Železná lady by se bez Meryl Streep utopila v průměru

Železná lady by se bez Meryl Streep utopila v průměru

Tisk
ImageMargaret Thatcherová byla neobyčejná žena odhodlaná prosadit se ve vysoké politice, do které do té doby ženy proniknout nedokázaly. Ona se tím však nenechala odradit. Pomohl jí její nekompromisní přístup – a to nejen v politické kariéře, ale i v osobním životě – za nějž si vysloužila přezdívku Železná lady.



Tento biografický film se snaží zachytit britskou premiérku Margaret Thatcherovou (Meryl Streep) v době, kdy jedenáct a půl roku stála v čele Velké Británie a Severního Irska. Stručně divákovi objasňuje i začátky její politické kariéry. Ukazuje, jak pro ni bylo těžké prosadit se mezi muži, kteří ji neuznávali a nechtěli ji mezi sebe pustit. Je tu zobrazeno i to, jak se po nástupu do politiky postupně měnila v tvrdou ženu, v takovou, jakou ji zná nejširší veřejnost.


Kromě toho si klade za cíl zobrazit a vysvětlit i její dlouholetý vztah k manželovi Denisi Thatcherovi (Jim Broadbent), který nekončí ani po mužově smrti.

S Margaret se setkáváme jako se zmatenou osmdesátiletou ženou, která má už život za sebou. Nechce si připustit, že její milovaný manžel zemřel. Vzpomíná na mladá léta, dobu strávenou v politice, chvíle prožité s rodinou. Divák má proto zpočátku problémy zorientovat se v situaci, snímek nás nechává po nějakou dobu tápat v temnotě. Nevíme, jestli Denis stále žije, nebo jde jen o představy staré nemocné ženy.

Film stojí na brilantním výkonu Meryl Streep – bez ní by jeho hodnota byla poloviční. I díky skvělé práci maskérů je v podstatě nerozeznatelná od skutečné Železné lady. Dokonce dokázala napodobit i typický charizmatický hlas premiérky. V jejím podání Margaret v jednu chvíli bezmezně obdivujeme, v té další téměř nenávidíme. Kroutíme hlavou nad jejím přístupem k rodině, nad jejími razantními rozhodnutími. Naprosto věříme všemu, co dělá, říká, co si myslí, prožívá, dokonce i tomu, co neříká.

Image

Nedokázala bych si v této roli absolutně představit jinou herečku. Dokázala vyčerpávajícím způsobem obsáhnout všechny polohy Margaret Thatcherové, které si dokážeme představit - od sebevědomé ženy rozhodnuté zasvětit svůj život politice i na úkor rodinného štěstí, až po starou, nemocnou, zmatenou ženu, které už zbyly jen vzpomínky. Že byl herecký výkon, který podala, bezvadný, dokazuje i nominace na Oscara pro nejlepší herečku v hlavní roli nebo Zlatý glóbus v téže kategorii.

Jejího filmového partnera si zahrál Jim Broadbent, který už má ve své sbírce také Zlatý glóbus i Oscara za vedlejší mužskou roli ve filmu Iris. Z poslední doby si ho mohou pamatovat i fanoušci série o Harrym Potterovi, kde ztvárnil jednoho z bradavických profesorů.

Image

Životopisné drama natočila režisérka Phyllida Lloyd. Ta se do povědomí diváků dostala zhruba před čtyřmi lety debutem Mamma Mia!, ve kterém shodou okolností hlavní roli také ztvárnila Meryl Streep.

Její nezkušenost s filmovou tvorbou je na snímku bohužel vidět. Ačkoli se snaží obsáhnout všechny roviny života Železné lady, ve výsledku ani jedna z nich není pořádně dotažena do konce. Divákovi jsou představeny jen útržky z politického působení Thatcherové. Samozřejmě není v lidských silách zahrnout vše, to by film musel mít mnohem delší stopáž. Je ale škoda, že se spíše nesoustředila na jeden aspekt jejího života, který mohla dotáhnout k dokonalosti, rozvést ho do větších rozměrů.

Příkladem tohoto nedostatku může být příliš zkrácené, nedostatečně vysvětlené pozadí její kariéry. Pro diváka, který se neorientuje v prostředí tehdejší britské politiky, může být film trochu nepřehledný. Děj totiž neustále uhání kupředu a nedopřeje publiku chvilku, aby si utřídilo myšlenky a názory.

Hezky, i když také neúplně, je vykreslen vztah Margaret k jejímu muži Denisovi. Je vidět, že jí na něm záleží, nedává mu to dostatečně najevo, stále je pro ni kariéra důležitější. Až když Denis zemře na rakovinu, nedokáže se s jeho odchodem smířit, má pocit, že je pořád s ní. Nepřipouští si, že je mrtvý, nemůže se od něj odpoutat. K posunu dojde až na úplný závěr, kdy si Margaret jeho smrt přizná a „nechá ho odejít“.

Image

Jak už bylo řečeno, je škoda, že se film snaží obsáhnout vše. Nakonec je z něj jen jakýsi životopisný přehled. Nebýt brilantního výkonu Meryl Streep, asi by se dokonce ztratil v zapomnění mezi mnoha dalšími. Z tohoto tématu by se prostě dalo vykřesat mnohem víc. Ale nehledě na všechny nedostatky, určitě stojí za to ho vidět – i kdyby jen kvůli hlavní představitelce.

Zdroj foto: bioscop.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

David Stránský: V Laterně magice se podařilo uskutečnit projekt, na který můžeme být všichni po právu hrdí!

stransky perexU příležitosti premiéry inscenace Human Locomotion, která vznikla v únoru na Nové scéně Národního divadla pod hlavičkou souboru Laterny magiky, jsme se rozhodli podívat na tento nový projekt a práci v divadle jako takovou o...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Jak si vytváříme mýty: Ztraceni v Mnichově

Ztraceni perexZpola mystifikační, zpola demystifikující komedie Petra Zelenky ZTRACENI V MNICHOVĚ, na jejíž výrobě se podílela též Česká televize, vzbudila největší poprask nikoli svým tvarem či příběhem, nýbrž téměř předná...


Literatura

Neviditelné řemeslo aneb Tajemství redakční práce vám rozšíří obzory

Neviditelné řemesloJste milovníkem knih a chcete znát i pozadí vzniku samotné knihy? Co všechno stojí za vydáváním knih než se vám dostane pod čtenářské oko? Přesně tímto se zabývá Neviditelné řemeslo s podtitulem Tajemství redakční práce.

...

Divadlo

Jaké bylo první letošní LiStOVáNí v Holešově?

kluk z kostek 200V holešovském New Drive Clubu se v úterý 23. ledna uskutečnila zastávka z projektu LiStOVáNí zaměřená na knihu Kluk z kostek.

...

Film

Mistři japonského filmu nás stále oslovují

mistri japonskeho filmu obalkaJapanolog Antonín Líman sepsal ve 13 esejích knihu Mistři japonského filmu (vydala Paseka), kde se zaměřil na nejznámější tamní režiséry a jejich díla. Oproti fil...