Kat Mydlář. Jak utišit bolest lásky

Kat Mydlář. Jak utišit bolest lásky

Tisk

Kat MydlářZkuste si představit, že máte takové povolání. Jste kat, člověk, jehož práce spočívá v mučení a popravování hříšníků a delikventů, ale často i neprávem odsouzených osob. Jste lidmi opovrhovaný, nesmíte vstoupit do kostela, ani chodit hlavní bránou města. Na svém kontě máte stovky popravených, staráte se o své meče, které musí být vždy připravené k použití. Musíte znát anatomii lidského těla a vědět, kam sáhnout či tnout, aby se dostavil očekávaný výsledek. Zdá se, že takové povolání může vykonávat jen sadistický netvor, ale kat Jan Mydlář jím rozhodně nebyl. Jeho příběh zpracovala oblíbená autorka Jaroslava Černá a knihu vydalo nakladatelství Alpress.

Jestli si představujete, že tato kniha je plná násilí, naštěstí se mýlíte. Jde o romantický příběh lásky nejslavnějšího českého kata Jana Mydláře, skutečně žijící postavy v 16. a 17. století. Přátelil se s doktorem Janem Jesenským, kterému přinesl tělo odsouzence k vůbec první pražské veřejné pitvě, nakonec však tomuto příteli nemohl pomoci a vlastnoručně jej musel popravit, stejně jako dalších 26 pánů po zpackaném stavovském povstání v roce 1621. Jak asi tušíte, tento kat se skutečně proslavil. A co víc, v knize se dozvíte, jaké kroky ho dovedly k této profesi. Sám byl totiž nedostudovaný medik, ale jak jinak, za vším hledej ženu! Katem se stal z nešťastné lásky.

Knížka se dobře čte a jako všechny knihy autorky je ideální četbou pro milovníky historie a romantických příběhů. Příběh kata byl již v minulosti zaznamenán historikem Josefem Svátkem v jeho několikadílné kronice Paměti katovské rodiny Mydlářů v Praze, odkud autorka čerpala. Přeji příjemné počtení!

Anotace knihy:

Mladý medik Jan Mydlář je rozhodnut udělat i nemožné, aby se dostal blíže ke své Dorotce a mohl ji vysvobodit z vězení. Osud mu ovšem uštědří krutou ránu a musí se vyrovnat s její smrtí. Aby zapomněl na svůj žal, rozhodne se vstoupit do služeb pražské katovny, kde se jeho otupělé srdce rozechvěje při pohledu na katovu dceru. Jan se musí rozhodnout, zda dokáže znovu začít žít.

Kat Mydlář

Název: Kat Mydlář. Jak utišit bolest lásky
Autor: Jaroslava Černá
Nakladatelství: Alpress
Rok vydání: 2020
Počet stran: 230
Hodnocení: 85%

https://www.alpress.cz/kat-mydlar-jak-utisit-bolest-lasky/


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

S Hamletem jsem prožil neskutečně krásné chvíle od prvního dne, říká herec Petr Kubes

kubes perexNa jevišti Moravského divadla v Olomouci patří Petr Kubes k nejvytíženějším hercům. V této sezóně se objevuje hned v několika titulech, vedle komedií a muzikálu Šakalí léta jsou to také dvě Shakespearovy hry - Hamlet, kde hraje titulní roli, a B...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Jak se léčívalo

Lekarstvi perexNakladatelství PASEKA vydává nejen monumentální Velké dějiny zemí Koruny české (nyní dospěly do 50. let minulého století), ale také monograficky zpracované svazky věnované vývoji některé předem vymezené oblasti – tak už jsme si mohli počíst ...

Z archivu...


Literatura

Hrozí nám digitální demence?

digidemence perexNa rozdíl od jiných knih, které čtu většinou pomaleji, tuto jsem víceméně přečetla během jedné probdělé noci. Tak rezonovala se vším, co si myslím o přemíře digitálních výdobytků a o užitečně stráveném č...

Divadlo

Divadlo doma na Valentýna: Nosatý romantik Cyrano, Lucie Bílá jako Carmen. Jen dokoupit květinu

Lucie Bílá jako CarmenRůže, čokoláda a divadlo! Ať už jste v páru, nebo single, vyberte si na Valentýna jako doprovod některou z vašich divadelních postav. S divadelními tipy Dramoxu si na své přijdou milovníci ulítlých komedií, shakespearovské klasiky i muzikál...

Film

Popelka se vrací v lepším

pop200Film Popelka (2015) je možná nejpropracovanější a nejlepší zpracování známé pohádky o umouněné popelce a princi. Nic zde nechybí, nic nepřebývá a kromě toho, že je pohádka i vtipná, nechává si svůj drsný a tvrdý charakter.

...