Trhání takzvaných barborek patří k jednomu z prvních vánočních zvyků a ve váze pak větvičky konkurují adventnímu věnci.
Barborky se trhají 4. prosince a zpravidla by jej měly trhat mladé dívky, protože svatá Barbora je jejich patronkou. Barborky také symbolizují čistotu Panny Marie. Tradice a pověst, která se k nim váže říká, že pokud dívce barborka rozkvete do Štědrého dne, čeká ji v příštím roce svatba.
A z jakého stromu by se větvičky měly trhat? Tradice říká, že by se mělo trhat za svitu prvních slunečních paprsků a to z nejméně deset let starého stromu. Nejlépe poslouží třešeň, višeň, slivoň, jabloň, meruňka nebo okrasná sakura či zlatice (zlatý déšť).
Pokud chcete mít jistotu, že vám barborka rozkvete, ponořte ji celou do teplé vody a nechte ji přes noc nasáknout. Poté ji normálně dejte do vázy. Vodu nevyměňujte, ale pouze pravidelně dolévejte. Také si pro barborky vyhraňte místo, kde není průvan. Zpočátku má ráda chladnější místa, až před květem ji můžete přenést do teplé místnosti, kde se můžete těšit z květů.
Dříve chodívaly v předvečer svátku svaté Barbory po vesnici ženy v bílém s bledým obličejem a hodným dětem rozdávaly srdíčka a zlobivé šlehaly metlami.
Zdroj foto: internet
< Předchozí | Další > |
---|