Mezinárodní den neslyšících

Mezinárodní den neslyšících

Tisk

ucho perexBedřich Smetana,Michael Bolton, Sue Thomas, Bedřich Smetana….nahodilá skupina lidí, kterou spojuje jedna věc: porucha sluchu - hluchota. Spolu s Mezinárodním týdnem znakového jazyka konaného v tomto týdnu (23.-29.9.2019) se pojďme podívat hlouběji do této tématiky.



Historie znakového jazyka:

První zmínka o prstové abecedě se traduje okolo roku 672 – 735 po Kr. Mnich Bonaventura popsal prstovou abecedu užívanou mezi mnichy, kteří se zavázali trvalým mlčením. Juan Martin Pablo Bonet (1579 – 1633) vydal knihu o vyučování neslyšících a jako první popsal prstovou abecedu. Kněz Abbé l´Epée (1712 – 1789), který je jinak také přezdíván „Otec neslyšících“, vypracoval metodu vyučování neslyšících a vydal první knihu o znacích a prstové abecedě. Německý lékař Johann Konrad Amman (1669 – 1724) odmítal znaky a propagoval orální metodu. Roku 1880 se v Miláně sešel „Kongres učitelů neslyšících“, který doporučoval německou metodu („oralismus“). 

Pořady pro neslyšící:

Populární pořad „Televizní klub neslyšících“ (TKN) se začal vysílat v Československé televizi od roku 1979.  ČST přišla s tímto nápadem po pořadu s názvem „See hear“ britské stanice BBC. V pořadu se kombinují různá témata – od vzdělání, po techniku, rozvoj jazyků, společenský život,..

www.ceskatelevize.cz/porady/1096066178-televizni-klub-neslysicich/215562221800018/

Ostatně ani divadlo není v této oblasti úplně pozadu. Pražské Švandovo divadlo jako první v Praze uvádí jednou měsíčně představení pro neslyšící s českými titulky.

www.svandovodivadlo.cz/o-divadle/o-nas/96/predstaveni-pro-neslysici-divaky

Pomocné organizace:

Dozajista největší celorepublikovou organizací je „Svaz neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR“, který vznikl v roce 1990. Poskytují jak poradenské, tak preventivní služby. Realizují programy, které přispívají k plnohodnotnému životu neslyšících občanů, sociálně odborné poradenství a tlumočnickou činnost. Z dalších je to například „Česká unie neslyšících“ založená stejného roku. V rámci organizace se začaly rozvíjet kurzy českého znakového jazyka. V roce 1997 vzniká ve spolupráci s firmou E.K.L. první slovník českého znakového jazyka na CD a v roce  1998 byl schválen zákon o českém znakovém jazyce.


Dále můžeme jmenovat „Spolek uživatelů kochleárního implantátu“ založený v roce 1994 nebo neziskovou organizaci „Audiohelp“ založenou rovněž v roce 1994, která se specializuje na péči o nedoslýchavé a neslyšící občany.

 

Známé osobnosti s poruchou sluchu:

Ludwig van Beethoven (1770 – 1827) :
Německý hudební skladatel, který neměl zrovna jednoduché dětství (i přesto, že měl tyranskou výchovu díky svému otci, na hudbu nezanevřel). Kolem roku 1795 začal trpět závažnou formou tinnitu. Jeho sluch se stále zhoršoval až nakonec kolem roku 1816 úplně ohluchl. Jeho hudební génius mu však nezabránil v tvorbě významných skladeb ani při naprosté hluchotě. 

ludwig 01

 Josef Václav Myslbek (1848 - 1922):

Nejvýznamnější český sochař, jehož nejznámějším dílem, na kterém pracoval až do své smrti, se stala socha sv. Václava a patronů České země na pražském Václavském náměstí. Jeho tvorba vycházela převážně z idejí českého národního obrození.  Od mládí jej provází závratě a bolesti hlavy a postupem let se u něj zhoršují příznaky hluchoty v důsledku Meniérovy choroby, čemuž nepřidá ani ztráta jeho bližních (smrt synů ve válce, sebevražda manželky…) a dožívá prakticky hluchý.


Bedřich Smetana (1824 - 1884):

Skladatel populárních oper „Prodaná nevěsta“, „Hubička“ nebo „Braniboři v Čechách“. Jeho osobní život nebyl úplně idylický (smrt dětí, odchod manželky, finanční potíže) a jeho popularita rostla až v pozdějším věku. Po roce 1870 se jeho zdravotní stav postupně zhoršoval. Začal mít sluchové halucinace, hučení v uších a ztrátu rovnováhy. I přes snahu o léčbu ztratil sluch nejprve v pravém uchu a během pár let ohluchl i na levé ucho. Pravděpodobná příčina jeho nemoci, která v posledním stadiu propukla v záchvaty halucinací a zuřivosti (díky čemuž byl převezen do Ústavu pro choromyslné, kde umírá) pramenila pravděpodobně z chronického infekčního zánětu kostní dřeně od úrazu z dětství – pokročilá arterioskleróza. I přes svůj nepříznivý zdravotní stav, v raných fázích své nemoci stále komponoval (cyklus Má vlast, opery Viola, Hubička,.) a ještě v roce 1881 už jako hluchý dirigoval předehru k „Libuši“. 

znak hearing

Zdroj foto:pixabay.com

Zajímavé stránky:
www.ruce.cz 
www.svandovodivadlo.cz 
www.snncr.cz 
www.cun.cz 
www.suki.cz 
www.audiohelp.cz 
http://znakovkadoskol.snplzen.cz/


 

Přihlášení



Banner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Rozhovor

Redaktorka a autorka italské kuchařky Alice Rossi: „Ital by nikdy nezasedl s jídlem před televizi!“

Inspirato 200Redaktorka, PR manažerka, milovnice Itálie a maminka dcery Adiny – to je Alice Rossi. Sympatická světoběžnice má kromě jiného na svém kontě také kuchařku italských receptů. Publikace se jmenuje Ispirato da Italia a v roce 2014 ji vydalo nak...

Videorecenze knih

Anketa

Květen, měsíc lásky. Co vám láska připomíná?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Čtěte také...

Jak se v průběhu dějin knihy vydávaly, nabízely a kupovaly

Knihy 200Knihy bývaly nejen psány, ale musel být řešen i problém jak je dopravit k případnému čtenáři. Před vynálezem knihtisku se jednalo výhradně o rukopisy často přepychově zdobené, rozmnožované specializovanými písařskými dílnami (nebo je autor mohl diktova...

Z archivu...


Literatura

Genialita ptáků vás ohromí

genialita ptaku 200Nakladatelství Kazda vydalo knihu populizátorky přírody Jennifer Ackerman s názvem Genialita ptáků. Jedná se o její nejnovější počin a je plná velmi zajímavých informací.

...

Divadlo

Jak se u nás hrálo a zpívalo

Nakladatelství KANT přichází s dvěma zajímavými publikacemi, které se věnují různým podobám divadla, ať již jsou to proměny (převážně veseloherního) herectví zachycené v Komediantech na české scéně nebo vývoj "zábavněhudebního divadla" v klikatém a místy pořádně trnitém poválečném období, jak to zaznamenává kniha Od operety k muzikálu

Film

První a jedinečný portrét princezny československého popu. Na Voyo září Iveta

Iveta 200V pražské Lucerně proběhla slavnostní premiéra nové třídílné minisérie Iveta z dílny Voyo Originál. Příběh scenáristy a režiséra Michala Samira mapuje kariérní vzestup Ivety Bartošové (Anna Fialová) a její vztah s Petrem Sepešim (Vojtěch Vodochodský) –...