Jak vypadala strastiplná cesta za svobodou?
Kultura21.cz

Jak vypadala strastiplná cesta za svobodou?

Na cestě za svobodou perexSvoboda není samozřejmost. To poznali i naši předkové po roce 1948. Mnozí z nich se rozhodli zkusit štěstí a emigrovat, protože tušili, že nový režim jim nebude přátelsky nakloněný. Jak taková cesta za svobodou probíhala?


Rozhodně nebyla snadná. Svět nebyl na takové množství emigrantů připravený, a tak museli uprchlíci strávit nějaký čas v uprchlických lágrech. Tam organizovali školní výuku i divadlo a vydávali si vlastní noviny a časopisy. K tomuto specifickému stylu života je dohnaly nelehké podmínky.

Seznamte se s téměř zapomenutou kapitolou našich dějin
Knihu Na cestě za svobodou: Češi v uprchlických táborech po únoru 1948 napsal český autor Martin Nekola, který se věnuje psaní literatury faktu zaměřené především na československý exil po únoru 1948 a krajany ve světě. Kromě toho pravidelně přednáší na amerických univerzitách.

Ve své novince se rozhodl zpracovat téměř zapomenutou kapitolu našich dějin a stručně a srozumitelně s ní čtenáře seznámit. Aby pochopil jednotlivé souvislosti, osobně se sešel s pamětníky či jejich potomky a nasbíral cenné reálie, jako jsou například dopisy, letáky a osobní doklady.

Silné osobní výpovědi pamětníků a jejich potomků
I když se jedná o literaturu faktu, je text čtivě napsaný, takže je kniha vhodná i pro lidi, kteří o tomhle tématu nic nevědí. Autor s lehkostí vysvětluje vzniklou situaci a prokládá fakty i osobními výpověďmi pamětníků nebo jejich potomků. A právě tyhle části jsou těmi nejsilnějšími momenty z celé knihy. Jsou autentické, upřímné, mrazivé a vypovídají o něčem, co si dnes už nedokážeme ani představit.

Text vhodně doplňuje spousta černobílých fotografií, které zobrazují místa i lidi, o nichž kniha pojednává. Nechybí ani ukázky různých dokumentů, listin, pohlednic a map, díky nimž je tato kniha komplexním a uceleným svědectvím o nelehké době.

Na cestě za svobodou 1

Na cestě za svobodou: Češi v uprchlických táborech po únoru 1948
Autor: Martin Nekola
Žánr: historie, literatura faktu
Vydáno: Universum, 2020
Počet stran: 192

Hodnocení: 90%

Knižní klub_Na cestě za svobodouSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

PřihlášeníTetování jako rozsudek smrt

Kruté a napínavé. Tak lze stručně charakterizovat knižní detektivku „Inkoust – Tetování jako rozsudek smrti“, jejíž autorkou je Alison Belshamová, rodačka z města Hampshire ve Spojeném království, která žije a pracuje v Edinburghu. Kniha Zlín ve společnosti Albatros Media a. s.

Reniin deník- deník dívky, která milovala život

Renia si ve svých čtrnácti letech začne psát deník, který se stává jejím nejlepším přítelem. Jak sama říká, jemu může svěřit vše, aniž by se musela bát prozrazení nebo posuzování z jeho strany. Nemůže tušit, že kromě svých starostí a radostí, mu svěří i budoucí události, o kterých se jí nesnilo ani v tom nejhorším snu. Nakladatelství Zeď s.r. o.

Rozhovor

Není čas odkládat svá přání, cíle či projekty, které mě naplňují a baví, říká Richard Pachman

richard pachman perexNa Velký pátek 30. března se v 19 hodin uskuteční v olomoucké Redutě slavnostní představení Pašije – Velikonoční příběh zkomponovaného olomouckým skladatelem Richardem Pachmanem pro Moravskou filharmonii...

Hledat

Na svém albu oslavuje Lucie Bílá své autory - Ondřeje Soukupa a Gabrielu Osvaldovou

Jedenadvacet hitů a známých písní a závěrečná novinková nahrávka Salto mortale přináší album s všeříkajícím názvem Lucie Bílá/Ondřej Soukup/Gabriela Osvaldová. Album mapuje spolupráci výjimečných umělců, kteří si sedli umělecky a lidsky už začátkem devadesátých let.

Čtěte také...

ZA BOHA, NÁROD, POŘÁDEK

za boha 200Nedávno jsem zde psal o obsáhlé knize Západ, nebo Východ, poskládané z desítek názorově rozrůzněných textů, které se v období 1918-1948 zabývaly zahraničním směrováním Československa (viz http://www.ku...

Z archivu...


Literatura

Namalujte s Van Goghem jeho hvězdnou noc

van goghova hvezdna noc 200Místo výletu do galerie se můžete ponořit do knihy a dozvědět se mnohem víc nejen o velmi známých obrazech díky knize s názvem Van Goghova hvězdná noc a podtitulem Dějiny umění v příbězích pro děti.

...

Divadlo

I nadšencům patří prkna

zenitba tyjatr200Divadlo Tyjátr vzniklo v pěti lidech v roce 2002 pod Otrokovickou besedou. Nyní početnější parta nadšenců do divadla a hraní je zaměřena především na pohádky a komedie a nebrání se ani různým akcím města Otrokovice. Ve ...

Film

Dokáže Zkáza Dejvického divadla nahradit Most?

5c1252519f2ac63478beddc7Po velkém úspěchu fenomenálního Mostu přichází Česká televize s další seriálem, který má velice dobře našlápnuto. Zkáza Dejvického divadla údajně předčí i kolegu ze severu, kterého už velice brzy nahradí. Viděli jsme prvn...