Herec Lukáš Janota slaví významné životní jubileum

Herec Lukáš Janota slaví významné životní jubileum

Tisk

Lukas Janota200Ve středu 4. října 2023 oslavil své 40. narozeniny dlouholetá herecká opora muzikálového souboru Městského divadla Brno Lukáš Janota.

 

 

Narodil se ve Zlíně a s herectvím se poprvé setkal už jako školák v dětských rolích ve filmu i televizi. Debutoval v roce 1994 jako Ivoš ve filmu Potkal jsem ho v ZOO, zahrál si také v televizním seriálu Medvědi nic nevědí (1994) a navázal rolí Pepíka Machačky v rodinné filmové komedii Artuš, Merlin a Prchlíci (1995).

Vystudoval hru na klarinet a saxofon na Hudební konzervatoři v Kroměříži a po maturitě odešel do Brna na Janáčkovu akademii múzických umění, kde absolvoval obor muzikálové herectví. Následně 1. prosince 2009 nastoupil do angažmá v Městském divadle Brno, jehož nepostradatelnou součástí je dodnes.

Je pravidelně obsazován do rolí muzikálových i činoherních, z těch nejvýraznějších za dobu jeho působení na prknech MdB zmiňme titulní roli v rockovém muzikálu Mozart! (2009), Morice v jazzrockovém muzikálu Probuzení jara (2009), zbrklého naivu Seymoura v hororové muzikálové komedii Kvítek z horrroru (2011), tajemné Zvíře v muzikálové pohádce Kráska a zvíře (2011), dále přichází Don Sancho v tragikomedii Cid (2012), Horatio v komedii Tři v tom (2012), Eddie v magickém muzikálu Pokrevní bratři (2012), Hippolytos v básnickém dramatu Faidra (2012), titulní postava v romantickém historickém muzikálu Zorro (2013), nezaměstnaný ocelář Malcolm McGregor v muzikálové komedii Donaha! (2013), bláznivý Jimmy v muzikálu Flashdance (2013), úředník newyorské pojišťovny Chuck Baxter půjčující svůj byt v komediálním muzikálu Sliby chyby (2014), titulní role ho neminula ani na činoherním poli, a to sice v romantickém dramatu Princ Homburský (2014), následuje úsměvný troll Nemotorus v rodinném fantasy muzikálu Let snů LILI (2015), titulní postava věhlasného genetika v rozpustilé operetce Mendel aneb Vzpoura hrášků (2015), Edgar v Shakespearově tragédii Král Lear (2015), telegrafista Harold Bride v osudovém muzikálu TITANIC (2016), titulní postava proslulého pistolníka v hudební komedii Limonádový Joe (2016), starostlivý bratr Charlieho Chaplina Sydney v životopisném muzikálu Chaplin (2017), legendární tajný agent James B. v bláznivé féerii Bítls (2017), Joey v disco muzikálu Horečka sobotní noci (2018), Sir Galahad v bláznivé muzikálové komedii Monty Python’s Spamalot (2018), Benjamin Coffin III. v rockové opeře RENT (2018), loďař Adrian Sanderson ve Stingově muzikálovém hitu Poslední loď (2019), svůj muzikantský talent zúročil mimo jiné coby mladý klavírista Ruden Fénix ve fantasy muzikálu Ráj (2020), diváky okouzlil také jako tajuplný, válkou poznamenaný Doktor Otternschlag v elegantně excentrickém muzikálu Grand Hotel (2020) či coby záhadný pán na panství Thornfield Hall Edward Fairfax Rochester v nedávno odderniérovaném romantickém muzikálu Jane Eyrová (2021) a k potěše publika si náležitě užíval své výstupy v postavách Leoše Janáčka v historické fresce Napoleon aneb Alchymie štěstí (2021) a Schikanedera v balábile Krokodýl ze Svratky aneb Mozart v Brně (2023).

lukas janota1

Kromě působení na domovské scéně hostuje i v pražském Hudebním divadle Karlín v titulní roli muzikálu Legenda jménem Holmes (2018) a v příštích dnech se zde své premiéry dočká i muzikál Anděl Páně (2023), kde se představí coby Hrabě.

