Vánoce v chrudimském muzeu

Vánoce v chrudimském muzeu

200 perexVšichni, kteří se ještě nechtějí rozloučit s Vánocemi a jejich neopakovatelnou atmosférou, mohou do 11. ledna navštívit v Regionálním muzeu v Chrudimi výstavu nazvanou jednoduše Vánoce v muzeu.


 

Výstava představuje tradiční i současné předvánoční i vánoční obyčeje, nechybí ani typické výrobky, ukázky zdobení a příprav. Návštěvníci si mohou prohlédnout různé zvykoslovné předměty, adventní věnce, barborky, historické vánoční pohlednice a samozřejmě i betlémy.

1

Dětem se jistě budou líbit postavy Mikuláše a čerta, zvyky spojené se sv. Lucií a sv. Barborou.  Maminky zase podlehnou nostalgii při pohledu na kuchyň z počátku 20. století, ve které právě probíhá pečení vánočního cukroví. Tatínky možná zaujme jarmareční bouda na předválečných mikulášských trzích plná různých dobrot.

 Stálá expozice lidového nábytku, kterou tvoří interiér jídelny dle architekta Jana Kouly z roku 1900, doplněný lidovou světnicí s malovaným nábytkem regionálního charakteru z konce 19. století,  je štědrovečerně vyzdobena a představuje štědrovečerní zvyky, jako například omotání noh stolu řetězem, aby rodina zůstala pohromadě, či kladení slámy a sekery pod stůl. Když se lidé během večeře dotkli nohou ostří sekery, měli mít po celý rok pevné zdraví.

2

Součástí výstavy je i soubor lidových hraček z Hlinecka, který muzeum získalo do sbírek již na přelomu 19. a 20. století, doplněný o hračky současných regionálních tvůrců navazujících na lidovou tradici (Zdeněk Bukáček, Vlastimil a Zdenka Škrochovi, Alois Doležal).

V muzeu též probíhá vánoční soutěž Andělé určená pro školní i mimoškolní kolektivy, v níž děti z MŠ, ZŠ i SŠ měly za úkol vyrobit co nejoriginálnější postavičky andělů libovolných velikostí i materiálů. Jejich díla (celkem 38 souborů) jsou nyní vystavena v muzeu a návštěvníci svými hlasy rozhodují o nejkrásnějším andělovi.

4

Vánoce v muzeu
Datum a místo konání: 28.11.2014 – 11.1.2015 Regionální muzeum Chrudim, otevřeno denně kromě pondělí od 9 do 12 hodin, od 13 do 17 hodin

5


Pořadatel: Regionální muzeum Chrudim, Široká 86, Chrudim

Zdroj foto: autorka článku


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Kateřina Foltánková: Strašně ráda zkouším nové věci

Foltánková 3Pokud vás baví psaní a věnujete se literární tvorbě, je pravděpodobné, že znáte web Literární alchymie. Jeho autorkou je absolventka mediálních studií a žurnalistiky na brněnské Masarykově univerzitě Kateřina Foltánková. Na webu u...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Velká válka očima pardubického mlynáře

mlynar 200Východočeské muzeum v Pardubicích představuje zájemcům nejen o vojenskou historii unikátní pohled do života prostého vojáka odvedeného do řad rakousko – uherské armády během první světové války. Oním průvodcem válečnými lety i bojišti haličské fron...

Z archivu...


Literatura

Češi 1968 aneb jak Dubček v Moskvě kapituloval

dubcek 200Koncept komiksového seriálu Češi se mi opravdu líbí. To, že nevychází chronologicky popořadě, nýbrž na přeskáčku, drží čtenáře v napětí. To, že každý díl komiksu kreslí jiný autor, umožňuje srovnání přístupu k zadanému tématu a originality. Teď byl...

Divadlo

Mezi námi děvčaty

Mezi nami devcaty 200V dubnu tohoto roku se na prknech Komorní Fidlovačky uskutečnila již stá repríza autorského debutu irské dramatičky a zároveň také herečky Elaine Murphyové. Slavnostní kulatou reprízu Little Gem si nenechala ujít ani samotná...

Film

Vánoce, Vánoce přicházejí - a co si o nich přečteme

vano 200Také letos spatříme na obrazovce všechny možné pohádky (včetně několika premiérových), aniž diváci již rozlišují, zda vznikly v televizi nebo se původně promítaly v kinech. Jenže: každý rok se opakují stále tytéž tituly. Mají společný jediný rys - té...