Oslava svatého Valentýna po americku: Ke zbohatnutí stačil jeden šikovný obchodní nápad

Oslava svatého Valentýna po americku: Ke zbohatnutí stačil jeden šikovný obchodní nápad

Tisk

valentyn 200Nemám ráda, když mi kdokoli cokoli vnucuje, ať už se sebelepšími a vznešenějšími úmysly. Do téhle kategorie z části patří i svátek zamilovaných svatý Valentýn.

 

 

Ačkoli si z Máchova Máje pamatuji ze školních let sotva první čtyřverší, svátkem zamilovaných je pro mne v našich krajích tradičně první máj. Nerozhoduje přitom ani to, zda se zrovna mám s kým líbat pod rozkvetlým stromem, nebo ne. Nicméně jsem tolerantní. Ať si každý slaví, co chce, kdy chce a jak chce, tedy pokud tím neobtěžuje své okolí – a obchodní řetězce jsou bohužel svým reklamním obtěžováním už u mne na dost křehké hraně.

Oddával přes císařův zákaz

Svatý Valentin, který odvážně oddával snoubence podle křesťanských pravidel a 14. února 269 kvůli tomu zahynul mučednickou smrtí, samozřejmě nemůže za to, že moderní chrámy konzumu zneužívají jeho svátek doslova ke komerčním orgiím. Reklamní masáž vám dává jednoznačně najevo: Nekoupíte-li někomu Valentýnku, jste bezmála asociální vyvrhel. Když v době vlády římského císaře Claudia II. (213/214 – 270) navzdory panovníkovu nařízení oddával kněz Valentýn mladé páry (císař se bál, že by jeho zasnoubení a ženatí vojáci nechtěli odejít od svých rodin do boje), jistě netušil, co se z jeho svátku za mnoho staletí stane.

valentyn1

Den slepců nevyšel, den zamilovaných ano

Tradice jeho slavení ostatně byla obnovena právě z čistě obchodních důvodů. Americký výrobce vánočních přání Walter Scott se na začátku 20. století ocitl na pokraji bankrotu. Někde ale objevil legendu o svatém Valentýnovi a vymyslel přání k jeho svátku. Jednoduše natiskl jeho portrét se srdcem a zamilovaným začal vnucovat, že tím jediným a nejdůležitějším důkazem jejich lásky je posílání těchto obrázků. Sázka mu tentokrát vyšla, na rozdíl od jiných příležitostí, kdy chtěl třeba v roce 1902 prodávat přání ke Dni velké tmy jako oslavě slepců. Tohle mu nevyšlo, a tak to raději nakonec vzdal. Díky svátku zamilovaných si ale namastil kapsu, jeho společnost si do dvou let hodně polepšila. Nejenom, že nemusela žít ve strachu z blížícího se krachu, ale dokonce ztrojnásobila své zisky. Je na tom jasně vidět, že dobrý obchodní nápad má cenu zlata. Stačí zblbnout dostatečný počet lidí a penízky se jenom sypou.

A co vy a svátek Valentýna? Nebaví vás vrhat se do přeplněných obchodů a nechat se masírovat přihlouplými reklamami, že se neobejdete bez kýčovitých srdíček? Máte-li chuť slavit, dejte svému partnerovi třeba dárek vyrobený vlastníma rukama. A hlavně mu věnujte čas a pozornost. To má totiž mnohem větší cenu, než cokoli koupeného. Takže Valentýnským oslavám zdar!

valentyn2

Zdroj foto: internet


 
Banner

PřihlášeníDokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media
Banner

Rozhovor

Na pražském koncertě natočíme live album, říká Karel Šůcha, kapelník skupiny Laura a její tygři

laura perexČerné kalhoty a funky drive, černé brýle a punková naléhavost, černé kravaty a jazzová elegance a bílé košile a rocková energie – to jsou průvodní znaky skupiny Laura a její tygři.

„Na rok 2020 jsme s kapelou...

Hledat

Nalaďte se na jaro plánováním vyvýšených záhonů nejen na balkoně

Vyvýšené záhony na balkoně je název poslední novinky, která vyšla v nakladatelství Kazda. Dozvíte se v ní jak na bohatou úrodu nejen na malém prostoru.


Čtěte také...

Vikingové na moři historie

viki 200V raném evropském středověku - zhruba od 8. do 11. století - se postrachem přímořské Evropy stali skandinávští nájezdníci, později zvaní Vikingové. Lze je považovat za severskou větev Germánů, ve své době nejčastěji nazývaných Normany, D...


Literatura

Kniha o vlhkosti v domě je hlavně pro odborníky

vlhkost v dome200V nakladatelství Grada vyšla kniha Vlhkost v domě s podtitulem Odstraňování a prevence.

 

...

Divadlo

Prosincové pražské divadelní události

divadelni tipyAneb přehled toho, co byste si rozhodně neměli nechat ujít, co zaujalo redakci K21 a kam se vypravit zahnat předvánoční stres. Tipy na premiéry i zajímavé akce týkající se divadelního světa. Necháte se nalákat?

...

Film

Jak si vytváříme mýty: Ztraceni v Mnichově

Ztraceni perexZpola mystifikační, zpola demystifikující komedie Petra Zelenky ZTRACENI V MNICHOVĚ, na jejíž výrobě se podílela též Česká televize, vzbudila největší poprask nikoli svým tvarem či příběhem, nýbrž téměř předná...