Jak koncipovali své dějiny středověcí historikové?
Banner

Jak koncipovali své dějiny středověcí historikové?

Tisk

studie perexProfesorku Marii Bláhovou, celoživotně spjatou s Katedrou pomocných věd historických Filosofické fakulty UK, zná asi málokdo. Nepatří mezi všeobecně známé historiky jako (z těch starších) František Šmahel, Jaroslav Čechura, Petr Čornej nebo (z těch mladších) třeba Martin Nodl a Daniela Tinková. Komentovala – a případně z latiny překládala – staré české kroniky, jejím základním dílem je před čtvrtstoletím vydaná Historická chronologie, věnovaná hlavně proměnám nejrůznějších kalendářů. 

Před několika lety vyšel sborník jejích statí Amica chronistarum (psali jsme o něm ZDE), nyní následují Dvě studie o pozdně středověké historiografii. Oba texty se vyznačují pečlivostí a vyčerpávajícím průzkumem pramenů, sesbíraných v případě potřeby i v zahraničí. První stať se zabývá postavením oficiálního historika ve středověku (a šířeji pojetím dějin u nich), druhá pojednává o anonymně sepsané Kronice Čechů (Cronica Boemorum), jejíž jednotlivé verze vznikaly od 14. století. Kdysi byla mimořádně oblíbená, ale postupně upadla v pozapomnění – její překlad nalezneme např. v knize Ze starých letopisů českých.

Ve službách mocných tohoto světa

Oficiální (tedy panovnickou mocí schválené) spisování dějin autorka zjišťuje napříč Evropou: nahlíží do státních útvarů, které se rozkládaly na místě dnešních států jako Španělsko, Francie, Itálie včetně papežské kurie, přiblíží poměry v Anglii i Skotsku, obhlédne Uhry, Polsko, řád německých rytířů, říšská města i dvory říšské aristokracie. Pozastaví se rovněž u zemí Koruny české, aniž by je jakkoli upřednostňovala. Jedinou oblastí, kterou nepokrývá, je Skandinávie. Tam již nejspíš nepátrala.

Jak tedy nahlížet na historické spisování? I pro dějepisce 13. – 15. století, tedy ještě před vynálezem knihtisku, platí nepochybně zásada „koho chleba jíš, toho píseň zpívej“. Oslava panujícího vladaře či rovnou celé dynastie se stala stejně nezbytnou jako obhajoba vykonaných skutků, ať již byly jakékoli.

Odkud historici pocházeli a jak si žili

Bláhová v převážně výčtových shrnutích, která čerpá z novodobých edic a komentářů, poukazuje, odkud dotyční historici pocházeli – zpravidla se jednalo o příslušníky kléru, absolventy univerzit a obecně vzdělance, ale také o písaře, knihovníky apod. Zpravidla měli přístup k důležitým listinám a do zákulisí mocenských půtek a vyznačovali se schopností zjištěné údaje seřadit do přehledného výkladu. Vznikly tak spisy obhajobné a oslavné, které však mají svou hodnotu zejména tehdy, pokud byl autor očitým svědkem událostí, o nichž píše. Tak se dovíme o množství povolaných osob, jejichž spisy se zhusta dočkaly novodobých vydání, avšak sotva někoho nalezneme i v českém překladu.

studie iluminovany rukopis

Iluminovaný rukopis

Zajímavou součástí této práce jsou údaje o hmotném zajištění těchto historiků. Církevní pisatelé mívali většinou své zázemí v klášterech, případné se mohli spolehnout na příjmy ze svých úřadů. Panovníci si naopak vydržovali ty, kteří je oslavovali – včetně básníků, dokonce vypláceli pravidelnou mzdu. Neplatilo to však ve všech případech, zvláště pokud pisatelé měli vlastní zdroje příjmů. Škoda, že chybí zohlednění kupní síly jednotlivých odměn – co si třeba mohl pořídit kronikář Václav Březan mapující dění za posledních Rožmberků, když se posléze propracoval k odměně devadesáti kop grošů ročně?

