítele nebo známého, který u vás nadílku uskuteční, a přesto ji chcete, předem si všechno do detailu domluvte. Termín, cenu návštěvy, její průběh, jak staré máte děti, jak reagují, co si k nim pekelník může dovolit, aby je nevyděsil. Pokud si nejste jisti, jak návštěva bude probíhat, nebo si myslíte, že vaše děti jsou na čertovské strašení příliš malé, raději setkání vynechejte.
Zdroj foto: internet
< Předchozí | Další > |
---|