Slavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Slavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Tisk

Peskova divadlo perexEliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Když se Eliška Otýlie ujme a rozhodne se jí pomoct, nejdřív si myslí, že z dívky herečka nikdy nebude. V Otýlii se však ukrývá obrovský talent, a tak se brzy stane jednou z nejuznávanějších hereckých osobností. Zatímco Otýlie září, Eliščina kariéra postupně upadá a zdá se, že bude muset o své místo na slunci svést boj se svou vlastní studentkou.

První divadelní premiéra v nově otevřeném Tvůrčím domě Elišky Peškové

Autorem inscenace Pešková vyprávějící o dvou talentovaných a oblíbených herečkách je Josef Kačmarčík, který se ujal i režie. Premiéra proběhla 26. 10. 2023 a nekonala se tradičně ve Švandově divadle, ale v nedávno otevřeném Tvůrčím domě Elišky Peškové (www.tvurcidum.cz), který je prostorem určeným pro amatérské umění, kreativní vzdělávání a sousedská setkání.

Umění, přátelství a rivalita

Hořká komedie se zaměřuje na vztah hereček, na jehož pozadí se odehrávají velké společenské změny, které výrazně zasáhnou i do českého divadelnictví. Postavení uznávané učitelky a nepříliš šikovné žačky se rychle mění: protože se ukáže, že Otýlie má na to, aby byla herečkou, stanou se z žen přítelkyně a kolegyně. Při společné práci se pak projeví, že každá z nich má k herectví jiný přístup. Eliška bez debaty a dlouhé přípravy zahraje všechno, co jí přidělí, Otýlie potřebuje dostatek času na to, aby postavu, kterou má hrát, pochopila a vcítila se do ní.

No a když se k tomu přidá fakt, že Otýlii všichni chválí a obdivují a Eliščina sláva mizí, je jasné, že mezi nimi musí zákonitě dojít ke střetu. Obě bojují za to, v co věří, obě milují herectví a obě udělají všechno pro to, aby zářily na jevišti. Obě se těší z rozvoje českého divadla, obě se touží dostat do divadla Národního, které snad brzo vznikne… avšak svého cíle dosáhne jen jedna z nich.

O herectví vážně i s nadsázkou

Ve hře se prolínají vážné okamžiky s těmi komediálními. Díky tomu je příběh skvěle vyvážený, takže pobaví, poučí i dojme. Obě hrdinky jsou vykresleny velmi realisticky, a tak můžete sledovat nejen jejich triumfy, ale také jejich slabosti a selhání. Vývoj vztahu je dynamický a zábavný, změna poměrů v českém divadelním prostředí strhující a scéna tvořená kosmetickým stolkem a věšákem na šaty jednoduchá a promyšlená zároveň. Závěr hry jen potvrzuje propracovanost příběhového konceptu a umožňuje oběma ženám nalézt smíření i sílu na další cestu. A když k tomu přičtete skvělé herecké výkony, je jasné, že Pešková je jednou z těch divadelních her, které byste si neměli nechat ujít.

Peskova divadlo

PEŠKOVÁ
Autor a režie: Josef Kačmarčík
Dramaturgie: Vojtěch Nejedlý
Žánr: hořká komedie
Výprava: Linda Holubová
Hudba: Čeněk Vaculík
Produkce: Karolína Hanzlová
Hrají: Miroslava Pleštilová, Iveta Hlubučková
Uvádí: Švandovo divadlo
Premiéra: 26. 10. 2023
Délka představení: 1 hod 20 min bez přestávky

Hodnocení: 100 %

Zdroj foto: www.svandovodivadlo.cz/inscenace/885/peskova


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Mít svůj „dream team“ je opravdu „dream“, říká zpěvačka Tereza Černochová

Cernochova perexŠiroké publikum ji prvně zaznamenalo, když se ještě vlnila v dívčím triu Black Milk. Později na sebe Tereza Černochová upozornila prvním sólovým albem Small Monstrosities, kde zpívala hlavně cover verze písniček z přelomu sedmdesátých a...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

Vánoční festival v divadlech Rokoko a ABC

vanocni festival divadlo rokoko abcDruhý ročník originálního jednodenního divadelního festivalu se uskuteční v sobotu 8. prosince. Podtitul vánoční skutečně přinese zážitky týkající se největších svátků v roce. Divadelní hry, doprovodný program a...


Literatura

Koho reprezentují Jazyky reprezentace?

altŽijeme ve světě, kde v každém okamžiku každým svým gestem, mimickým záchvěvem, tónem promluvy i jejím obsahem dáváme najevo nejen svůj postoj, ale zároveň nabízíme ostatním, aby naše vyjádření dekódovali, ať již naše záměry chápou či nikoli. Přitom tentýž znak mů...

Divadlo

Doma u Hitlerů: Historky z kuchyně

doma u hitlera 200V rámci dvacátého ročníku divadelního festivalu Setkání Stretnutie přijelo do Zlína Štátne divadlo Košice s hrou Doma u Hitlerů: Historky z kuchyně. Tu speciálně pro Košice a vlastně celý slovenský stát upravil Arnošt Goldflam. Prem...

Film

Čtyřlístek ve službách krále - krása z pera scenáristů!

ctyrlistek ve sluzbach krale200Do českých kin vstoupil pro některé z našich rodičů, ale nejen pro ně dlouho vysněný filmový snímek Čtyřlístek, který už vychoval dvě generace našich spoluobčanů, ale aspiruje v prohloubení...