„...A také déšť“

„...A také déšť“

Tisk
ImageKaždý si pod pojmem indián vybaví barevnou čelenku, dýmku míru a pokrevní bratrství. Kdo dával pozor ve škole, tak si nejslavnějšího objevitele světa Kryštofa Kolumba spojí se zámořním objevem a z hodin zeměpisu možná vytáhne z hlavy, že někde v jižní Americe leží Bolívie. A ten, kdo se neztrácí v přehršlích informací, které na nás zprávy chrlí bez ustání dnem i nocí, tak vzpomene na „válku o vodu“. Ano, je v tom spojitost. Fiktivní příběh zasazený do bolestné reality spojil nejzákladnější lidské potřeby a emoce s dějinami, dostal název A také déšť , tvůrci byl vyslán do světa a k nám do České republiky míří v rámci Festivalu španělských filmů.

 


Bolívie je velice autentická země s počtem obyvatel 8,5 milionu. Takřka 60% z nich žije pod hranicí chudoby a stejné procento populace tvoří Indiáni. Není překvapující, že indiánské dědictví je stále živé, ale rozhodně není atrakcí pro turisty, nýbrž skutečností. Ve 30. letech 16. století Španělé vtrhli do země a pro tehdejší obyvatelstvo začala dvousetletá éra nadvlády a utlačování. V toku času se sice u moci vystřídalo spoustu diktátorů a velkých osobností a systém se na první pohled změnil. Přesto ale země zůstala velmi chudá, obyvatelé ostražití a Indiáni pořád trochu utlačovaní. Důkazem, že opravdu v každém státě plyne historie času trochu jinak, je válka o vodu. Totiž i na začátku 21. století může být lidem odpírána základní potřeba. V jednom z největších bolivijských měst -  Cochabamba se firma Bechtel za tiché podpory vlády pokusila zprivatizovat rozvod vody. Skončilo to jak jinak, než velkými demonstracemi, takřka stovkou mrtvých a pro okolní svět tato událost upadla v zapomnění. Ale naštěstí ne pro všechny. Paul Laverty, známý scénárista, velmi sociálně angažovaný a zabývající se vztahy mezi severem a jihem, se chopil scénáře příběhu a jeho manželka Icíar Bollain režie. Znalcům filmu je spíše povědomá jako herečka a též scénáristka, ale i režírování je jejím oborem. Tento snímek, její čtvrtý v pořadí, je toho důkazem.


Do těžké reality je zasazen příběh o natáčení historického filmu o objevení a zotročení země. Divák tak dostane možnost podívat se do pozadí a minulosti utrpení indiánských kmenů. Hlavní role ve filmu jsou převážně mužské. Gael Garcia Bernal jako režisér chystaného snímku Sebastian zaútočí zejména na divačky svým pronikavým pohledem. Carlos Advuiri sehrál postavu Daniela, středobod příběhu a zejména on přenesl na plátno uvěřitelnost. Ovšem neskutečný herecký výkon předvádí Luis Tosar coby Costa. Dokonalá mimika a gesta či němí pohled mu postačil k vzbuzení velkých emocí. Sympatičtější je ještě tím víc, že nepředstavuje typického hrdinu, ale lidskost a neskutečná dobrosrdečnost v něm se teprve v průběhu příběhu vykrystalizuje. Lepší herecké obsazení do snímku, který má divákům něco dát, si snad nelze přát. Za zmínku ještě stojí kostýmy, které při natáčení historických záběrů perfektně dokreslí atmosféru. Stojí za nimi zkušená španělská výtvarnice Sonia Grande.

Image

Výpravný snímek, honosící se 13 nominacemi na výroční ceny Goya, sklízí po světě velmi rozporuplnou kritiku a to zcela pochopitelně. Velké téma s malým rozpočtem a rána do vosího hnízda tamní politiky je jedna strana mince a film by šel rozhodně natočit s více efekty, profesionálněji a bez těch malých přešlapů, které ho tu a tam lemují. Ale možná by to potom nebylo to pravé. To pravé, co vás zvedne ze židle, co vám nechá stéct slzu po tváři a večer před usnutím bude běhat za víčky. Naše realita, ať už s jakýmikoliv problémy se vždycky dá zapít minimálně sklenicí vody. Na druhém konci světa ne. A když se na snímek v rámci Festivalu španělského filmu vydáte, tak se vás dotkne surová realita lidí sice velice vzdálených, ale přesto pořád stejných jako my.

A také déšť (También la lluvia)

Režie: Icíar Bollaín
Hrají: Gael García Bernal a Luis Tosar
Zdroj foto: pelicula.cz a imdb.com


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Zbyňka Šolcová: „Mám ráda pestrost a změny.“

zbynka solcova200Lidé si myslí, že harfenistky jsou romantičky ze starých časů. U Zbyňky Šolcové to neplatí. Nevyhýbá se uměleckým experimentům a fúzím s jinými žánry. Také se věnuje poezii a fotografování. Před nedávnem nahrála se so...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

KOUZELNÁ TAJEMNÁ CESTA THE BEATLES

the beatles magical mystery tourPřehrávám si LP Magical Mystery Tour a při písni The Fool On The Hill se mi vybaví slova Zdeňka Rytíře, která zpíval Ota Petřina v písni Nebýt tebe z LP Super-Robot (1978): ,,Nebýt...


Literatura

Procházka po britských galeriích a muzeích

altNejen milovníkům Velké Británie a umění je určena kniha Britské galerie a muzea vydaná Radioservisem. Autor Jaroslav Beránek chce dokázat i pochybovačům, že Británie má co nabídnout…

Divadlo

Doma u Hitlerů: Historky z kuchyně

doma u hitlera 200V rámci dvacátého ročníku divadelního festivalu Setkání Stretnutie přijelo do Zlína Štátne divadlo Košice s hrou Doma u Hitlerů: Historky z kuchyně. Tu speciálně pro Košice a vlastně celý slovenský stát upravil Arnošt Goldflam. Prem...

Film

ČT Art slaví. Diváci se mají na co těšit.

PRAHA – 21.8. 2014. Při příležitosti oslav ročního vysílání, představila alternativní ČT Art veřejnosti „fajnšmekrovsky“ přichystanou nabídku podzimního vysílacího schématu včetně dvanácti premiér a tří přímých přenosů v prvním záříjovém týdnu.

 

...