Jak se konstruovaly národní dějiny

O anonymní Kronice Čechů (nikoli tedy Kosmově) pojednává druhá studie. Bláhová probírá inspirační zdroje a zejména se věnuje porovnání jednotlivých dochovaných variant (vesměs se jedná o rukopisy, přebírající a doplňující nedochovaný výchozí text). Kromě tuzemských úložišť (Pražský hrad, Národní muzeum, třeboňský archiv…) mapuje také zahraniční místa (v Polsku, Rakousku). Všímá si rozdílů i shod v jednotlivých písemnostech. Rovněž zjišťuje, jak si s výchozím latinským textem poradily případné české překlady. K této studii připojila Bláhová obšírnou tabulkovou přílohu, kde mapuje rozdíly v jednotlivých textových verzí, jak se dochovaly v rukopisech.

Marie Bláhová, jež letos v listopadu oslaví osmdesáté narozeniny, píše výhradně pro odbornou veřejnost a laický čtenář se ocitá mimo její pozornost. Proto asi vyvstane potíž s jistou výrazovou toporností, s popisnými, výčtovými tendencemi, které sotva strhnou čtenářův zájem. Avšak přehledný výklad jinak dosti odtažitých reálií má také svou cenu. Navíc ukazuje, že v každé historické době včetně dneška se požaduje „státotvorný“ přístup splňující aktuální očekávání a požadavky, zatímco odlišné názory bývají považovány za dezinterpretační zlomyslnost.

studie

Marie Bláhová: Dvě studie k pozdně středověké historiografii
Vydala Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum. Praha 2024, 203 strany

Hodnocení: 50 %

karolinum.cz/knihy/blahova-dve-studie-k-pozdne-stredoveke-historiografii-30239
Foto: kniha, www.vkol.cz/stredoveke-rukopisy
www.zurnal.upol.cz/files/userdata/_processed_/5/8/csm_skryta_krasa04_eed8f08bae.jpg


 

Přihlášení



Skotské pobřeží, nevlídné počasí, typické fish and chips, vůně ryb i bahna v románu Letní nebe

Letní nebe vás vezme na sychravý skotský venkov nebo do dubajského horka. Perfektní kombinace, která už sama o sobě zanechá čtenářský dojem. Je to jedna z těch knížek, kterou i po několika letech vezmete do ruky a řeknete si… „jooo, to si pamatuju“. A protože si nebudete pamatovat děj, ale jen parádní atmosféru, tak se začtete znova. Ostatně, děláte to? Čtete knížky podruhé?

Tenis - Magické momenty

V tenise nacházíme tytéž základní prvky jako v každodenním životě. Tenis je souboj dvou gladiátorů v aréně, kteří za jediné zbraně mají raketu a odhodlání. Tenis je víc než sport, tenis je umění, říkají slavní tenisté.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Brazilská capoeira v sobě skrývá boj, tanec, akrobacii i hudbu

capoeira 200Capoeira… už jste to slovíčko někdy slyšeli že? Ale co to jen mohlo být… hora v Asii? Mexický dezert? Nebo možná španělská vesnice…kdepak, samá voda. Capoeira je brazilské bojové umění. A kdo by vám o něm mohl říct více, než graduado Girafa, olo...

Mnichův průvodce k čistému domu i mysli

V listopadu u nakladatelství Alferia v edici Východní řada vyšla knížečka Mnichův průvodce k čistému domu i mysli od autora jménem Šókei Macumoto. Tento autor se snaží popularizovat buddhismus a přenést jeho principy do každodenního života lidí, třeba právě pomocí úklidu jak mysli, tak svého obydlí.

Čtěte také...

Kolektivní paměť obecně i na konkrétním příkladu

pamet perexJednoduše řečeno: není vlastně důležité, jak se ta či ona událost odehrála, ale jak si ji pamatujeme, jak ji vnímáme, případně jaký vznikl obecně uznávaný obraz této události. Počítaje v to i památná místa tuto udá...

Z archivu...


Divadlo

Švandovo divadlo představuje dramaturgický plán na sezónu 2020/2021

Svandovo divadlo 200Klasický titul Cyrano z Bergeracu v novém přebásnění, světovou premiéru původní hry Srpnové světlo napsanou a zrežírovanou Martinem Františákem, adaptaci slavného románu 1984 George Orwella, světově úspěšné drama Ať vejde ten p...

Film

Dokumenty Michelangela Antonioniho se uhnízdily v Karlových Varech

altLetos někteří filmaři buď v plné síle oslavili sté narozeniny (jako japonský režisér Kaneto Šindo) nebo se před sto lety narodili (Tadaši Imai,  Alexander Mackendrick, Gene Kelly, Georges Franju,  Michelangelo Antonioni). P...