Šimon a Matouš nikdy nezestárnou a budou bavit ještě mnoho generací
Banner

Šimon a Matouš nikdy nezestárnou a budou bavit ještě mnoho generací

Tisk

Film Šimon a Matouš jedou na riviéru (1975) byl ve své době velmi populární a podepsal se na duši nejednoho malého rváče. Proč je mlácení a urážení lidí taková legrace, těžko říci. Oba hrdinové totiž narazí na šéfy mafie, kteří jsou sice mocní a nebezpeční, ale díky sérii náhod taky dost neschopní.

 

Šimon a Matouš jsou dva mládenci v nejlepších letech. Mají však velký problém. Potřebují si vydělat peníze a poctivá práce jim zrovna nevoní. A tak se živí drobnými krádežemi. V žaludku však pořád kručí, hlavně obtloustlému Šimonovi. Jejich kamarádství je vybudováno jen na potřebě, mít pro akci někoho při ruce. Proto je jejich klábosení dost opepřené různými narážkami, po kterých by se slušný člověk zvednul a odešel raději někam jinam. Ne tak ti dva, budou si nadávat a dělat si ze sebe legraci, jen když se později můžou rozdělit o zisk. Něco podobného není v reálu zrovna časté, což je velká škoda.

Rozhodující je myšlenka, díky níž jsou postavy prezentovány jako subjekty bez jakéhokoliv momentálního pocitu zodpovědnosti za rozpoložení, v jakém by měl být takový rozhovor vedený. Jinými slovy, může jim být ukradené, jak si ten druhý bude připadat, protože jim slova tolik neubližují nebo je neuráží. A takto je ve filmu představována celá staroitalská společnost.

alt

Málem si dali do držky, když Šimon omylem ukradl gumové kuře, namísto pečeného. Nezbývá, než střelit řidičáky na kamion a konečně se pořádně najíst. Při té příležitosti si jich všímá jeden mafián a chce po nich, aby mu odřídili kamión se spreji proti hmyzu do Francie. Nechat se uvrtat do poctivé práce je to poslední, po čem ti dva touží, ale co se dá dělat.

Za hranice se však dostávají jenom s velkou dávkou štěstí. Náklad je plný zbraní a mafiáni začínají jejich kamión sledovat. Plánem je, sejmout oba někde po cestě a zbraně si vzít. Původně poctivá práce se mění v další lumpárnu, ale tentokrát o tom Šimon s Matoušem ani nevěděli. Vlastně, dokud to není pro zápletku nezbytné, ani do poslední chvíle netuší, že se je někdo snaží dostat. Všechno si vysvětlují povahou Francouzů.

alt

“Copak jsi nepochopil, že to udělali schválně? Vysmějou se ti do ksichtu a teď si z tebe budou dělat legraci.” Vysvětluje Matouš, proč se je snaží někdo zastavit. Když na to konečně přichází, moc se toho pro ně nemění. Kdo by se velkých ryb bál? Šéf celé akce je naštěstí malý, uřvaný frantík s tikem. Své kumpány pořád pohlavkuje a má v celé akci dost velkou smůlu.

Došlápnout si na velké zvíře se dá, když není člověk z každé facky hned podělaný. V příběhu dvou zlodějíčků, kteří se dostávají do kleští mezinárodní mafie, si na nedostatek facek rozhodně nemůžeme stěžovat. Ukazuje se v něm také, jak moc je důležité umět spoustu věcí přehlížet a soustředit se pouze na ty, pro člověka podstatné.
Říká se, že svůj osud si dokážeme řídit sami, pokud k tomu máme dostatek kuráže. Ve skutečnosti je na každé křižovatce spousta cestiček, které nás dokáží navést i směrem, jenž je mnohem příjemnější pro nás i naše okolí. Stáváme se tak produktem společnosti, v níž nás vše nepřímo navádí k určitému akceptovatelnému klišé a někdy může být přínosné najít kuráž i k tomu, je přijmout.

