Záhady, které můžete objevovat na svatých místech

Záhady, které můžete objevovat na svatých místech

tajemstvi nasich chramu perexAutora Jana A. Nováka není nutno mnohým čtenářům, zajímajících se o záhady, představovat. Jeho doposud vydaná dvacítka knih nasvědčuje, že okruh svých čtenářů si dávno získal. Kontrasty ověřených faktů s mýty, legendami a pověstmi doplňuje nedávnými událostmi. To jen na připomínku, že z historie se člověk nepoučil a opakuje chyby předků. Na čtenáři nechává, aby si udělal svůj názor, popustil uzdy fantazii a občas i decentně o něčem pomlčel.

Již v úvodu se uvádí, že každý chrám, i ten nejmenší kostelík na vsi, vypráví příběhy, stačí se dobře dívat a poslouchat. Protože zašifrované tajné vědomosti, původně určené jen těm „kteří vědí“, jsou nejen v architektuře, ale i ve výzdobě.

První kapitola je věnována pradávným svatým místům - rotundám a rozmístění českých menhirů v jejich blízkosti. Začínající křesťanské stavby se budovaly právě na takovýchto místech ze zřejmého důvodu - potlačit pohanství. U nejstaršího kostela sv. Klimenta v Levém Hradci, a nejen tam, to archeologický průzkum, potvrdil. Pozornost se věnuje i rotundě na hoře Říp, sama magnetová hora zvláštnostmi oplývá. Nedávno archeologové našli základy rotundy velkých rozměrů v podzemí starého Děkanství na Vyšehradě. Co to znamená?

Druhá kapitola je věnována svaté armádě, životu světců. Dozvídáme se, proč jsou svatí a jak s nimi souvisí alexandrijská Hypatie.

Kapitola třetí pod názvem Tajemství stavitelů obsahuje mnoho zajímavostí a záhad. Dočtete se třeba o tom, jak vlastně fungovala stavební huť a proč měla svá vlastní tajemství. Autor zde zmiňuje rovněž opata Sugera (1081-1155), který vlastně stavitelem nebyl. Pochopitelně, že se seznámíte s jednotlivými důležitými stavebníky, od Matyáše z Arrasu, Petra Parléře, Ignáce Dientzenhofera, Blažeje Santiniho Aichlera, až po Josefa Mockera. A proč se kostelu Panny Marie Sněžné na Novém městě pražském říká zakletý? I o tom se v knize dočtete.

Čtvrtá kapitola je zaměřena na záhady obrazů od dob románských (rotunda ve Znojmě i v Holubicích u Kralup), či záhadu hlav v Závisti nad Zbraslaví i jinde. Můžete rozvažovat, zda v Klášterci na Orlicí, v kostele Nejsvětější trojice, jsou postavy čertů nebo astronautů... Zobrazuje obraz na zdi kostela ve Chvojně nedaleko Konopiště sluneční soustavu? A co ukrývá kostelík ve vesničce Vitochov u Vírské přehradní nádrže? Jak na vás působí výzdoba kostela sv. Jakuba Většího v Libiši ze 13. století s množstvím žen i s pohanskou Sibyllou sedící ve společnosti římského císaře Augusta, tedy pohané v křesťanském kostele? A co ta podivná zelená hlava umístěná pod nohama sv. Prokopa ?

Nechybí zázraky, zjevení, duchové a strašidla, těm je věnována předposlední kapitola. Nelze pominout záhadnou abatyši Marii Elektu, která pocházela z Itálie a zemřela v roce 1663. Dnes sedí na židli v proskleném výklenku u sv. Benedikta na Hradčanech a její tělo je stále obestřeno záhadou.

Poslední kapitola již svým názvem, Chrámy na vodě a drahých kovech, předesílá, o čem bude řeč. Přenese nás na Ostrov sv. Kiliána, nahlédneme do jeskyně sv. Ivana, dozvíme se něco o pokladu jezuitů pod Karovým náměstím a vydáme se do Kutné Hory. Opět samé záhady a podivnosti.

Kniha je doplněna obrazovým materiálem a slovníkem výrazů.

tajemstvi nasich chramu

Tajemství našich chrámů
Autor: Jan A. Novák
Žánr: populárně naučný
Nakladatelství: Alpress, s.r.o
Rok vydání: 2020
počet stran: 278
Hodnocení: 95 %

Alpress - Tajemství našich chrámů


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Novou akvizicí rockové kapely GAIA je zpěvačka a textařka Bára Havelková

bara havelkova perexI když začala zpívat s otrokovickou rockovou kapelou GAIA teprve loni, i na aktuálním kapelovém albu nazvané Druhá múza přesvědčila o svém pěveckém talentu. Kromě toho je muzikální Bára Havelková nejen pohlednou ženou, ale ...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Čtěte také...

Řezbářstvím krok za krokem

rezbarske-remeslo200Na Vánoce jsem manželovi dala řezbářský kurz a abychom měli společný zážitek, šla jsem na něj také. Práce s dřevem byla náročná, ale také voňavá a naplňující. Musím přiznat, že mě opravdu chytla a jsem moc ráda, že se mi do ruky do...

Z archivu...


Literatura

V Pavoučí síti Františka Niedla

pavouci sit200S životem i výčtem tvorby českobudějovického rodáka Františka Niedla jsme vás na webu Kultura 21 seznámili v listopadu 2012 v příspěvku kolegyně Veroniky Jurčové. 

...

Divadlo

Na hradě je ženská!

noc na karlstejne 200Poslední dobou jsme nebyli dlouho v divadle – po tom, co jsme se z jednoho představení vytratili během přestávky, jsme neměli vůbec chuť ani náladu. Po pauze jsme tedy vyrazili na Noc na Karlštejně a odcházeli jsme opravdu nadše...

Film

Počítejte s Primou i na podzim!

prima logoTelevize Prima je v současné době jednou z nejsledovanějších tuzemských stanic. Úspěchy slaví nejen s vysokou sledovaností u svých relací, ale také v online médiích. Díky angažovanosti na poli hybridních médiích se jí totiž podařilo stát se lídrem v ...