Příběh Anny Kareniny je všeobecně známý. Jak jej pojalo pražské Švandovo divadlo?

Příběh Anny Kareniny je všeobecně známý. Jak jej pojalo pražské Švandovo divadlo?

Tisk

Anna Karenina perexAnna Karenina (Hana Briešťanská) je počestnou manželkou a matkou. To se změní, když potká důstojníka Vronského (Mark Kristián Hochman), do kterého se bláznivě zamiluje. Její city jsou tak silné, že je odhodlaná opustit rodinu, ztratit pohodlné a zároveň svazující společenské postavení a snášet opovržení ze strany bývalých přátel.

 

Její rozhodnutí jí ale štěstí nepřinese. Přichází o syna (Viktor Sekanina/ Štěpán Uhlíř) a ani průběh vztahu s Vronským není takový, jaký si jej představovala. Namísto nového začátku přichází deziluze z opakujících se partnerských vzorců a mělkosti štěstí, které poskytuje zaslepená honba za romantickými ideály. Zatímco Anna řeší své vztahové dilema, Konstantin Levin (Jakub Tvrdík) miluje, obává se o budoucnost svého národa a neustále přemítá o smrti, i když je plný sil a na dosah má vytoužené štěstí.

Moderní pojetí klasiky

Režisér Martin Františák, který pro pražské Švandovo divadlo připravil divadelní adaptaci světoznámého románu Anna Karenina, se rozhodl pojmout tuto klasiku jako moderní realistické drama (nejen) o partnerských vztazích. Svým postavám projevuje dostatek pochopení, nesoudí je a dává jim prostor vyjádřit jejich postoje. Aby dramatický příběh trochu odlehčil, vsunul do něj několik vtipných a sarkastických situací.

Dva příběhy, dva hlavní hrdinové

Prolínání příběhů Levina a Anny skvěle funguje, avšak zatímco Levin je sympatickou postavou, jejíž cestu budete sledovat se zájmem, o Anně se to říct nedá. Jistě, ze začátku si vaše sympatie získá, avšak jak děj plyne, ze silné a upřímné ženy, která odsuzuje pokrytectví, se stává absolutně nevyrovnaná a pokrytecká osoba, která neví, co chce, ale nedá pokoj, dokud to nedostane. Poté začne obviňovat všechny kolem sebe, i když si za své neštěstí může pouze ona sama, což je dost otravné.

Anna Karenina 1

Její manžel (Kamil Halbich), ačkoliv ze začátku působil tvrdě a nepřístupně, se zas ukáže jako svědomitý, čestný a starostlivý člověk. Kromě něj si divákovou pozornost zaslouží i elegantní a veselá Kitty (Anežka Šťastná), rázná Dolly (Nataša Bednářová) a její přelétavý manžel Stiva (Jacob Erftemeijer) a samozřejmě zamilovaný Vronský, který zjišťuje, že učinit svou vyvolenou šťastnou je nadlidský úkol.

Silné emoce, elegance a vlak

Tato inscenace oslní fantastickými hereckými výkony. Hana Briešťanská exceluje v roli Anny a i když je tato postava většinu času nesnesitelná, její představitelka vás nadchne přirozeným a zároveň emotivním hereckým projevem. Dalo by se říct, že ona Annu nejenom hraje, ona se jí stavá. Ostatní za ní nezaostávají, a tak vás více než samotný příběh bude bavit sledovat herecké zrvárnění jednotlivých postav.

Anna Karenina 2

Úchvatná je také výprava, jejíž významnou součástí je práce se světlem. Bohatě využívaný je i motiv vlaku – některé scény se odehrávají ve vlakovém kupé a na pozadí se objevuje vagón podzemky. Podmanivou atmosféru ještě umocňují obří průhledné vrstvy plexiskla, zpoza kterých postavy sledují situace, jež se jich týkají a u nichž zároveň nejsou přítomné. Kostýmy jsou elegantní i moderní, díky čemuž pomáhají propojení nadčasového příběhu z minulosti do současnosti. Stejnou roli plní i hudba Aid Kida, který patří výrazným představitelům elektronické hudby u nás i v Evropě.

Anna Karenina-zdroj 3

Hra je zaměřená na vztahy plné vášně, rozpolcenosti a dalších silných citů. Ukazuje, že romantické poblouznění není všechno, že za řeči o morálce se dá snadno ukrýt pokrytectví a také postavení žen, které nemohou existovat jako nezávislé osobnosti, ale jen jako něčí manželky nebo milenky. Klade také otázky, na které není snadné odpovědět. Jak nás ovlivňují mravní normy společnosti? Je silnější láska mezi partnery nebo láska matky k dítěti? Jaký je rozdíl mezi sobectvím a nezávislostí? A existuje něco jako nárok na štěstí?

ANNA KARENINA
Autor knižní předlohy: Lev Nikolajevič Tolstoj
Adaptace a režie: Martin Františák
Dramaturgie: Marie Nováková
Žánr: drama
Asistent režie a inspice: Petra Štanclová
Hudba: Aid Kid (Ondřej Mikula)
Light design: Martin Špetlík
Produkce: Tereza Marková
Scénografie a kostýmy: Marek Cpin
Hrají: Jakub Tvrdík, Jan Grundman, Matěj Anděl, Hana Briešťanská, Kamil Halbich, Mark Kristián Hochman, Jacob Erftemeijer, Nataša Bednářová, Anežka Šťastná, Alena Štréblová, Jan Mansfeld, Miroslav Hruška, Anna Grundmanová, David Punčochář, Matěj Polák, Viktor Sekanina/Štěpán Uhlíř
Uvádí: Švandovo divadlo v Praze
Premiéra: 4. 11. 2023
Délka představení: 3 hod 5 min včetně přestávky

Hodnocení: 70 %

Zdroj foto: www.svandovodivadlo.cz/inscenace/783/anna-karenina/4853


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Sami si vytvárame svojich nepriateľov cez svoju pasivitu

iv 200V kníhkupectve Panta Rhei v Bratislave 8. septembra pokrstil knihu Štěstí na míru český motivátor a autor bestsellerov o osobnostnom rozvoji Ivo Toman. Slovensko mu je dôverne známe, keďže na ňom vyštudoval ...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Legendární Past na myši ve Zlíně

past-na-mysi-perexMěstské divadlo Zlín uvedlo v půlce října loňského roku jednu z nejznámějších detektivních her na celém světě, Past na myši od Agathy Christie. Jak se světoznámého dramatu zhostilo zlínské divadlo a jak se vyvedlo rozuzlení, tak typi...


Literatura

Regula Elizabeth Fiechter: Mystická Lenormand

Mysticka  Lenormand 200Pro Regulu Elizabeth Fiechterovou musel být splněný sen dostat do rukou vzácnou možnost „přepracovat, uhladit a načechrat“ své oblíbené karty. Lenormand, nádherné, věky přežívající dílo madame Lenormand, která s těmito kar...

Divadlo

Anna Karenina ve společnosti drsných motorkářů

karenina 200Jedno z neméně slavných a nadčasových děl Lva Nikolajeviče Tolstého se rozhodli tvůrci nejnovější rock opery přenést do moderního prostředí motorkářského klubu.

...

Film

Zlobili by se řečtí bohové na film Hněv Titánů?

 Zlaté pravidlo Hollywoodu říká "Pokud byl film komerčně úspěšný, co nejdříve natočit jeho pokračování, bez ohledu na jeho kvality." A proto po dvou letech do našich kin dorazilo pokračování průměrného Souboje Titánů. První díl byl přijat značně kriticky, což producenty ve...