Kino Světozor chystá nový cyklus, ve kterém představí nedistribuční snímky z celého světa
Kultura21.cz

Kino Světozor chystá nový cyklus, ve kterém představí nedistribuční snímky z celého světa

svetozor 200Na rok 2022 si kino Světozor připravilo pro své diváky novinku. Ve středu 16. února zahájí nepravidelný cyklus zaměřující se na kvalitní filmy z festivalů, pro které žádná distribuční společnost nemá v plánu českou premiéru. Cyklus ponese jméno „Světozor uvádí“ a začne filmem Maminka (Petite maman) francouzské režisérky Céline Sciamma, jenž měl premiéru na Berlinale. Kino Světozor novým cyklem reaguje na úspěch s původně nedistribučním filmem Bod varu na přelomu roku.

„Rozhodli jsme se založit tento cyklus, abychom přivedli divákům filmy, které by neměly zůstat mimo plátna kina jen proto, že se žádná distribuční společnost nerozhodla film zakoupit pro české publikum,“ říká dramaturg kina Světozor Vojtěch Marek. „A protože si myslíme, že některým takovým titulům velké plátno rozhodně sluší, budeme usilovat o práva na projekci v našem kině.“

Cyklus „Světozor uvádí“ bude zajímavý zejména pro cinefily, tedy milovníky filmů. Úvodní projekce bude patřit francouzskému snímku Maminka režisérky Céline Sciamma. V Česku byl k vidění pouze na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech (KVIFF), proto je jeho uvedení v kinech exkluzivní. Film vypráví příběh osmileté Nelly, která po smrti babičky pátrá v jejím domě a jeho tajemném okolí. Režisérka oceňovaného snímku Portrét dívky v plamenech tentokrát nachystala intimní a křehký příběh o přátelství, rodině a touze nebýt sám.

svetozor maminka

Tým kina Světozor pečlivě vybírá tituly jak na festivalové scéně, tak ve filmografiích osvědčených jmen, která vždy zaručují kvalitní zážitek. Nedávno se podobná iniciativa kin vyplatila s filmem Philipa Barantiniho Bod varu, který stavěl už na pozitivních ohlasech z KVIFF. Kolem Vánoc si spřátelená kina Světozor, Aero, Bio Oko, Přítomnost, Scala a Bio Central dohodla exkluzivní práva na několik projekcí. Řadu z nich ozvláštnila o debaty s profesionálními kuchaři. Film se u diváků ujal a do české distribuce nyní jde díky společnosti Aerofilms. Od 3. února tak film hrají kina po celé ČR.

Spolu s kinem Světozor se do projektu pouští také brněnské Univerzitní kino Scala, které pojmenuje svůj cyklus ve stejném stylu: Scala uvádí. „Přišla nám velká škoda, že by se tyto filmy nedostaly do české distribuce a věříme, že existuje mnoho diváků, kteří o nich ví a ocení to, že se promítají v našem kině,“ doplňuje šéf Univerzitního kina Scala Radek Pernica.

Pražské kino Světozor je třísálové artové kino v samém srdci města. Bylo otevřeno roku 1918 spolu se stejnojmennou pasáží. Vedle klasických projekcí distribučních filmů hostí dodnes řadu filmových přehlídek, festivalů, ale prostřednictvím živých přenosů i záznamů přináší to nejlepší z operních, baletních, divadelních či koncertních pódií z celého světa.

Více informací na https://www.kinosvetozor.cz


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

Sto zvířat: „Ještě žádné naše album není tak vymazlené.“

sto zvirat hraju na klavir v bordeluJedna z nejlepších tuzemských ska kapel Sto zvířat vydala 1. září novou desku s názvem Hraju na klavír v bordelu. V rozhovoru si o ní můžete přečíst spoustu zajímavostí z pera hudebníka ...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Čtěte také...

Všechno nejhorší 2

vsechno nejhorsi  perexVysokoškolačka Tree byla nucena pořád dokola prožívat ten samý den, na jehož konci ji vždycky zabil vrah v masce maskota její univerzity. Z téhle časové smyčky se dostala tak, že odhalila totožnost svého vraha a poslala...


Literatura

Továrna na panenky – o vzácnosti svobody

TovárnaV továrně na panenky v Londýně, kde Iris pracuje, plynou dny jeden za druhým a všechny jsou stejné. Ve stejnou dobu vstávat, ve stejnou dobu obědvat a jít spát. Pracuje tu se svou sestrou Rose, která se bez výhrad podvoluje tomuhle způsobu života. Iris vša sní o něčem jiném – její váš...

Divadlo

V Tramtarii se tygrů nebojí

altV nezávislém olomouckém Divadle Tramtarie se 16. května konalo představení inscenace ...a za Tracym tygr. Jednalo se o předposlední podání této hry v sezóně, a nejen proto bylo vyprodáno.

 

...

Film

Rande v kině stále není klišé, a to ani pokud jste zrovna teď single

rande z filmu200Kino je od nepaměti jedním z nejčastějších míst setkání prvního rande nebo oslavení výročí. Napadlo vás ale někdy, že se v kině můžete i s někým seznámit? Poslední dva roky, díky světové pandemii, randit v kině moc nešlo, ale ani to neodrad...