Palácová vila Carla Hermanna Wolfruma v Ústí nad Labem

Palácová vila Carla Hermanna Wolfruma v Ústí nad Labem

Tisk

vila perexHistorie ulice s výhodnou jižní polohou nedaleko centra se začala psát v 19. století, kdy byl zrušen náhon Klíšského potoka po jehož stranách byla převážně pole a stromová alej. Také se nejprve jmenovala Alejní (1888), pak Bismarckova až do roku 1921. Za první republiky nesla název Ve Stromovce, ale prostí obyvatelé jí říkali milionová čtvrť. To proto, že se stala místem nejluxusnějších vil té doby, které patřily ústeckým podnikatelům, bankéřům a velkoobchodníkům.

 


V této ulici si nechává postavit svou vilu v roce 1914 i C.H.Wolfrum podle projektu berlínského architekta Ernsta Rentsche, který navrhl vilu do tvaru písmena L s valbovou střechou. Stavbu realizovala ústecká firma Alwina Köhlera. Jednopatrová vila sloužila pro potřeby rodiny a pro personál. Pouze správce, který byl zároveň i řidičem, měl domek mimo vilu, která byla obehnána zdí. V suterénu byl byt domovníka a prostory prádelny a žehlírny, také vinný sklep a dětská herna. V zadní části pak kotelna a sklad uhlí.

vila CHW

V přízemí se nacházela spíž, kuchyň a přípravna jídel. V přízemní obytné části byla šatna, koupelna a WC. Nejprve se vstupovalo do jídelny, z ní se vcházelo do  pánského pokoje s kulečníkem a zavěšenou lampou Tiffany na velkém řetězu a dodnes zachovanými vestavěnými skříněmi. Z něho do dámského pokoje se zimní zahradou po projití velkou halou s krbem s vyřezávaným monogramem CHW. Z haly byl výhled do parku a na vytápěný skleník. Dámský pokoj sousedil s dětským pokojem, sloužícím jako učebna, později tu byla knihovna.

vila CHW3

V 1. patře byla ložnice majitelů, dva dětské pokoje, místnost pro vychovatelku a dva pokoje pro hosty. Na půdě pak pokoje pro služky, sušárna, komora a místnost na kufry. Na dopravu jídla do jídelny sloužil ruční výtah. V roce 1945 se rodina musela vystěhovat, krátce tam bylo velení Rudé armády, pak úřadovny Ministerstva informací. Od roku 1949 začala sloužit jako veřejná knihovna, stavební úpravy se tam nedělaly prakticky žádné.

vila 1

Přízemí se využívalo pro veřejnost s původním vstupem do vily, ostatní prostory sloužily jako technická zázemí knihovny. Růstem knižního fondu prostory již nevyhovovaly, sklady byly po celém městě, což bylo ekonomicky a prakticky velmi náročné pro pracovníky knihovny. Teprve v 80 letech minulého století byla postavena přístavba na místě zahrady a skleníku, s novým přístupem do budovy. Kontext původní stavby byl tím narušen.

vila 2

V letech 2017-2019 byla vila rekonstruována za částku 50 milionů korun. Původní barva fasády není známá, dochované fotografie vnitřních prostor ukázaly, jak původně to tam vypadalo. Ve vile jsou zachovány původní schody, okna, štuky, zábradlí, polokruhové vikýře a vnitřní dřevěné prvky, které byly citlivě rekonstruovány. Byly objeveny tzv. anglické dvorky pod celou budovou, které byly vyčištěny od nánosů suti a dál slouží původnímu záměru jako větrací šachty.

vila 4

Prostory opět slouží pro veřejnost a částečně jako zázemí pro pracovníky knihovny. Místo původních ručních výtahů pro přepravu jídel, které se donedávna využívaly, jsou zde dnes výtahy pro přepravu osob. Také nový výtah vedle schodiště při vstupu do budovy umožňuje přístup do prostor knihovny i lidem s postižením a maminkám s kočárky. Pro příjemné posezení u kávy či čaje je k dispozici mini kavárna.

Rozhodně se vyplatilo s rekonstrukcí počkat do dnešní doby, stojí za to si vilu prohlédnout, protože to nejcennější, co z vily zůstalo, je určeno právě veřejnosti.

Foto: autorka

Historické fotografie http://www.usti-aussig.net/stavby/karta/nazev/106-vila-carla-hermanna-wolfruma


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Václav básně nerecituje, on je vypráví

kumpáni perexV lednu 2006 hrál Honza Paulík na jedné vernisáži v kladenském zámku na kytaru, přišel za ním recitátor Václav Fikrle a řekl mu: „Prosím vás, do toho vašeho hraní bych si uměl představit, že bych něco povídal.“ ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Návrat do Lvova: O kořenech genocidy a zločinů proti lidskosti

navrat do lvova (2)

Nakladatelství Prostor vydalo po Krysí stezce další knihu anglického právníka Philippa Sandse, tentokrát s názvem Návrat do Lvova. Tato kniha byla vyznamenaná Cenou Baillieho Gifforda za vynikající dílo literatury faktu...

Z archivu...


Literatura

Deník uštvané matky vás dokáže rozesmát

denik 200Abych řekla pravdu, nepatřím zrovna mezi nejvášnivější čtenáře knih s romantickou tématikou, avšak Deník uštvané matky mě oslovil svou anotací slibující oživení romantického příběhu reálným mateřstvím, které se výrazně liší od jeho ideální představy...

Divadlo

Zlínské divadlo přináší další komedii od Francise Vebera

draha legrace 200Francis Veber je proslulý francouzský scenárista, producent, režisér, filmař a divadelník známý například díky filmu Drž hubu! nebo filmu a divadelní hře Blbec k večeři. Zřejmě právě díky jejímu úspěchu se v Městském divadle pustili do...

Film

Ježíšek letos nepřijde

prijde letos jezisek plakat 200Po filmu Křídla Vánoc přichází do kin další "sváteční" snímek Přijde letos Ježíšek?, opět spjatý motivem stěží uchopitelného zázračna, které může do lidských životů zasáh...