Okultisté Kefer a Smíchovský. Proč zaplatili životem?
Banner

Okultisté Kefer a Smíchovský. Proč zaplatili životem?

Nacismus versus okultismusZatímco Smíchovský udával, kde mohl, Kefer připravoval magický útok na Hitlera. To vše a ještě mnohem více se dočtete v původně diplomové práci mladé gymnazijní učitelky Kristýny Bernardové. Jestli se ona sama zajímá o okultismus, netuším, ale fakta, za pomocí mně známé zdrojové literatury a odborníků poskytujících informace o životech obou okultistů, zpracovala moc pěkně.

Kristýna Bernardová (*1993), která v současné době učí na gymnáziu v Praze, vystudovala obor český jazyk – dějepis na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Její monografie Nacismus versus okultismus v protektorátu: Osudy Jiřího Arvéda Smíchovského a Jana Kefera, kterou letos vydalo nakladatelství Academia, byla také její diplomovou prací, kterou úspěšně obhájila. O čem její kniha tedy je?

Autorka se zaměřila na dvě osobnosti našich okultistických dějin, a sice hermetiky Jana Kefera (1906 - 1941) a Jiřího Arvéda Smíchovského (1898 - 1951). Oba muži působili v době protektorátu a věnovali se okultismu, dělil je však jejich zcela odlišný charakter. Kristýna Bernardová srozumitelně uvádí čtenáře do celé problematiky a sděluje velmi zajímavé informace, které mnozí neznalí hermetických a okultních nauk, možná dosud nevěděli. Na téma vztahu nacismu a okultismu již bylo napsáno více knih (ať už to byly Okultní kořeny nacismu od Nicholase Goodricka-Clarka nebo nově vydaná Kurlanderova Hitlerova monstra), dosud se o nic uceleného nepokusil nikdo z našich českých autorů. A je jen dobře, že se autorka věnovala našim osobnostem, například velkému českému vlastenci a skvělému astrologovi Janu Keferovi, který se nejen aktivně účastnil odboje, ale dle svých možností s dalšími významnými hermetiky provedl pokus o astrální útok na Adolfa Hitlera.

Jan Kefer byl známou osobností v oblasti okultismu, magie a astrologie. Napsal několik publikací, o jeho život, dílo a osobnost jsem se již dávno zajímala, proto jsem tuto knihu Kristýny Bernardové uvítala s nadšením. Kristýna hodně vychází ze zkušeností profesora Milana Nakonečného, který své poznatky o Keferově životě shrnul ve svém díle Novodobý český hermetismus. Autorka také často cituje z knihy Astrologická válka, jejímž autorem je Ellic Howe. Nechybí ale ani výpovědi svědků – zejména Keferova syna Reginalda. A zatímco Jana Kefera měli všichni rádi, Smíchovskému, kterému je přezdíváno Malostranský ďábel, nemohli mnozí přijít na jméno. Tento udavač, který se snažil ze všeho získat jen svůj prospěch, skončil pro spolupráci s nacistickou tajnou službou (SD) po válce ve vězení, kde v roce 1951 záhadně zemřel. Uvádí se, že si ho odnesl sám ďábel, kterého vyvolal, ale pravděpodobně se ho jen někdo šikovně zbavil, jak se můžete dočíst podrobněji v knize...

Ani smrt Jana Kefera není přirozená a jednoznačně objasnitelná. Bohužel za ne příliš jasných okolností zahynul v koncentračním táboře a na rozdíl od Smíchovského, který byl homosexuál, po Keferovi zůstala mladá manželka (výborná astroložka) a malý syn Reginald. 

Autorka se rovněž snaží prokázat kdo byl či nebyl zednář a proč, kdo kde a za jakým účelem magicky působil a jak. Co se týká Smíchovského, líčí jej dle různých svědectví vyloženě jako negativní postavu stojící za mnohým zlem, nikoliv jako oběť či někoho, kdo byl ke spolupráci s nacisty donucen či kdo pomáhal druhým. Spíše se tato osobnost jeví jako jednoznačně bezcharakterní a slabá. Jako ten, kdo kličkoval jak mohl, jen aby si zachránil svůj vlastní zadek...

Rozhodně se při čtení knihy máte na co těšit! A pokud se alespoň trochu zajímáte o historii, období protektorátu a 2. světové války či o poválečné období, o magii a okultismus, určitě si přijdete na své tak, jako já – knihu jsem přečetla jedním dechem!

Název: Nacismus versus okultismus v protektorátu
Autor: Kristýna Bernardová
Počet stran: 228
Vydání: 2021
Nakladatelství: Academia
Hodnocení: 100 %

Nacismus a okultismus

https://www.academia.cz/nacismus-versus-okultismus-v-protektoratu--bernardova-kristyna--academia--2021


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Juraj Hnilica: V našich textech písní převládá hodně emocí, o sexu, bláznivých věcech a pro teenagery

DSC 1314webSlovenský úspěšný zpěvák Juraj „Ďuro“ Hnilica se vydal v tomto měsíci na turné po českých městech. Pro náš magazín nám poskytl v minulých dnech rozhovor.

...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

Letíme ke hvězdám – připomeňme si Mezinárodní den kosmonautiky

earth-11009 960 720 pixabay perexFascinace nebeskou oblohou provází lidstvo již od počátku věků. S rozvojem sedmi svobodných umění, mezi něž patřila i astronomie, započal výzkum a objevování aspektů mimo planetu Zemi...

Z archivu...


Literatura

Kniha o knihách pro všechny malé knihomoly

knihozroutiPokračování úspěšné knihy o takzvaných Knihožroutech spatřilo světlo světa. Novinka s podtitulem Kam zmizela školní knihovna pochází z pera Kláry Smolíkové a o ilustrace se opět postarala Bára Buchalová. 

...

Divadlo

Hrabě Monte Carlo byl fascinující

HrabeMC perexMěstské divadlo Zlín přeneslo své návštěvníky do město hazardu – Monte Carla, kde se na malém zapadlém náměstíčku rozjela napínavá komedie plná lásky.

...

Film

Všechno, úplně všechno
vsechno perMadeline ráda čte. Nic jiné ani dělat nemůže, protože její imunita nedokáže bojovat s venkovním světem. A tak je stále zavřená doma, ve svém sterilním pokoji. Všechno se ale změní, když se do sousedního domu nastěhuje nová rodina a s ní i klu...