Čo sa deje v kostole na Zelený štvrtok?
Banner

Čo sa deje v kostole na Zelený štvrtok?

Tisk

zelen200„Bdějte mnou a modlete se. Zůstante zde a proste se mnou.“ Veľká noc sa v týchto dňoch slávi po celom svete. Niektorí ju slávia ako sviatky jari, niektorí ako náboženské sviatky obetovania a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Pre tých, ktorí nechodia do kostola alebo nie sú praktizujúci kresťania je to príležitosť zapadnúť do davu a prežiť nádheru týchto slávností v chráme.

 

 

Náboženské obrady majú v týchto dňoch obrovskú symboliku, ktorá je z tohto dôvodu v každom kostole vysvetľovaná a usmerňovaná. Takto sa môže zúčastniť aj veriaci či neveriaci, ktorí by inak symboliku nechápal. Dáva príležitosť pochopiť tajomstvo náboženstva.

Zelený štvrtok je úvodom do veľkonočného trojdnia a vstupnou bránou do Ježišových utrpení. Kresťania si v tento deň pripomínajú prvé slávenie svätej omše, umývanie nôh učeníkov, poukázanie na zradcu. Záverom omše sa Ježiš symbolicky odoberie do Getsemanskej záhrady, kde bude v tento večer prežívať veľké psychické utrpenie.

zelen09

 

Ustanovenie svätej omše sa udialo v miestnosti stretávania sa učeníkov s Ježišom a tiež v miestnosti, kde sa ukrývali po jeho smrti. Ježiš sa v tento deň rozhodol praktickým príkladom ukázať svojim najbližším, ako sa majú k sebe navzájom správať. Ustanovil postoj, ktorý si mali zafixovať – umýva im nohy ako Syn Boží, pretože sám chce, aby sa učeníci ponížili k najmenším hriešnikom a pomáhali im v očiste. Nohy nás symbolicky viažu k zemi, k pozemskému svetu, preto sa treba odpútať od vecí pominuteľných a obrátiť sa k veciam božím. Očistiť sa od hriechu patrí tiež k veľkonočnému sláveniu – veriaci sa na Veľkú noc pripravujú spoveďou a vyznaním hriechov, aby mohli s čistým srdcom sláviť najväčšie kresťanské sviatky.

zelen99

 

Keď sú učeníci pripravení na svoje pôsobenie, prakticky poslednýkrát zotrvávajú v pokoji so svojím učiteľom. Ďalej ho budú sprevádzať len do Getsemanskej záhrady, odkiaľ sa rozutekajú. Nebudú ho už sprevádzať ani na krížovej ceste.

Dnes večer si kresťanský svet pripomína prvé Kristovo utrpenie. V chráme vyzývajú – bdejte a modlite sa. Prežite túto noc v pripomienke Kristovho rozhodovania.

Zajtrajší deň, Veľký piatok, sa bude niesť v znamení Kristovho súdenia a smrti.


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Juraj Hnilica: V našich textech písní převládá hodně emocí, o sexu, bláznivých věcech a pro teenagery

DSC 1314webSlovenský úspěšný zpěvák Juraj „Ďuro“ Hnilica se vydal v tomto měsíci na turné po českých městech. Pro náš magazín nám poskytl v minulých dnech rozhovor.

...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Čtěte také...

Zavzpomínejte na devadesátá léta v báječné publikaci

devadesatkyDevadesátá léta dvacátého století byla pro obyvatele Československa a následně České republiky hodně specifické období. Po pádu komunismu se najednou mohlo volně cestovat kamkoli, na trhu bylo rázem dostupné snad všechno možné zboží a v kinech b...

Z archivu...


Literatura

Wulf Dorn – psychiatr s jedinečným talentem napínat čtenáře až do poslední chvilky (1. díl)

wulf dorn 200Knihy Wulfa Dorna nepatří do skupiny románů, na jejichž knihu se netrpělivě čeká několik dlouhých měsíců. Nepatří ani mezi nejprodávanější autory, kteří se pravidelně umisťují v prvních deseti předních příčkách. I přesto jsou jeho knihy velice ...

Divadlo

Divadelní hra GRAMOFON zve na premiéru i k introspekci nad současným děním do pražského Divadla MA

Gramofon 200Kam spěje dnešní lidstvo? Tuto základní otázku si pokládá hudebně-dramatický projekt pražského Divadla MA s názvem GRAMOFON, jenž se 1. a 3. března dočká světové premiéry na své domovské scéně v Žitné 41. Vícevrstevnatý příběh se odehrává na pozadí...

Film

Temný rytíř povstal i na DVD

temny rytir povstal200Završení nové batmanovské trilogie s názvem Temný rytíř povstal nepochybně patří k tomu vůbec nejlepšímu, co loňský filmový rok nabídl. To, že ho Akademie na Oscarech zcela ignorovala, je věc jiná, a to teď ...