Quinou jsem objevila před lety v Peru a sousední Bolívii. Vrátila jsem se domů nešťastná, co já budu bez quinoy dělat? Za dva týdny po mém návratu ji začali dovážet jako superpotravinu. V Peru ji říkají „Matka zrno". K dispozici je, jak mě ujistili v Peru, více než 100 druhů. Známé jsou tři. Bílá, červená a černá. Složením podobné, v drobnostech odlišné. Proč je quinoa zdravá a jaké tři skvělé recepty jsem si pro vás připravila? Čtěte dále!
Proč je quinoa zdravá?
- Je mimořádně bohatá na bílkoviny, dobrá pro celý organismus a svaly.
- Quinoa má v sobě všech 9 esenciálních aminokyselin, což je naprostá rarita. Doporučuje se jako náhrada živočišných bílkovin a masa.
- Má spoustu vitamínů, stopových látek, výživy, vlákniny. A, B, C, hořčík, vápník, železo, fosfor, mangan, lithium, měď, zinek.
- Přitom je lehce stravitelná a naprosto univerzální. K snídani, obědu, večeři.
- Z quinoy připravíte snídaňovou kaši, přílohu, polévku, hlavní jídlo. Namelete mouku na placky, uděláte rostlinné mléko.
Jak uvařit quinou
Při základní přípravě ji stačí propláchnout, abychom si pojistili, že nebude hořká, uvaříte na 10 - 15 minut ve dvojnásobném množství vody. 1 hrníček quinoy použijete na 2 hrníčky vody. Hladoví nebudete, objem zvýší trojnásobně. Neuškodí uvařit ve vývaru, přidat koření a podobně.
Bolivijská quinoa polévka
Recepty na jídla s quinoou
Bolivijská quinoa polévka
2 PL olivový olej 1 nadrobno nakrájená cibule (červená nebo jiná), 1 ČL sladké červené papriky, špetka štiplavé červené papriky, 1 ČL mleté kurkumy, 1 ČL mletý pepř, špetka strouhaného muškátového oříšku, mletého kmínu (aby nebylo hořké ne mnoho) – toto je náhrada pepře achiote, sůl, 4 na kostičky nakrájené brambory (uvařené, zbylé od oběda, dopředu uvařené ve slupce), 2 hrníčky kukuřice (čerstvá, zavařená, mražená zrnka), 2 hrníčky uvařené quinoa (1 hrnek suché quinoa + 2 hrníčky vody), 1 čerstvá limetka (citron), 5 hrníčků vody, vývaru nebo podle potřeby, 1 čerstvá paprika na vyvaření, pokud máme rádi pikantní, pálivá, nasekaná koriandrová nebo petrželka na posypání (nemusí být)
V hrnci zahřejeme olej, přidáme nakrájenou cibuli, osmahneme, snížíme teplotu, vmícháme červenou sladkou a štiplavou papriku, kurkumu, pepř, promícháme, přidáme nakrájené brambory, kukuřici, osolíme. Přidáme papriku na vyvaření, používáme-li, a doměkka uvaříme. Do hotové polévky vmícháme uvařenou quinou, prohřejeme. Dochutíme solí a pár kapkami limetkové šťávy. Propláchnutou quinou můžeme uvařit i přímo v polévce, vložíme čtvrt hodinu před dovařením. Obáváme-li se, aby červená paprika a mletý pepř neshořely a nezhořkly, přidáme až s bramborami, posypeme je a krátce na oleji promícháme.
Amazonský keř bixa, semínka achiote:
Toto koření je léčivé, protizánětlivé, známé také jako annato, barví podobně jako kurkuma, červená paprika. Dá se nahradit: 1 ČL sladké červené papriky, špetka štiplavé červené papriky, 1 ČL mleté kurkumy, 1 ČL mletý pepř, špetka strouhaného muškátového oříšku, trochu mletého kmínu (aby nebylo hořké ne mnoho). Používá se v oblasti Altiplano (Peru, Bolívie, Ekvádor).
Quinotto Altiplano
Quinotto Altiplano
4 hrníčky uvařené quinoa (2 hrníčky suché quinoa + 4 hrníčky vody), 5 PL olivového oleje 1 limetku 1 hrnek dýně nakrájené na kostičky (máslová, muškátová, hokkaido, jiná), 1 hrnek zelené fazolky nakrájené na kousky, 1 hrnek zeleného hrášku (sezónní zelenina, mražená blanšírovaná, dopředu blanšírovaná čerstvá zelenina, upravená v páře.
Tip: brokolice (v Peru také mimořádně oblíbená), fazolové lusky, žlutá cuketa nebo dýně, cibule, mrkev + hrášek) sůl, mletý pepř, 1 ČL kmín
V hrnci zahřejeme olej, přidáme kmín, krátce do prvního zavonění osmahneme. Vmícháme dýni, zelenou fazolku, osolíme, trochu podlijeme, krátce dusíme, přimícháme hrášek. Vmícháme uvařenou propláchnutou okapanou quinou, dobrá je barevná, spolu prohřejeme. Dochutíme solí, mletým pepřem, trochou limetkové šťávy.
Co nevíte o brokolici:
Podle vědců je to jedna z 10 nejzdravějších potravin, v Peru oblíbená, původní, dvojnásobné množství vitamínu C jako pomeranč, protizánětlivá, čistí krev, srdce, univerzální účinná prevence celého organismu.
Peruánský quinoa salát s paprikou
Peruánský quinoa salát s paprikou
4 hrníčky uvařené quinoa (2 hrníčky suché propláchnuté + 4 hrníčky voda), 1 hrnek nakrájené žluté papriky, 1 hrnek nakrájené červené papriky, 1 hrnek nakrájené zelené papriky, 1 nasekaná chilli paprička (pokud máme rádi pikantní) česnek (máme-li rádi), sůl, mletý pepř nakrájená jarní cibulka na posypání, nasekaná koriandrová nebo petrželka (nemusí být)
Zálivka: 2 - 4 PL olivový olej šťáva z 1 limetky nebo citronu
Uvařenou quinou propláchneme studenou vodu, necháme okapat, vmícháme nakrájenou zeleninu, zálivku, promícháme. Posypeme nasekanou jarní cibulkou.
Co nevíte o paprice:
Peru je jedním z největších vývozců papriky na světě. Paprika dodá chuť každému jídlu. Každá má spoustu vitamínu E, který je omlazující. Zelená paprika je vedle toho dobrá na krev a srdce, červená má lykopen, prevence civilizačních chorob, žlutá lutein dobrý pro oči.
Text, fotografie, realizace © Maja Kadlečíková, novinářka, spisovatelka
+ Moje knihy BODKULiENKA, ŽIVOT IDE AKO MÁ, MODRÉ DIAĽKY jsou v knihkupectví a eshopu: https://www.martinus.cz/authors/maja-kadlecikova
< Předchozí | Další > |
---|