Roman Janků: „Po dvaceti letech začínám mít opravdu obavu o budoucnost živých koncertů klasiky na menších městech.“

Roman Janků: „Po dvaceti letech začínám mít opravdu obavu o budoucnost živých koncertů klasiky na menších městech.“

Tisk

Roman Janku200K současné situaci v kultuře se v následujícím rozhovoru vyjadřuje dlouholetý organizátor koncertů klasické hudby a zakladatel cyklu KLASIKA VIVA Roman Janků.



MgA. Roman Janků je organizátor a popularizátor koncertů klasické hudby. Na Šumpersku a Jesenicku založil před 20 lety hudební cyklus KLASIKA VIVA, který se nedávno rozšířil i do Českého Brodu. Janků navíc již 15 let každé léto pořádá na pozoruhodných místech Jeseníků hudební festival Klášterní hudební slavnosti. Vedle toho působí pedagogicky v jedné z pražských ZUŠ.

Plánujete vůbec koncerty na jaro? Co když pandemie bude pokračovat a kultura bude opět umlčená?

Jarní sezóna může být pochopitelně ještě poznamenána situací s nákazou, ale nechci přerušit kontinuitu. Osobně doufám, že se budou moci konat koncerty alespoň pro malé množství lidí a za dodržování hygienických podmínek. Mám připravené dvě varianty sezóny: jedna bude ta krásná, bez omezení, a druhá bude reflektovat situaci s covidem. Rozhodně budeme pracovat na tom, aby kultura umlčena nebyla. V nejhorším případě se opět na chvíli přestěhujeme do „onlinu“.



Jste v kontaktu s umělci? Jak si vedou? Co se s nimi děje?

Jsem v kontaktu s mnohými. Ti, kteří jsou plně závislí na příjmech z živého hraní, nejsou v nejlepší situaci. Někteří už avizovali, že možná budou muset skončit, jiní vyčkávají a doufají, že se situace zlepší. Každopádně současné řešení není pro živou kulturu dobré. Věřím, že za dodržování hygienických podmínek, jako je dezinfekce a roušky a k tomu i rozestupy, by se mohl kulturní život zachovat. Ze současné situace se budeme dlouho vracet zpět a někteří se bohužel již nevrátí.



Jak pandemie změní vnímání kultury? Myslíte, že ztratíte diváky, kteří na koncerty chodili?

Rád bych řekl, že nijak. Ale může se stát, že někomu přestane chybět chodit do divadla a na koncerty nebo výstavy. Na to by mělo reagovat vedení státu. Nesmí toto dopustit. Zatím je ovšem reakce naprosto mizivá. V tomto mě ministerstvo kultury velice zklamalo.

Naše diváky jsme si museli za ta léta postupně získat. Přesvědčit je, že živý zážitek je lepší než reprodukovaná hudba. Teď se naše práce hroutí. A nikdo nám nepomáhá. Po dvaceti letech začínám mít opravdu obavu o budoucnost živých koncertů klasiky na menších městech.


Roman Janku1
Co vás drží tak říkajíc "nad vodou"?

Nějaký motor, který mi říká, že to bude dobré. Letní úspěch festivalu Klášterní hudební slavnosti mám také stále na zřeteli. Zde jsem si uvědomil, jak moc byli lidé v létě „hladoví“ po kultuře. Tak doufám, že nám to všem zůstane i po odeznění těchto podzimních restrikcí.

Více informací: www.klasikaviva.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Darujte pod stromeček rodinné vzpomínky v knihách Moniky Kopřivové

Koprivova1Pokud ještě stále nevíte, co darovat pod stromeček svým nejbližším, přinášíme vám skvělé tipy na vánoční dárky, které můžete najít na portálech Familium a Babičkářství! Rozhovor s jejich zakladatelkou vám prozradí více a možná i poradí, jaké nové knížk...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Příroda je krásná v každém časovém okamžiku a počasí

Miroslav SanigaVědec, popularizátor vědy, velký milovník přírody, vysokoškolský pedagog a publicista, Miroslav Saniga, svůj život zasvětil přírodě a právě přírodě věnuje také své knihy. Píše jak pro malé čtenáře, ta...


Literatura

Druhý MANDEL SONETŮ – Miloň Čepelka

druhy mandel sonetu 200Druhý Mandel sonetů. Dvacettři stran poezie a to i s doslovem. Šestnáct básní, čtrnáct řádků, nic víc a nic míň. V těch čtrnácti verších je bravurně popsaná podstata jednotlivých básní. Jakoby básník viděl...

Divadlo

Divadlo PROJEKT 2 jde vlastní cestou a nachystalo hned dvě premiéry

divadloProjekt2 1Divadlo Projekt 2 začalo psát svou historii na začátku roku 2018. Jeho zakladateli jsou David Piskor a Eva Polívková, absolventi hereckých kurzů Divadelní a filmové společnosti Zity Kabátové a následně Starbag Ateliéru, kde pod vedením he...

Film

Febiofest se uskuteční na konci září. Podporu hledá na Hithitu

febiofest 200Koronovirová situace poznamenala osobní i pracovní životy nás všech. Tým Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest musel letošní ročník, který se měl uskutečnit v březnu, odložit na termín 18. až 25. září. Tisíce vytištěných progra...