„...A také déšť“

„...A také déšť“

Tisk
ImageKaždý si pod pojmem indián vybaví barevnou čelenku, dýmku míru a pokrevní bratrství. Kdo dával pozor ve škole, tak si nejslavnějšího objevitele světa Kryštofa Kolumba spojí se zámořním objevem a z hodin zeměpisu možná vytáhne z hlavy, že někde v jižní Americe leží Bolívie. A ten, kdo se neztrácí v přehršlích informací, které na nás zprávy chrlí bez ustání dnem i nocí, tak vzpomene na „válku o vodu“. Ano, je v tom spojitost. Fiktivní příběh zasazený do bolestné reality spojil nejzákladnější lidské potřeby a emoce s dějinami, dostal název A také déšť , tvůrci byl vyslán do světa a k nám do České republiky míří v rámci Festivalu španělských filmů.

 


Bolívie je velice autentická země s počtem obyvatel 8,5 milionu. Takřka 60% z nich žije pod hranicí chudoby a stejné procento populace tvoří Indiáni. Není překvapující, že indiánské dědictví je stále živé, ale rozhodně není atrakcí pro turisty, nýbrž skutečností. Ve 30. letech 16. století Španělé vtrhli do země a pro tehdejší obyvatelstvo začala dvousetletá éra nadvlády a utlačování. V toku času se sice u moci vystřídalo spoustu diktátorů a velkých osobností a systém se na první pohled změnil. Přesto ale země zůstala velmi chudá, obyvatelé ostražití a Indiáni pořád trochu utlačovaní. Důkazem, že opravdu v každém státě plyne historie času trochu jinak, je válka o vodu. Totiž i na začátku 21. století může být lidem odpírána základní potřeba. V jednom z největších bolivijských měst -  Cochabamba se firma Bechtel za tiché podpory vlády pokusila zprivatizovat rozvod vody. Skončilo to jak jinak, než velkými demonstracemi, takřka stovkou mrtvých a pro okolní svět tato událost upadla v zapomnění. Ale naštěstí ne pro všechny. Paul Laverty, známý scénárista, velmi sociálně angažovaný a zabývající se vztahy mezi severem a jihem, se chopil scénáře příběhu a jeho manželka Icíar Bollain režie. Znalcům filmu je spíše povědomá jako herečka a též scénáristka, ale i režírování je jejím oborem. Tento snímek, její čtvrtý v pořadí, je toho důkazem.


Do těžké reality je zasazen příběh o natáčení historického filmu o objevení a zotročení země. Divák tak dostane možnost podívat se do pozadí a minulosti utrpení indiánských kmenů. Hlavní role ve filmu jsou převážně mužské. Gael Garcia Bernal jako režisér chystaného snímku Sebastian zaútočí zejména na divačky svým pronikavým pohledem. Carlos Advuiri sehrál postavu Daniela, středobod příběhu a zejména on přenesl na plátno uvěřitelnost. Ovšem neskutečný herecký výkon předvádí Luis Tosar coby Costa. Dokonalá mimika a gesta či němí pohled mu postačil k vzbuzení velkých emocí. Sympatičtější je ještě tím víc, že nepředstavuje typického hrdinu, ale lidskost a neskutečná dobrosrdečnost v něm se teprve v průběhu příběhu vykrystalizuje. Lepší herecké obsazení do snímku, který má divákům něco dát, si snad nelze přát. Za zmínku ještě stojí kostýmy, které při natáčení historických záběrů perfektně dokreslí atmosféru. Stojí za nimi zkušená španělská výtvarnice Sonia Grande.

Image

Výpravný snímek, honosící se 13 nominacemi na výroční ceny Goya, sklízí po světě velmi rozporuplnou kritiku a to zcela pochopitelně. Velké téma s malým rozpočtem a rána do vosího hnízda tamní politiky je jedna strana mince a film by šel rozhodně natočit s více efekty, profesionálněji a bez těch malých přešlapů, které ho tu a tam lemují. Ale možná by to potom nebylo to pravé. To pravé, co vás zvedne ze židle, co vám nechá stéct slzu po tváři a večer před usnutím bude běhat za víčky. Naše realita, ať už s jakýmikoliv problémy se vždycky dá zapít minimálně sklenicí vody. Na druhém konci světa ne. A když se na snímek v rámci Festivalu španělského filmu vydáte, tak se vás dotkne surová realita lidí sice velice vzdálených, ale přesto pořád stejných jako my.

A také déšť (También la lluvia)

Režie: Icíar Bollaín
Hrají: Gael García Bernal a Luis Tosar
Zdroj foto: pelicula.cz a imdb.com


 
Banner

Přihlášení



Vzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Tomáš Savka: „Oslavit si umím každý den, když chci“

Savka200Zpěvák Tomáš Savka se proslavil díky účasti v talentové show Česko hledá Superstar a nyní slaví 30 let. U této příležitosti vyráží na swingové turné, o kterém v tomto rozhovoru prozradil více.

...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Čtěte také...

S Pepikem Hnátkem je Okresní přebor konečně úplný

alt„Na žádnej ťukes nemáte, jste dřeváci, a proto taky hrajete vokres.“ Tahle věta stačí, aby si divák udělal dojem nejen o celém filmu (i seriálu), ale také o hlavním hrdinovi Pepikovi Hnátkovi a jeho fotbalovém m...


Literatura

Být lvem není žádná pohádka

je-tezke-byt-lvem 200Nakladatelství Práh vydalo v loňském roce další dílo izraelského spisovatele Uriho Orleva, který získal mezinárodní Cenu H. Ch. Andersena. Tentokrát se jedná o milý příběh nazvaný Je těžké být lvem.

...

Divadlo

Na podzim do divadla: O pejskovi a kočičce

200divZlínské Městské divadlo si dětského diváka předchází, jak může. První premiéra sezóny 2013/2014 bude patřit dětem. Oblíbená dvojka pejsek a kočička opět budou řádit na jevišti. A děti budou znovu se zatajeným dechem sledovat, jak tito dva nerozluční kamarád...

Film

S nadšením a díky za knihy o filmu, dvakrát ze Slovenska

Rozhovory o filme perexNa Slovensku občas vyjdou knihy, které můžeme jen tiše závidět. Mám na mysli zejména ABECEDÁR SLOVENSKÉHO FILMU 1921-2021. Nejsou to dějiny národní kinematografie (ty ostatně – na rozdíl od Česka – vyšly rovněž), je to spí...