alt

Šimon a Matouš jedou na riviéru /Simone e Matteo un gioco da ragazzi
Španělsko / Itálie 1975/105 minut
Žánr: Komedie / Krimi
Režie: Giuliano Carnimeo
Scénář: Sergio Bazzini, Tulio Demicheli
Kamera: Sebastiano Celeste, Vicente Minaya
Hudba: Juniper
Hrají: Antonio Cantafora (Šimon), Paul L. Smith (Matouš), Dominic Barto (Lucky), Giuliana Calandra (Rosy), Riccardo Petrazzi (Paul), Ángel del Pozo (Steward), Nello Pazzafini (francouzský námořník), Eduardo Fajardo (pan Renard), Fernando Bilbao (Renardův ochránce), Tony Norton (Frou-Frou), Emilio Messina (Jean), Ennio Antonelli (řidič dodávky), Mario Brega
Distributor: Filmayer, Succéfilm AB

Zdroj foto: internet


 

Přihlášení



Detaily jsou sugestivním románem – o lidech kteří utvářejí naši osobnost jen tím, že projdou naším životem

Kdesi v bezčasí Stockholmu se zmítá žena v horečce, která probouzí její paměť a z té se vynořují vzpomínky: na vztah s ženou, z níž se později stane celebrita, na excentrickou spolubydlící z univerzitních let, rozervaného bohéma, s nímž prožila románek, nebo na křehkou, traumatizovanou Birgitte. Vyprávění skládá do čtyř portrétů složených ze zdánlivě nedůležitých detailů a prostřednictvím nich nám vypráví o sobě samé.

Skrytý ráj. Fulviova poslední kniha o inkvizičních procesech v 17. století

Román Skrytý ráj mě opravdu zasáhl. Autora jsem doposud neznala, ale byla jsem velmi příjemně překvapena. Přestože má kniha 440 stránek, přečetla jsem ji za tři večery a četla dlouho do noci. Od napínavého příběhu této, skoro by se dalo říct, historické detektivky, se nebudete moct odtrhnout. Přenesme se teď společně do 17. století, doby nejtvrdších inkvizičních procesů.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Práce s dětmi musí procházet skrz duši!

200rozPři fotografování dětí je nejdůležitější navodit tu správnou a uvolněnou atmosféru. Díky tomu, že je sám tatínkem, je vůči dětské duši nesmírně vnímavý a citlivý. Ví, jak moc je pro dítě důležité, aby se cítilo dobře v cizím prostředí, jakým takový foto...

Winterberg: nový projekt kolem Jaroslava Rudiše

Winterberg je nový hudebně-literární projekt, ve kterém se sešli Jaroslav Rudiš, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth, spoluhráči z kapely Kafka Band. Společně složili a natočili několik písní inspirovaných Rudišovým románem Winterbergova poslední cesta, který právě vychází v anglickém překladu Kris Best v nakladatelství Jantar Publishing. Táhlá, silně atmosférická skladba The Beautiful Landscape je prvním singlem trojice, pojmenované po Winterbergovi, hlavní postavě cenami ověnčené knihy.

Čtěte také...

15. ročník festivalu Jeden svět startuje už zítra!

JedenSvet200Dokumentární festival se řadí mezi domácí špičku svou dramaturgií každý rok. Ale letos je program napěchován k prasknutí! Filmy o lidských právech, dokumenty o zdravotnictví, pohled na moc médií, přiblížení problematiky o mezil...


Divadlo

Slova místo kordů. Švandovo divadlo uvede českou premiéru nové adaptace Cyrana z Bergeracu

cyrano 200Diváky pražského Švandova divadla čeká v úvodu sezóny mimořádná divadelní lahůdka. Pouhých deset měsíců od světové premiéry v Londýně se dočkají nové inscenace přepisu slavného Cyrana z Bergeracu Martina Crimpa v režii Martina Františáka. Českého př...

Film

Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary, jíž se oceňují významné osobnosti českého filmu, získá na letošním ročníku kameraman Vladimír Smutný

Smutny perexVLADIMÍR SMUTNÝ patří k našim předním kameramanům, nejnověji je s napětím očekáváno válečné drama Nabarvené ptáče, jehož obrazové pojednání ovlivňuje už použití černobílého materiálu. Měl by změkčit děsivé hrůzy, tak zběsile popsané už ve stej...