Vánoce v chrudimském muzeu

Vánoce v chrudimském muzeu

Tisk

200 perexVšichni, kteří se ještě nechtějí rozloučit s Vánocemi a jejich neopakovatelnou atmosférou, mohou do 11. ledna navštívit v Regionálním muzeu v Chrudimi výstavu nazvanou jednoduše Vánoce v muzeu.


 

Výstava představuje tradiční i současné předvánoční i vánoční obyčeje, nechybí ani typické výrobky, ukázky zdobení a příprav. Návštěvníci si mohou prohlédnout různé zvykoslovné předměty, adventní věnce, barborky, historické vánoční pohlednice a samozřejmě i betlémy.

1

Dětem se jistě budou líbit postavy Mikuláše a čerta, zvyky spojené se sv. Lucií a sv. Barborou.  Maminky zase podlehnou nostalgii při pohledu na kuchyň z počátku 20. století, ve které právě probíhá pečení vánočního cukroví. Tatínky možná zaujme jarmareční bouda na předválečných mikulášských trzích plná různých dobrot.

 Stálá expozice lidového nábytku, kterou tvoří interiér jídelny dle architekta Jana Kouly z roku 1900, doplněný lidovou světnicí s malovaným nábytkem regionálního charakteru z konce 19. století,  je štědrovečerně vyzdobena a představuje štědrovečerní zvyky, jako například omotání noh stolu řetězem, aby rodina zůstala pohromadě, či kladení slámy a sekery pod stůl. Když se lidé během večeře dotkli nohou ostří sekery, měli mít po celý rok pevné zdraví.

2

Součástí výstavy je i soubor lidových hraček z Hlinecka, který muzeum získalo do sbírek již na přelomu 19. a 20. století, doplněný o hračky současných regionálních tvůrců navazujících na lidovou tradici (Zdeněk Bukáček, Vlastimil a Zdenka Škrochovi, Alois Doležal).

V muzeu též probíhá vánoční soutěž Andělé určená pro školní i mimoškolní kolektivy, v níž děti z MŠ, ZŠ i SŠ měly za úkol vyrobit co nejoriginálnější postavičky andělů libovolných velikostí i materiálů. Jejich díla (celkem 38 souborů) jsou nyní vystavena v muzeu a návštěvníci svými hlasy rozhodují o nejkrásnějším andělovi.

4

Vánoce v muzeu
Datum a místo konání: 28.11.2014 – 11.1.2015 Regionální muzeum Chrudim, otevřeno denně kromě pondělí od 9 do 12 hodin, od 13 do 17 hodin

5


Pořadatel: Regionální muzeum Chrudim, Široká 86, Chrudim

Zdroj foto: autorka článku


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Moji nejbližší jsou pro mě na každé premiéře velmi důležití, říká herečka Veronika Bajerová

veronika200V poslední době se s ní setkává především publikum Městského divadla Mladá Boleslav, jehož je Veronika Bajerová členkou. Její herecký talent obsáhne psychologicky propracované temperamentní a rázné ženské typy i postavy komediálního či muzikálového...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Argo vydalo dvě zajímavé knihy o minulosti, která ovlivňuje i dnešek

argo perexNakladatelství ARGO stále ještě – vedle zábavného čtiva - vydává i publikace odborné, zvláště takové, které se týkají dějin. Kromě edicí dobových pramenů (naposledy Osudy svatohavelského kláštera) vycházejí knihy, které zkoumají často znepokojivé s...

Z archivu...


Literatura

Poznejte druhý Azkaban - Věže Asperfellu

Veze Asperfellu perexBriony by si nikdy nepomyslela, že se někdy ocitne v Asperfellu. Nebyla přece ani mág, ani zločinec. Byla dcerou šlechtice, která měla věčně zablácené šaty a prsty špinavé od inkoustu, protože buď seděla s nosem zabořen...

Divadlo

Báby - tak trochu jiné divadlo

baby perexAsymetrická scéna. Miniaturní bába. Operní duet. Trocha tělesné akrobacie a velký boj proti nesmyslnému režimu. To všechno v sobě ukrývá nová inscenace Báby Divadla Na zábradlí. Pesimistickými a snad až místy surreálnými texty bojoval Daniil Char...

Film

Rozprava o westernové metodě

western perexJe hezké, když dva ctihodní vysokoškolští profesoři Peter Michalovič a Vlastimil Zuska (oba přednášejí na filosofických fakultách, první v Bratislavě, druhý v Praze) se oddají k...