Vánoční tradice ve sklepení Betlémské kaple

Vánoční tradice ve sklepení Betlémské kaple

Tisk

vano200V podzemí Betlémské kaple je až do 4. ledna 2016 k vidění tradiční vánoční výstava. Otevřeno bude i přes vánoční svátky. 

 

Atmosféra výstavy v podzemí  Betlémské kaple má své kouzlo a jedinečnou atmosféru.Tradiční vánoční výstava v Betlémské kapli je letos opravdu výjimečná. Kromě přehlídky betlémů a originálních vánočních dekorací nabízí i improvizované řemeslné dílny. V nich pozvaní mistři předvedou návštěvníkům stará, mnohdy zapomenutá řemesla.

vano0

Snahou organizátorů bylo, aby dílny vypadaly jako funkční pracovní prostory a některá řemesla se v nich dala i předvádět. Návštěvníci se tak mohou dozvědět, jak kdysi vypadala bednářská, nebo řezbářská dílna, jak se vyráběly šindele, vázala košťata nebo zhotovovaly kartáče. K vidění je i krejčovská, tkalcovská, krajkářská dílna, sklářská, ševcovská, sedlářská, knihařská nebo provaznická dílna. Těšit se návštěvníci mohou i na expozici výroby košíků.

vano87


Na návštěvníky čekají i nejrůznější historické předměty, které naši předci kdysi běžně používali, ale dnešní generaci už téměř nic neříkají.                                                                    
Také letos mají v Betlémské kapli velký prostor betlémy, jejichž tvorba je u nás velmi pestrá, jak způsobem zhotovení, tak výběrem použitého materiálu. Tím může být dřevo, sklo, kov, papír, textil, dráty, provázky, nebo třeba těsto.

vano99


Atrakcí letošní vánoční výstavy je mlýn poháněný vodou, který skutečně mele zrní. Protože se nachází ve sklepení, jedná se nejspíš o první „podzemní“ mlýn na světě.

ilustrační foto autor, www.vanocnivystava.cz


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jan Révai: Základem vztahu s dítětem je důvěra

revai 200Namyšlený tělocvikář Aleš Nezval ze seriálu Gympl nebo vtipně glosující porotce v soutěži StarDance, hlavně ovšem lamač dívčích srdcí z filmu Rebelové. Tak známe herce a tanečníka Jana Révaie

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Františka Plamínková byla zastánkyní rovnosti žen a mužů i chudých

Plaminkova 200Bydlení chudých, slaďování pracovního a osobního života žen… Osobnosti české političky, novinářky a ženské aktivistky Františky Plamínkové, popravené nacisty, se věnovala přednáška spolupracovnice sekce regionálních dějin Klubu společenských...

Z archivu...


Literatura

Co si můžeme udělat doma sami?

Delame si to sami 200Podle Aleny Thomas, která na toto téma vydala již druhou knihu, rozhodně ledacos. Jak vysvětluje v úvodu své knihy, vše začalo, když ji oslovila redaktorka Nakladatelství JOTA Pavla Nejedlá, aby vydala recepty ze svého blogu. Pr...

Divadlo

Převychová farář neonacistu, nebo neonacista faráře?

adamova jablka perexFarář Ivan (Jacob Erftemeijer) je prototyp vzorného křesťana. Ve všem vidí jen to dobré a vůbec nepochybuje o tom, že Bůh při něm stojí a pomáhá mu. Proto na faře poskytuje útočiště osobám ve výkonu alternativního trestu ...

Film

Do kin přichází francouzské drama Pokoj zázraků

Pokoj zázrakůKoncem roku byste si neměli nechat ujít filmovou novinku s názvem Pokoj zázraků, která se na plátna českých kin dostane 28. prosince. Tento původem francouzský snímek, plný emocí a osudových momentů, vás pohltí svým vyprávěním o nezlomné síle mateřské lásky. Pokoj záz...