Nevšední festival íránského filmu

Nevšední festival íránského filmu

Tisk
ImageVe středu 11. ledna odstartuje v kině Světozor historicky první filmový festival íránského současného filmu, který potrvá do neděle 15. ledna. Co všechno divákům přinese letošní zahajovací přehlídka zahraniční kinematografie a jak hluboko budeme moci nahlédnout do odlišné kultury?




Írán, 20. nejlidnatější a nejrozlehlejší stát není jen plný pouště či válečných konfliktů, ale také výjimečných filmových talentů. Počátky národní kinematografie jsou spojované s režisérem Abdulláhem Sepantou či poválečnými tvůrci Ismá’íl Kúšán a Farroch Ghaffárí, kteří prošlapali nesnadnou cestu současným filmařům. Tamní díla jsou totiž více ceněná v zahraničí než u domácího publika a filmový průmysl není zrovna rozkvétající odvětví. Přesto si íránská díla našla svoje místo a i český divák má konečně možnost podívat se na ucelenou přehlídku tvorby.

Festival je rozdělen do tří programových sekcí. Pro skutečné nadšence filmového světa je určena sekce krátkých filmů. V přehlídce krátkometrážních snímků představí svou tvorbu mladé naděje íránské kinematografie. Další sekce je věnovaná hlavnímu městu Teheránu. Pohlédnout do takřka osmimilionového města můžeme skrze dokumenty o graffiti či o každodenním životě v chudých čtvrtích. Svůj pohled přiblíží i Kamran Shirdel, který je považován za zakladatele íránského sociálního dokumentu.

Poslední sekcí je hraný film, který nám představí nejúspěšnější snímky posledních let. Rozhodně největším tahákem je Rozchod Naidera a Simin, který i zahájí samotný festival. Dílo natočené teprve loňský rok sklízelo ocenění po celém světě a bylo k vidění už i v Čechách na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Z festivalu Berlinale si scénárista a zároveň i režisér snímku Asgahara Farhadiho odvezl Zlatého medvěda v kategorii nejlepší film a Stříbrného medvěda za nejlepší ženský i mužský herecký výkon v hlavní roli. Tu ztvárnila Leila Hatami a jejího filmového partnera Peyman Moaadi. Uvedení na festivalu zároveň odstartuje i širší distribuce v českých kinech. Společnost Artcam vypustí snímek na filmová plátna v půlce února. Íránský kandidát na Oscara se tedy zařadí po bok amerických trháků a přiblíží se českému publiku i mimo festival. Že jde o dílo zcela výjimečné a dosti hluboké nejen naznačují filmoví kritici, ale i samotní diváci na nejednom diskusním fóru či anketním hlasování.

Image

Rozchod Naidera a Simin ale není jediný snímek, který v sekci hraných filmů stojí za pozornost. I další počiny filmařů se věnují stěžejnímu tématu ženy, jejich vztahy a city v zemi, která má zvláštní patriarchální politiku. Například ve filmu Je to prosté nám scénárista Shadmehr Rashin přiblíží situaci ženy, která se pokouší vymanit stereotypu. Tento snímek i osobně uvede a nebude zdaleka jediný, kdo se živě představí publiku. Niki Karimi přijede se svým režisérským počinem Dnes ještě ne, kde zároveň i hraje či Kambuzia Partoni s filmem Café tranzit, vyprávějícím o vdově samoživitelce. O experimentální zážitek se postará Abass Kiarostami se svým dílem Šírin. Filmy budou promítány v originálním znění, tedy v perštině, s českými a anglickými titulky a většina filmů se dočká během festivalu opakování.

Pořadatelem festivalu je firma Tokada Productions a o mediální rozšíření se stará například časopis Respekt či Rádio 1 nebo Rádio Ethno. První ročník netradičního filmového světa se pomalu dostává do podvědomí filmových fanoušků a zájemců o východní kulturu. Doufejme, že zůstane i v paměti a snímky si najdou své diváky. Někomu možná pomohou lépe poznat Írán, jiného okouzlí unikátní umělecké pojetí. Pro českého návštěvníka kina je to pořád ale výlet do exotického prostředí a značná odlišnost od běžného konzumu. Přesto, nebo i právě proto, stojí za to se vypravit do kina a shlédnout něco, co není až zas tak spotřební. Něco, co v nás zanechá zážitek.


Zdroj foto: iranianfilmfestival.cz, kinosvetozor.cz


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Markéta Harasimová

MH200Markétu Harasimovou znám poměrně krátkou dobu, ale po přečtení jejího románu Poháry touhy se mi tak nějak dostala pod kůži. A protože jsem ji chtěla poznat víc, zrodil se tento rozhovor:

 

 

...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Čtěte také...

Jak se kdysi odečítal film

I dnes se stává, že diváci prožívají nekonečné seriály (proč by se na ně jinak dívali?), že mají tendenci vztahovat postavu na jejího představitele. Oblibu nezaručuje sebelépe zvládnutá role v "kusovém" pořadu, ale ustavičně se vracející typizované figurky: vždyť kdo vítězí třeba v soutěži TýTý?...


Divadlo

Jaká je budoucnost Divadla Na zábradlí?

altSoučasná ekonomická situace, potažmo i kulturní založení obyvatel, není rozhodně příznivou dobou pro instituce věnující se umění. Zejména pak pro divadla, která jsou speciálním odvětvím. Není to film, jejich návštěva není rozhodnutí z minuty na minutu. Chce to p...

Film

Jak buřiči a rozvratníci zachránili Hollywood

bezstarostni jezdci zurici byciŠedesátá léta narušila snad všude na světě zavedené pořádky, které v kinematografii dosud panovaly. Zejména režiséři se chtěli vymanit z područí služebnosti - ať již ji zosobňovaly ideologické tlaky, jak...