Žatecké muzeum zaplní Mýdlová bublina

Žatecké muzeum zaplní Mýdlová bublina

bublina 200Vánoce už jsou definitivně pryč, a tak Regionální muzeum  K. A. Polánka v Žatci urychleně mění svou expozici. Po velmi úspěšné výstavě Za Ježíškem do Afriky, která návštěvníkům představila betlémy z černého kontinentu, se teď příznivci muzea mohou těšit na malou exkurzi do světa sběratelství.

 

 

Ve čtvrtek 29. ledna v 17 hodin v Žatci totiž začne dlouho očekávaná Mýdlová bublina. Že nevíte, co si pod tímto názvem představit? Přece výstavu o hygieně!

Vévodit jí bude soukromá sbírka Marty Sedláčkové z Bratřejova u Vizovic, která už desítky let shromažďuje mýdla všech možných barev a velikostí. Muzeum základ výstavy (tedy sbírku Marty Sedláčkové činící skoro tři tisíce kusů) ještě doplnilo množstvím exponátů ze svého depozitáře. Těšit se tak můžete například na valchy, pračky a další předměty přibližující počátky hygieny u nás. Neobyčejně pestrá expozice Vás seznámí i s výrobou mýdla jako takovou a s podniky, které tuto nezbytnost svého času do českých domácností dodávaly.  

bublina1


U příležitosti výstavy navíc muzeum vyhlásilo zajímavou soutěž. Uhodnete, kolik kilogramů vystavená sbírka paní Sedláčkové váží? Pokud ano, můžete se těšit na zajímavé a hodnotné ceny! Na tipování správné odpovědi máte čas až do 26. dubna – v tento den výstava končí.

Bublina3


Více informací najdete na www.muzeumzatec.cz nebo na Facebooku.

Foto: Facebook Regionálního muzea Žatec


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Jan Révai – herec a hrdý otec

revai200Jan Révai momentálně vystupuje v inscenaci Osmý světadíl v divadle Kalich.

...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Čtěte také...

Knihy nakladatelství Argo vás poučí, jak si žili naši předkové

Argo knihy 200Teprve na sklonku dubna nakladatelství Argo vydalo tři publikace, které připravilo už v loňském roce (mají ostatně vročení 2012) a které se shodně věnují domácím dějinám, ať již nejstarším z dob úsvitu českého státu (

Z archivu...


Literatura

Hana, román, který opravdu stojí za pozornost

Hana perexBez dechu, doslova přes noc jsem si přečetla román Aleny Mornštajnové s názvem Hana. Příběh dívky Miry, její tety Hany a dalších příbuzných židovského původu z malého městečka Valašské Meziříčí je velmi dojemný a vtáhne čtenáře okamžitě do děje.

Divadlo

Hamlet ze Švanďáku není žádná historická plačka

hamlet perexNení Hamlet jako Hamlet. O tom ví své i Švandovo divadlo na Smíchově, které od prosince 2013 uvádí na své hlavní scéně jednu z nejhranějších Shakespearových tragédií ve zcela netradičním pojetí režiséra Daniela Špinara<...

Film

Vyšly vybrané texty filmové kritičky Galiny Kopaněvové

Spatrit-a-napsatHned úvodem by rád vyjasnil: Galina Kopaněvová (1931-2012) není Ruska, narodila se v Kolíně české matce (byť v Rusku narozené) a ruskému emigrantu, takže by měla být psána právě takto (a sama se tak skutečně podepisovala). Pr...