Na svém kontě má Lukáš Janota i dvě širší nominace na Cenu Thálie, a to sice za roli pečujícího Dana v komorním muzikálu NE/NORMÁLNÍ (2022) a za roli dobrodružné příběhy milujícího obchodního cestujícího Edwarda Blooma v mystickém muzikálu Velká ryba (Big Fish), který je právě v těchto dnech na programu Hudební scény MdB.

lukas janota

Kromě tohoto kusu můžete Lukáše v současné době vidět například jako bavorského vévodu Štěpána v legendárním českém muzikálu Noc na Karlštejně (2014), v nesmrtelné české komedii s písničkami Světáci (2021) diváky dějem provází coby vtipný glosátor Muž v bílém a s velikou radostí si užívá roli omezeného Pana Wormwooda v kouzelném rodinném muzikálu Matilda (2023).

Od listopadu se na něj můžete těšit v titulní roli oslnivého Jaye Gatsbyho v činoherní dramatizaci slavného románu Velký Gatsby (2023), pro niž kromě hlavní herecké úlohy vytváří i hudbu.

Vedle herectví se totiž Lukáš Janota věnuje také komponování hudby a zvukové produkci. Je stále i aktivním hudebníkem, ale v poslední době jej zaměstnává hlavně studiová a divadelní tvorba. Jeho tvůrčí záběr je široký – do dnešního dne se stal autorem hudby pro několik divadelních her, televizních seriálů, rozhlasových spotů, počítačových her i mobilních aplikací a natočil také několik audioknih. Přímo pro Městské divadlo Brno složil hudbu k činoherním inscenacím Podivný případ se psem (2013), Santiniho jazyk (2019), Bella Figura (2021), Eliška/Rejčka (2022) a nejnověji se k nim přidá právě připravovaný titul Velký Gatsby, jenž bude uveden v české premiéře 4. a 5. listopadu 2023 na Činoherní scéně MdB.

Zdroj foto: Mětské divadlo Brno


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Turistický seriál K21: Hrubý Rohozec

hruby rozhozec 200Milí čtenáři, s blížícími se prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Ne...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Zaráz – Městské divadlo Zlín a Slovácké divadlo Uherské Hradiště opět po roce bilancují společnou přehlídkou

Zaraz2024 200Šest inscenací z nejnovějšího repertoáru Městského divadla Zlín a Slováckého divadla Uherské Hradiště - to je ZARÁZ, přehlídka jediných dvou profesionálních divadel působících ve Zlínském kraji. Ve třech dnech uvidí aktuální tituly kritici, publ...


Literatura

Pod svícnem tma je příběhem hrdinství za druhé světové války

Neumann Pod svicnem wPod svícnem tma je netradiční vyprávění Ariany Neumann o holocaustu a životu jedné špatným osudem stíhané rodiny. Nabízí opravdu velice silný příběh plný hrdinství, ale i vyrovnávání se s minulostí.

...

Divadlo

Romeo a Julie … a co jako? aneb To světu svítá a stmívá se v nás

romeo a julie a co jako´Není lhostejné, kde právě jsme. Nebezpečně se k sobě blíží některé hvězdy. Také zde dole dochází k násilnému odloučení milenců jen proto, aby se čas zrychlil o tlukot jejich srdcí. Jen prostí lidé nehledají štěstí… ´(Vlad...

Film

Začalo natáčení filmu ROK VDOVY o skládání rozbitého života

Rok vdovy Pavla Beretova small 02V polovině července začala režisérka Veronika Lišková natáčet svůj první celovečerní hraný film ROK VDOVY podle scénáře Eugena Lišky. V hlavních rolích filmu se představí Pavl...