Jak se v průběhu dějin vzmáhala města

Jak se v průběhu dějin vzmáhala města

Tisk

svet mest 200Asi sotvakoho překvapí, že města jsou stará jako lidská civilizace samá (například od postavení první sídelní vrstvy takového Jericha nás dělí více než deset tisíc let!) a nejčastěji je nalezneme v prostoru Blízkého východu či dnešního Turecka, ale také v Africe, někdejší Mezopotámii, Indii, Číně, indiánských civilizacích na americkém kontinentu atd. V řadě případů neznáme ani jejich původní názvy, protože chybí jakákoli písemná svědectví a jediné informace pocházejí z archeologických nálezů. Souhrnné pojednání o vývoji městského osídlení doslova v celosvětovém kontextu od nejstarších dob po dnešek přináší ve vskutku reprezentativní podobě kniha Jiřího Hrůzy Svět měst.

Autor, význačný český urbanista, nejen shrnuje dosavadní poznatky, ale především své pojednání prokládá bezpočtem půdorysných mapiček, někdy provázených i náčrty předpokládaného vzhledu zástavby (pokud se ona města vůbec nebo v p2vodní podobě nedochovala). Kniha, rozčleněná do sedmi kapitol, postupuje chronologicky a laického čtenáře zaujme už tím, že se vyhýbá se složitým teoretizujícím úvahám ani nevnucuje rozpravy o metodologických základech, o něž se autor hodlá opírat.

Hrůza popisuje každou pamětihodnou lokalitu a osvětluje její historický význam. Tak třeba záhy pochopíme, že už ve starověku se rozrůstající osady vyznačovaly pravoúhlou sítí ulic a vůbec vzorným geometrickým uspořádáním (a nikoli klikatou spletí jako středověká jádra evropských měst). Z Indie pochází asi nejstarší pojednání o projektování a stavbě měst, zvané Artchašástra. Dočetli bychom v něm, že město by mělo mít kruhový, čtvercový nebo obdélníkový půdorys a stát na soutoku řek či obklopeno vodou tekoucí zleva doprava. Od napsání těchto řádek uplynulo bezmála pětadvacet staletí.

Do šachovnicového půdorysu ovšem byla projektována i leckterá starořecká města, třeba Milétos (na snímku), a teoreticky se stavitelstvím zabýval např. Vitruvius v Deseti knihách o architektuře, na rozdíl od indického spisu dostupných i v českém překladu. Nepředstavujme si dávná osídlení jako máločetné shluky přízemních domečků. V těch největších žil snad i milion obyvatel - třeba takový Babylón s osmnáctikilometrovou délkou svých hradeb se vyrovnal antickému Římu. A místní vládci se zasloužili o pozoruhodné stavby, nejen o ty, které ty tyčily do výše, ale třeba o vodovodní kanály dlouhé desítky kilometrů. Na ostrově Théra (dnešním Santorini), před více než třemi tisíci let zničeném obrovitým sopečným výbuchem, lze dokonce předpokládat domy s rozvodem teplé vody.

svet mest

A především si uvědomíme, že města se neomezují jen "školsky" tradiční řeckou a římskou oblast, že třeba perská Persepolis (dobytá spolu s celou Persií Alexandrem Velikým) nebylo nedohledné hlavní město, nýbrž rozsáhlý, uměle navýšený obřadní okrsek s mnoha monumentálními stavbami určenými pro náboženské účely i reprezentaci říše. Nebo aztécký Tenochtitlán (na snímku) postavený na ostrůvcích obklopených vodní plochou. Španělští dobyvatelé stanuli v úžasu před městem čítajícím statisíce obyvatel - v době, kdy Madrid byl jen menším, ani pětitisícovým městečkem.

I když Hrůza uplatňuje celosvětový rozhled, soustředí se přirozeně na dění v Evropě, potažmo v českém prostoru. A nezabývá se jen "globálními" urbanistickými projekty, všímá si rovněž menších, ale o to významnějších staveb, třeba důmyslného uspořádání benediktinského kláštera v 9. století, nebo později francouzské Versailles či všelijaká zahradní města. A konče nynějšími "oázami přepychu", jaké se budují třeba v Dubaji.

V toku jednotlivých století - od středověku po 21. století - kniha ukazuje, jak vyhlížely a měnily se zárodky dnešních velkoměst (Paříž, Londýn, u nás např. Prahy i menších osad), pokaždé obklopené prstencem hradeb, které se ovšem zachovaly jen výjimečně. Nechybí ani projekty tzv. ideálních měst, ovšem jen málokdy realizované. Postupně jsou popisy měst obohaceny přítomností význačných architektů a přiblížením jejich podílu na výsledné podobě. Probrány jsou názory teoretiků od renesance po dnešek, přiblíženy principy rozšiřování měst do často obludných aglomerací - odhaduje se, že v městských slumech, obklopujících zejména v rozvojovém světě velká města, živoří kolem jedné miliardy lidí.

Svet mest Miletos

 

Jiří Hrůza: Svět měst.

Plánky a veduty nakreslil Karel Marhold

Vydalo: nakladatelství Academia, Praha 2014. 713 stran.

Hodnocení: 100%

Foto: kniha, www.delange.org, www.en.wikipedia.org


 
Banner

Přihlášení



S toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner

Hledat

Rozhovor

Já už si tu jízdu chci jen užívat, říká operní pěvec Radek Krejčí

radek krejci 200Na scéně Severočeského divadla v Ústí nad Labem je Radek Krejčí řadu let. Vedle oper a operet se objevuje i v muzikálech jako jsou Cikáni jdou do nebe, Noc na Karlštejně nebo Limonádový Joe. Přitom se nebrání ani dalším pěveckým příle...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Čtěte také...

Aleš Valenta: Německý rok: 1968

nemecky rok perexV nakladatelství LEDA vyšla na konci roku 2021 kniha Aleše Valenty Německý rok 1968: předpoklady, průběh a důsledky kulturní revoluce v SRN. Autor podává důkladně zpracovaný pohled na obraz prehistorie německé kulturní revoluce a je...

Z archivu...


Literatura

Nakažlivě čtivá Nákaza

Nákaza, perexPozor varování! Čtení knihy Nákaza od kanadského lékaře Daniela Kally je tak nakažlivé, že knížku neodložíte do té doby, než jí dočtete úplně celou. A možná ani pak ne. Chvíli ji podržíte v ruce a budete přemýšlet o svém životě i o tom, ...

Divadlo

Orwellovo proroctví "1984" nyní ve Švandově divadle

Orwell perexŠvandovo divadlo v Praze přichází s divadelní adaptací kultovního románu George Orwella 1984. Premiéra byla v sobotu 28. ledna 2023, nejbližší reprízy jsou naplánovány na 17. února a dále na 3., 16. a 23. března 2023.

Film

Zkrocení slizkých duchů

altFilm Krotitelé duchů byl uveden už v roce 1984, a přestože se o podobných příbězích u nás tenkrát téměř nevědělo, vznikl v podstatě jako odpověď na tehdy už velmi různorodé filmy o hrdinech. Krotitelé duchů jsou jiní ...