Roman Janků: „Po dvaceti letech začínám mít opravdu obavu o budoucnost živých koncertů klasiky na menších městech.“

Roman Janků: „Po dvaceti letech začínám mít opravdu obavu o budoucnost živých koncertů klasiky na menších městech.“

Tisk

Roman Janku200K současné situaci v kultuře se v následujícím rozhovoru vyjadřuje dlouholetý organizátor koncertů klasické hudby a zakladatel cyklu KLASIKA VIVA Roman Janků.



MgA. Roman Janků je organizátor a popularizátor koncertů klasické hudby. Na Šumpersku a Jesenicku založil před 20 lety hudební cyklus KLASIKA VIVA, který se nedávno rozšířil i do Českého Brodu. Janků navíc již 15 let každé léto pořádá na pozoruhodných místech Jeseníků hudební festival Klášterní hudební slavnosti. Vedle toho působí pedagogicky v jedné z pražských ZUŠ.

Plánujete vůbec koncerty na jaro? Co když pandemie bude pokračovat a kultura bude opět umlčená?

Jarní sezóna může být pochopitelně ještě poznamenána situací s nákazou, ale nechci přerušit kontinuitu. Osobně doufám, že se budou moci konat koncerty alespoň pro malé množství lidí a za dodržování hygienických podmínek. Mám připravené dvě varianty sezóny: jedna bude ta krásná, bez omezení, a druhá bude reflektovat situaci s covidem. Rozhodně budeme pracovat na tom, aby kultura umlčena nebyla. V nejhorším případě se opět na chvíli přestěhujeme do „onlinu“.



Jste v kontaktu s umělci? Jak si vedou? Co se s nimi děje?

Jsem v kontaktu s mnohými. Ti, kteří jsou plně závislí na příjmech z živého hraní, nejsou v nejlepší situaci. Někteří už avizovali, že možná budou muset skončit, jiní vyčkávají a doufají, že se situace zlepší. Každopádně současné řešení není pro živou kulturu dobré. Věřím, že za dodržování hygienických podmínek, jako je dezinfekce a roušky a k tomu i rozestupy, by se mohl kulturní život zachovat. Ze současné situace se budeme dlouho vracet zpět a někteří se bohužel již nevrátí.



Jak pandemie změní vnímání kultury? Myslíte, že ztratíte diváky, kteří na koncerty chodili?

Rád bych řekl, že nijak. Ale může se stát, že někomu přestane chybět chodit do divadla a na koncerty nebo výstavy. Na to by mělo reagovat vedení státu. Nesmí toto dopustit. Zatím je ovšem reakce naprosto mizivá. V tomto mě ministerstvo kultury velice zklamalo.

Naše diváky jsme si museli za ta léta postupně získat. Přesvědčit je, že živý zážitek je lepší než reprodukovaná hudba. Teď se naše práce hroutí. A nikdo nám nepomáhá. Po dvaceti letech začínám mít opravdu obavu o budoucnost živých koncertů klasiky na menších městech.


Roman Janku1
Co vás drží tak říkajíc "nad vodou"?

Nějaký motor, který mi říká, že to bude dobré. Letní úspěch festivalu Klášterní hudební slavnosti mám také stále na zřeteli. Zde jsem si uvědomil, jak moc byli lidé v létě „hladoví“ po kultuře. Tak doufám, že nám to všem zůstane i po odeznění těchto podzimních restrikcí.

Více informací: www.klasikaviva.cz


 
Banner

Přihlášení



Slavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Osmy: Podepsal. Za nás za všechny. Režisér Jiří Strach: Co jsem chtěl, to jsem také natočil

osmy 200Příběh jednoho dne ze života Richarda, až nudně obyčejného socialistického úředníka, kterému se sesype na hlavu hromada katastrof, která z něj nechtěně udělá hrdinu. Děsivé trhání osmiček, prozrazená vdavekchtivá milenka, vyhazov z práce, vytopený byt,...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

Herečka Bára Lukešová v rozhovoru o svém otci a pražské výstavě jeho filmové tvorby

bara lukesova perexVýběr z realizovaných i nerealizovaných návrhů filmového architekta Rudolfa Lukeše (1923 – 1976) přinese výstava v galerii Lucerna. Očekávaná expozice nazvaná „Rudolf Lukeš – Filmové návrhy“ bude ot...


Literatura

Život v kleci o fighterech smíšeného bojového umění

život v kleci 200Život v kleci popisuje Daniel Barták, jeden z trenérů MMA a sportovní novinář Libor Kalous. Věnují se v současné době jednomu z nejoblíbenějších sportů v České republice, jehož popularita vzrostla zejména v posledních letech.

Divadlo

Tajem staré lišky Báry Hrzánové: Báječný životopis svérázné herečky

hrzanova 200Životopisné knihy jsou mojí vášní. Ne, že bych je vyhledávala, ale když se mi dostanou do ruky, nepohrdnu a patřičně si je vychutnávám: pokaždé totiž mají jinou chuť. Záleží na osobnosti, o které je tu psáno. Jinak si čtu o Nigelle Lawson, jinak o Frediem Mercurym.

...

Film

Iron Sky nad námi

altPíše se rok 2018, od konce druhé světové války, kdy německá Třetí říše skončila v nedozírném spáleništi, uplynuly tři čtvrtiny století a nikdo netuší, že z odvrácené strany Měsíce chystají tam usazení nacisti odvetnou akci. Je zbytečné řešit, jak se tam dostali...