Městské divadlo Mladá Boleslav reprízuje představení Je úchvatná!, příběh „královny kraválu“

Městské divadlo Mladá Boleslav reprízuje představení Je úchvatná!, příběh „královny kraválu“

Tisk

je uchvatna200Od konce minulé sezóny uvádí Městské divadlo v Mladé Boleslavi úspěšnou komedii Petera Quiltera Je úchvatná! Jde o skutečný příběh Američanky Florence Foster Jenkins. I když je považována za nejhorší operní pěvkyni všech dob, přesto se jí podařilo vyprodat slavnou koncertní síň Carnegie Hall. Neuvěřitelný osud této „pěvkyně“ je atraktivní jak pro film, tak pro divadlo. Na boleslavském jevišti exceluje v hlavní roli Eva Reiterová, režisérem je Petr Hruška.

 

Florence Foster Jenkinsová byla americká celebrita a amatérská sopranistka, známá svými okázalými kostýmy a velmi chabými pěveckými schopnostmi, což potvrzuje i tato hra Petra Quiltera. Hraje se v dramaturgii Kristýny Čepkové, překladu Pavla Dominika, za hlasové spolupráce Gally Macků a hudební spolupráce Zdeňka Dočekala. Výprava je dílem Miroslava Krále, zatímco pohybovou spolupráci má „na svědomí“ Linda Stránská.

Když sopranistka Florence Foster Jenkinsová v roce 1944 oznámila termín svého koncertu v proslulém hudebním sále Carnegie Hall, vstupenky byly vyprodány během pouhých dvou hodin. Byla celebritou se vším všudy a měla kariéru, kterou by jí leckterá operní diva mohla závidět. Byla výjimečná, přesněji řečeno výjimečně příšerná. Na základě naprosté absence jakéhokoli pěveckého talentu jí bylo přisouzeno přízvisko Anticallas (s odkazem na nejslavnější operní zpěvačku Marii Callas).

je uchvatna foto1

Příběh nemuzikální zpěvačky přinesl nejen britský film Božská Florence (2016), v němž hlavní postavu ztvárnila Meryl Streep, ale i francouzsko-česko-belgická koprodukce Marguerite (2015), která je volně inspirovaný právě „královnou kraválu“ Florence Foster Jenkins. V tomto filmu zpěvačku ztvárňuje Catherine Frot, přičemž není bez zajímavosti, že film se z velké části natáčel v českých lokacích, například v prostorách pražského Divadla na Vinohradech, Právnické fakulty, mimo Prahu pak na zámku Slapy nebo v brněnském Mahenově divadle...

Také Městské divadlo v Mladé Boleslavi uvádí „velkolepý herecký koncert“, který vypráví pravdivý příběh o lidské nezdolnosti cimrmanovských rozměrů. Ostatně i sama Florence Foster Jenkins prohlásila, že „lidé mohou říkat, že neumím zpívat, ale nemůžou říct, že jsem nezpívala!“

je uchvatna foto2

Vedle již zmíněné Evy Reiterové, herecké hvězdy mladoboleslavského divadla (je asi velmi těžké, když muzikální herečka hraje a zpívá na jevišti divu zvanou Anticallas), se může publikum setkat s herci jako Ivo Theimar, Karolina Frydecká, Martin Hrubý, Lucie Matušková a Jarmila Vlčková.

Nejbližší reprízu divácky úspěšného představení Je úchvatná! uvede Městské divadlo Mladé Boleslav v pátek 20. ledna 2023 v 19 hodin.

je uchvatna foto3

Více informací: 

https://www.mdmb.cz/hra/je-uchvatna/
https://www.csfd.cz/film/393403-bozska-florence/prehled/
https://www.csfd.cz/film/58800-marguerite/prehled/

Zdroj foto: archiv Městské divadlo Mladá Boleslav


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Poznejte ... polská klavíristka Milena Antoniewicz

milena-antoniewicz 200Tento rozhovor vám můžeme předložit díky laskavému svolení pana Františka Brikcia – děkujeme! Červnový koncert VIOLONCELLO A KLAVÍR I., polské klavíristky Mileny Antoniewicz a českého violo...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Čtěte také...

Je láska silnější než strach?

sipkovaruzenka perexV každé správné pohádce vyhraje dobro nad zlem. Dokáže ale křehká láska zvítězit nad tak velkým soupeřem, jakým je potichu se vkrádající strach? To se dozvíte, pokud zavítáte do Státní opery na baletní představení Šípková Rů...


Literatura

David Deida: Prostá pravda

prost 200V anglickém originálu je tato kniha známá jako Blue Truth… Bavilo mne pátrat po emočním původu toho výrazu „modrá pravda“. Blankytná, průzračná, ryzí pravda. Pravda tak jednoduchá, že nad ní stojíme v úžasu. Prostě PROSTÁ.

...

Divadlo

Nové šansonové album vyšlo Jitce Molavcové, ale stejný žánr zpívají bravurně Renata Drössler i Jiří Bartoň

foto perexjitka molavcovaI když Hana Hegerová byla a nadále je a bude královnou českého šansonu, existuje v tuzemsku ještě několik zpěváků, kteří se tomuto hudebnímu žánru věnují – a dělají to velice dobře. Uměj...

Film

Děti moje – jednoduchost, která neupoutá!
ImageFilm oceněný Zlatým glóbem vstupuje 19. ledna do kin, ale nepřináší s sebou příliš zajímavou podívanou. Film je natočen podle románu Kaui Hart Hemmings a vypráví o muži, jehož žena umírá a on musí urovnat svůj vztah s dote...